Zdroje dopravných informácií

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Zdroje dopravných informácií

Odoslaťod black1 » 11. Dec 2013 10:36

Ľudia nájdu všetky dopravné informácie na jednom mieste

10.12.2013

Bratislava (10. decembra 2013) – Národný systém dopravných informácií (NSDI) bude realitou už v roku 2015. Tento komplexný systém bude prostredníctvom webu alebo mobilu informovať napríklad o tom, kde sú aké dopravné nehody alebo zápchy, aké je na plánovanej trase počasie, alebo koľko parkovacích miest je práve teraz voľných na najbližšom parkovisku. Jeho odhadovaná cena pritom nepresahuje 15 miliónov eur, čo je jedna desatina pôvodne plánovaných nákladov.

„Nami navrhnutý model Národného systému dopravných informácií zaručuje obrovskú úsporu v porovnaní s predchádzajúcim zastaraným riešením. Zároveň však ľudom ponúkne podstatne viac informácií,“ povedal počas tlačovej konferencie minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek. Systém bude informácie poskytovať bezplatne každému, kto o ne prejaví záujem. V prípade, že sa užívateľ zadarmo zaregistruje, bude si môcť dokonca určiť, o aké dáta má prioritne záujem. „Očakávam, že to bude najnavštevovanejší nekomerčný web na Slovensku,“ povedal J. Počiatek. Podľa neho bude v ponuke aj mobilná aplikácia a callcentrum pre menej technicky zdatných užívateľov.

Národný systém dopravných informácií je možné si predstaviť ako jeden veľký počítač, ktorý bude zbierať a spracovávať všetky typy informácií, ktoré sú relevantné pre dopravu. Na jednom mieste sa tak stretnú informácie o počasí, dopravných nehodách, hustote dopravy, ale aj informácie o grafikonoch autobusovej a vlakovej, leteckej dopravy, alebo údaje z mýtneho systému. Vďaka tomu bude možné vytvoriť aplikácie, ktoré ľudom uľahčia hľadanie najplynulejšej cesty do práce, umožnia vyhnúť sa dopravným zápcham. Systém zároveň umožní efektívne a účinne nastaviť plánovanie budovania dopravnej infraštruktúry v súlade s reálnymi dopravnými nárokmi na jednotlivých cestných úsekoch.

Súťaž na vybudovanie NSDI by sa mala začať už v najbližších dňoch, pričom funkčný by mohol byť už v priebehu roka 2015. Dobrou správou pre verejnosť je aj fakt, že tento druh informačných systémov je preplatiteľný z európskych fondov. Jednou z podmienok pre dodávateľa tohto systému bude aj nutnosť zabezpečiť pre rezort dopravy všetky majetkové práva na tento systém. Vďaka tomu bude maximálne otvorený aj do budúcnosti. Systém bude tvorený rôznymi modulmi a v budúcnosti bude možné do neho bez problémov zapracovávať všetky ďalšie dostupné informácie.

Video: http://www.youtube.com/watch?v=6gK2yFjcw3Q

Zdroj: http://www.telecom.gov.sk/index/index.php?ids=36301&prm2=151587
Obrázok používateľa
black1
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 274
Obrázky: 1
Založený: 30. Okt 2013 11:08
Bydlisko: Podhájska

Naspäť na 2013

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.