Bratislava zostáva na trase európskych rýchlovlakov

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Bratislava zostáva na trase európskych rýchlovlakov

Odoslaťod doktorandfei » 20. Nov 2013 16:29

Bratislava zostáva na trase európskych rýchlovlakov

S Bratislavou sa podľa ministerstva dopravy počíta ako s jedným z miest ležiacich na vysokorýchlostnom železničnom koridore Rýn - Dunaj.


Podľa pôvodných návrhov pritom malo byť hlavné mesto Slovenska z koridoru vysokorýchlostnej železnice vynechané. Ako v stredu rezort dopravy informoval, zmenu sa podarilo SR presadiť intenzívnym lobingom.

„Presné trasovanie a prepojenie Viedne, Bratislavy a Budapešti bude súčasťou štúdie realizovateľnosti, financovanej z európskeho finančného mechanizmu CEF (nástroj na prepojenie Európy) už v novom programovom období eurofondov, ktoré sa začína v januári. Čo sa týka samotnej výstavby vysokorýchlostnej železnice, železničný koridor Rýn – Dunaj by mal byť hotový do roku 2030,“ uviedlo ministerstvo dopravy.

Rezort tak reagoval na vyhlásenie poslanca Európskeho parlamentu Jaroslava Pašku (SNS) o tom, že Bratislava môže prísť o spojenie vysokorýchlostnou železnicou cez Viedeň. Paška to uviedol po tom, ako poslanci Európskeho parlamentu v utorok schválili nariadenie EP a Rady o usmerneniach únie pre rozvoj transeurópskej dopravnej siete (TEN-T), čo v podstate znamená jej revíziu. „Zmeny budú platiť od roku 2014, pričom nová európska legislatíva vznikala už od roku 2011 a Slovenská republika do diskusie aktívne prispievala svojimi stanoviskami, najmä čo sa týka trasovania vysokorýchlostnej železnice,“ dodalo ministerstvo dopravy.

Zdroj: http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/299994-bratislava-zostava-na-trase-europskych-rychlovlakov/
doktorandfei
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 270
Obrázky: 1
Založený: 10. Máj 2012 09:10

Naspäť na 2013

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.