NDS opäť vylúčila Skansku a Strabag z boja o tunel Višňové

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

NDS opäť vylúčila Skansku a Strabag z boja o tunel Višňové

Odoslaťod aquila » 05. Dec 2013 18:55

NDS vyradila stavebné združenie Skanska SK a Strabag z tendra aj po opakovanom vyhodnotení ponúk.

BRATISLAVA. Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) po opätovnom, už treťom vyhodnotení ponúk v tendri na doprojektovanie a výstavbu diaľnice D1 Lietavská Lúčka - Višňové - Dubná Skala, podľa informácií agentúry SITA znovu vylúčila skupinu stavebných firiem Skanska SK, a. s. a Strabag, s. r. o. Dôvod vylúčenia je ten istý ako naposledy, čiže chybné určenie dĺžky únikových ciest v tuneli Višňové.

"Môžem potvrdiť, že sme dostali rozhodnutie o opätovnom vylúčení," uviedla pre agentúru SITA generálna riaditeľka spoločnosti Skanska SK Magdaléna Dobišová.

Združenie môže teraz zvážiť, či opakovane podá na Úrade pre verejné obstarávanie námietky proti vyradeniu z tendra. Po najnovšom rozhodnutí NDS je k získaniu zákazky bližšie znovu stavebné združenie na čele so spoločnosťou Doprastav, a. s.
Úrad námietky uznal

ÚVO ešte koncom októbra uznal námietky združenia Skanska a Strabag proti ich predošlému vylúčeniu z verejnej súťaže na stavbu diaľnice Lietavská Lúčka - Višňové - Dubná Skala. Obe spoločnosti označili svoje vyradenie z tendra za účelové a tendenčné. Úrad vtedy nariadil NDS zaradiť uvedené združenie späť do súťaže a opätovne vyhodnotiť ponuky uchádzačov. Diaľničiari najnižšiu cenovú ponuku spoločností Skanska a Strabag pôvodne prijali.

Skanska a Strabag navrhli doprojektovať a postaviť diaľnicu Lietavská Lúčka - Višňové - Dubná Skala v dĺžke 13,5 kilometra, vrátane 7,5-kilometrového tunela Višňové, za najnižšiu cenu 338,29 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Je to 37,7 % z pôvodne predpokladanej ceny prác 896,53 mil. eur. Druhú najlacnejšiu ponuku predložilo konzorcium firiem Doprastav, a. s., Metrostav a. s. a Marti Contractors Ltd., a to 382,83 mil. eur, čo je 42,7 % z odhadovaných nákladov.
Obstarávanie trvá roky

ÚVO na základe námietok združenia vedeného Doprastavom, ktoré spochybňovalo cenu a technológiu vetrania tunela navrhnuté Skanskou a Strabagom, nariadil opätovné vyhodnotenie ponúk. NDS následne vylúčila najlacnejšiu ponuku a predbežne prijala druhú ponuku v poradí.

Ponuky piatich uchádzačov sa otvárali 26. júna 2012, verejné obstarávanie výstavby diaľnice s tunelom Višňové sa začalo ešte koncom roka 2011.

Práce sú plánované na päť a pol roka, vrátane realizačnej projektovej dokumentácie, a majú byť financované zo zdrojov Európskej únie a štátneho rozpočtu. Rozdelené budú pravdepodobne na dve časové fázy, aby mohli byť financované v terajšom a budúcom programovom období eurofondov.

štvrtok 5. 12. 2013 16:53 | sita

Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/7029434/nds-o ... snove.html
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 464
Založený: 03. Feb 2005 19:08
Bydlisko: doma :)

Naspäť na 2013

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.