Elektronické diaľničné známky by mali stáť 35 miliónov eur

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Elektronické diaľničné známky by mali stáť 35 miliónov eur

Odoslaťod aquila » 09. Dec 2013 19:21

Za odhadovanú sumu by dodávateľ mal kompletne vyriešiť potreby Slovenska na osem rokov. Elektronické známky nahradia papierové nálepky od roku 2015.

BRATISLAVA. Súťaž na kompletnú službu elektronických diaľničných známok chce Národná diaľničná spoločnosť (NDS) spustiť v najbližších dňoch.

Predbežné oznámenie o tendri už diaľničiari zverejnili na konci novembra a odhadujú v ňom hodnotu celej zákazky na úrovni 35 miliónov eur. Elektronické diaľničné známky by sa mali na Slovensku zaviesť od januára 2015.

"Cena, ktorá je uverejnená, je predpokladaná hodnota zákazky, jej horná hranica. Súťažou očakávame, že sa cena stlačí nižšie," uviedol dnes generálny riaditeľ NDS Milan Gajdoš.

Suma 35 miliónov sa odhaduje na obdobie ôsmich rokov. Z toho po dobu piatich rokov by sa mala služba poskytovať a na ďalšie tri roky platí opcia.

Elektronické diaľničné známky by mali o vyše roka nahradiť súčasné papierové nálepky, ktorými vodiči áut do 3,5 tony platia za jazdu po spoplatnených cestách. Vodiči budú mať aj v novom systéme k dispozícii desaťdňové, mesačné a ročné nálepky.

Nový elektronický systém predaja má podľa ministerstva dopravy priniesť vyšší komfort a širší spôsob nákupu diaľničných známok.

Zároveň by sa už nemali vyskytovať také obmedzenia pri kontrole nálepiek políciou. Napríklad, keď sa spomaľovala doprava a tvorili sa kolóny.

Pri kúpe elektronickej diaľničnej známky budú musieť vodiči uviesť údaje o krajine registrácie auta, evidenčné číslo či typ auta a začiatok platnosti známky do elektronického systému. Za elektronickú známku budú môcť zaplatiť na predajných miestach v hotovosti, platobnou kartou či cez internetový portál.

pondelok 9. 12. 2013 18:15 | tasr

Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/7033842/elekt ... v-eur.html
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 464
Založený: 03. Feb 2005 19:08
Bydlisko: doma :)

Naspäť na 2013

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.