Na Kysuciach diaľnicu chcú, obávajú sa však kolapsu

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Na Kysuciach diaľnicu chcú, obávajú sa však kolapsu

Odoslaťod Andrej » 28. Nov 2013 11:20

Na Kysuciach diaľnicu chcú, obávajú sa však kolapsu
Autor: SITA, včera 17:04

Diaľničný úsek kysuckej D3, ktorý stavajú v smere od poľsko-slovenskej hranice, má ústiť priamo v centre Svrčinovca, kde sa už dnes tvoria niekoľkokilometrové kolóny kamiónov prichádzajúcich z Česka.

Polovičný profil diaľničného úseku D3 Svrčinovec- Skalité, ktorý má stáť 330 miliónov eur, začali stavať koncom októbra a hotový by mal byť v lete 2016.
Ilustračné foto: SITA
SVRČINOVEC 27. novembra (WEBNOVINY) – V kysuckom Svrčinovci sa tešia budovaniu diaľnice D3, obávajú sa však, že po dokončení len jedného úseku, doprava cez obec skolabuje. Dvanásťkilometrový diaľničný úsek kysuckej D3, ktorý stavajú v smere od poľsko-slovenskej hranice, má ústiť priamo v centre Svrčinovca, kde sa už dnes tvoria niekoľkokilometrové kolóny kamiónov prichádzajúcich z Česka.

„Tešíme sa, že cez našu dolinu povedie diaľnica, ktorá odkloní to obrovské množstvo áut, ktoré nás dnes otravuje. Ale na druhej strane, táto časť a táto etapa výstavby diaľnice končí práve v centre našej obce, v kritickom mieste, kde sme najviac obťažovaní kamiónmi. Naša obava je logická, pretože ak sa spoja tieto dve silné komunikácie z Českej republiky a z Poľska môže nastať v našej obci už nie lievik, ale špunt. Tam by sa tie autá absolútne zastavili. Už dnes sme svedkami toho, že Svrčinovec je tak ťažko priechodný, že prejsť päť kilometrov do Čadce trvá hodinu a niekedy aj dlhšie,“ povedal starosta Svrčinovca Juraj Strýček.

Polovičný profil diaľničného úseku D3 Svrčinovec- Skalité, ktorý má stáť 330 miliónov eur, začali stavať koncom októbra a hotový by mal byť v lete 2016. Podľa ministra dopravy Jána Počiatka ide o najnáročnejší diaľničný úsek na Slovensku, pretože na 12 kilometroch musia postaviť 24 mostov a dva tunely.

„V princípe skoro polovička celého úseku nie je na zemi, ale je na moste alebo v tuneli. Je to najnáročnejší zo všetkých úsekov diaľnice, ktoré máme. Preto je možno logické, že sa z chýbajúcich úsekov D3 začína práve s týmto. I keď to vyplýva aj z toho, aká bola pripravenosť tohto úseku v porovnaní s inými,“ povedal koncom októbra Počiatek a dodal, že súťaž na výstavbu úseku Čadca Bukov - Svrčinovec chcú začať budúci rok.

„Práve úsek Čadca Bukov - Svrčinovec je pre nás podstatný. Predpokladám, že sa bude musieť pokračovať vo výstavbe ostatných častí diaľnice D3. Pretože ak by sa naozaj v Svrčinovci stalo to, že by sa doprava zašpuntovala, bola by to len výzva, aby sa čím skôr dokončila aj ďalšia časť diaľnice,“ dodal Strýček.

http://www.webnoviny.sk/slovensko/na-ky ... on_article
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 17:57

Naspäť na 2013

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.