Diaľnica na Spiši prinesie rýchlejšiu cestu aj pekné výhľady

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Diaľnica na Spiši prinesie rýchlejšiu cestu aj pekné výhľady

Odoslaťod mirsi » 04. Nov 2013 09:18

Diaľnica na Spiši prinesie rýchlejšiu cestu aj pekné výhľady

Diaľnica na Spiši prinesie rýchlejšiu cestu aj pekné výhľady
Budovanie úseku diaľnice D1 medzi Jánovcami a Jablonovom na Spiši zatiaľ z pohľadu verejnosti prinieslo len smutné správy. Po páde konštrukcie diaľničného mosta pri Kurimanoch prišli o život štyria robotníci, pri nedávnom výbuchu v pripravovanom tuneli Šibenik zomrel ďalší človek.

Na to, ako by mal vyzerať tejto tragédiami až príliš často sužovaný 18,5-kilometrový úsek diaľnice D1, sme sa pozreli vo fotoreportáži.

Z nášho pohľadu najzaujímavejšie časti tejto diaľnice si budeme môcť porovnať s realitou zhruba o dva roky, keď by po nej už mali jazdiť prvé osobná autá a kamióny.

Obrázok
Most nad diaľnicou pri Kurimanoch. Most s dĺžkou 400 metrov pri vrchu Výhľadná bude slúžiť pre potreby
novej preložky cesty III. triedy spájajúcu Smižany, Iliašovce a Kurimany s Levočou. Obec Kurimany bude v týchto miestach chránená protihlukovou stenou.

Obrázok
Mimoúrovňová križovatka Levoča. Umožní prepojenie diaľnice D1 s privádzačom Spišská Nová Ves -
Levoča. Bude mať celkovú dĺžku 401 metrov, výška 16 metrov. Bude tvorený dvoma samostatnými konštrukciami, pričom premostí aj Levočský potok.

Obrázok
Most nad Šibenický potok a diaľničné odpočívadlo. Most ponad potok a momentálne nevyužívanú železničnú trať Spišská Nová Ves Levoča bude mať celkovú dĺžka 632 metrov a pôjde 28 metrov nad terénom. Odpočívadlo je navrhnuté tak, aby mali motoristi výhľad na Levoču a jej dominanty. Bude na ňom čerpacia stanica, motorest a zariadenie na váženie vozidiel.

Obrázok
Tunel pod vrchom Šibenik. Dvojrúrový tunel aj s technickou centrálou, ktorá zabezpečuje jeho prevádzku, bude sitovaný zhruba na juhovýchod od Levoče. V oboch rúrach sú dva núdzové východy, ktoré umožnia v prípade nebezpečenstva únik z jednej tunelovej rúry do druhej.

Obrázok
Most pri Spišskom Hrhove. Momentálne sa stavia nad údolím potoka Lodina v stúpaní od Spišského hrhova na
Levoču nad súčasnú cestou I. triedy č.18. Bude dlhý 488 metrov a jeho najvyššie miesto sa bude nachádzať 59 metrov nad povrchom zeme, pričom rozpätie mostného oblúka dosiahne 165 metrov.
Foto k článku: archív


Obrázok


Čítajte viac: http://spisskanovaves.korzar.sme.sk/c/6 ... z2jf9PeHsT
mirsi
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 515
Obrázky: 10
Založený: 26. Sep 2013 15:21

Naspäť na 2013

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.