Bratislava vyhlasuje súťaž na okolie električky

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Bratislava vyhlasuje súťaž na okolie električky

Odoslaťod doktorandfei » 09. Dec 2013 14:27

Bratislava vyhlasuje súťaž na okolie električky

V Petržalke chce zeleň, kompaktnosť a čo najmenej áut na povrchu


Hlavné mesto vyhlásilo urbanistickú súťaž. Týka sa centrálnej rozvojovej osi Petržalky, ktorou má ísť pripravovaná rýchlodráha električky pokračujúca z nového Starého mosta. Bratislava chce namiesto štvorprúdovky kompaktnosť a čo najviac áut schovať do podzemných priestorov.
V súťaží ide o celé územie budúceho nosného dopravného systému, teda od mosta až po depo v Janíkovom dvore na okraji Petržalky. V súčasnosti časť tohto priestoru využívajú obyvatelia na rekreáciu, pozemky sú dlhodobo neudržiavané.
„Cieľom súťažných návrhov je novonavrhovanou urbanistickou štruktúrou dosiahnuť dlhodobo chýbajúcu kompaktnosť, komplexnosť a súdržnosť centrálneho priestoru Petržalky a tým vyhovieť požiadavkám na atraktívne, funkčné a ekonomicky udržateľné mesto,“ informujú súťažné podklady.
Hlavné mesto by rado využilo aj mestotvorný potenciál električky a okolo jej trasy vytvorilo verejné priestory prístupné zo zastávok. Tieto priestory majú zabezpečiť prepojenie na ďalšie formy MHD ako aj pešiu a cyklistickú dopravu.

Obrázok
Zdroj: Google Maps

Bratislava chce v súťaží klásť dôraz na „výnimočnú kvalitu mestského prostredia z hľadiska mierky architektúry a verejného priestoru“ a vytvoriť „jedinečný koncept“ odvíjajúci sa od Chorvátskeho ramena. Jeho prítomnosť chce podporiť promenádou a priamym kontaktom s vodou.
Hlavnou cenou v súťaži je 5-tisíc eur, čo vzhľadom na objemnosť celej zákazky nemusí byť dostatočne motivačné pre renomované architektonické ateliéry. Uzávierka návrhov je do konca januára 2014, rozhodovať by sa malo už vo februári.
Predsedom poroty je urbanista Peter Gero, okrem iných v nej sedí aj hlavný dopravný inžinier mesta Tibor Schlosser, hlavná architektka Ingrid Konrad, architekt Juraj Šujan či Vladimír Hrdý z magistrátu.
Diskusia o území okolo petržalskej električky sa donedávna týkala najmä spornej štvorprúdovej cesty, ktorá mala ísť pozdĺž koľají. Po sporoch s obyvateľmi a aktivistami napokon primátor Milan Ftáčnik vyhlásil, že takto naplánovaná cesta sa stavať nebude.
Prvá etapa projektu Nosného systému verejnej dopravy má priniesť koľajnice zo Šafárikovho námestia po petržalskú Bosákovu ulicu. S touto časťou súvisí aj začínajúca komplexná prestavba Starého mosta, ktorý rozoberú a na jeho mieste postavia nový.

Zdroj: http://reality.etrend.sk/realitny-biznis/bratislava-vyhlasuje-sutaz-na-okolie-elektricky.html
© 2013 TREND Holding, spol. s r.o.
doktorandfei
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 263
Obrázky: 1
Založený: 10. Máj 2012 10:10

Naspäť na 2013

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.