Najnižšiu cenu za úsek D3 pri Žiline ponúkla firma Skanska

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Najnižšiu cenu za úsek D3 pri Žiline ponúkla firma Skanska

Odoslaťod rempo » 21. Nov 2013 15:36

Najnižšiu cenu za úsek D3 pri Žiline ponúkla firma Skanska

Bratislava 21. novembra (TASR) – Najlacnejšiu cenovú ponuku na výstavbu vyše štvorkilometrového úseku diaľnice D3 Žilina, Strážov – Žilina, Brodno ponúkla podľa informácií TASR firma Skanska, a to približne 190 miliónov eur. V poradí druhú najnižšiu cenu mala predložiť firma Eurovia, a to v hodnote takmer 255 miliónov eur. Na treťom mieste by malo skončiť združenie firiem Váhostav-SK, Doprastav a Strabag s ponukou vo výške takmer 259 miliónov eur.

Ponuky stavebných firiem na vybudovanie tejto časti D3 sa otvárali práve dnes. Štát pritom pôvodne odhadoval, že túto časť diaľnice D3 pri Žiline postaví za takmer 284 miliónov eur. Cesta by sa mala podľa predpokladov stavať približne tri roky.

Úsek Žilina, Strážov – Žilina, Brodno meria presne 4,25 kilometra (km). Majú sa na ňom nachádzať štyri mosty a tunel s názvom Považský Chlmec. Ten je dlhý 2,2 km. Okrem samotného tunela je na úseku náročná aj 1,4-kilometrová estakáda ponad Hričovskú priehradu.

Po vybudovaní diaľnice štát očakáva prerozdelenie dopravy z existujúcich ciest na diaľnicu. Napríklad na rok 2041 sa odhaduje, že týmto úsekom prejde 8800 áut za 24 hodín. Diaľnica by tak mala znížiť zaťaženie miest a obcí od hluku a tiež emisií.

zdroj http://www.teraz.sk/ekonomika/najnizsia ... lanok.html
História a súčasnosť výstavby diaľničnej siete na Slovensku na stránke http://www.historiadialnic.sk/
Obrázok používateľa
rempo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 684
Obrázky: 2129
Založený: 22. Feb 2010 00:25

Naspäť na 2013

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.