Železnice kúpili z Rakúska autovozne

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Železnice kúpili z Rakúska autovozne

Odoslaťod ANDi » 12. Dec 2013 12:03

V rýchlikoch a InterCity vlakoch sa pred Vianocami ešte nájde pár voľných miest. Osobný železničný prepravca pošle na trate navyše 15 posilových vlakov, a to päť InterCity vlakov, sedem rýchlikov a tri expresy.

V piatok 20. decembra pred sviatkami pôjdu z Bratislavy na východ navyše tri rýchliky (o 14:41, 16:55 a 17:55), po sviatkoch pôjdu 1. januára takisto tri navyše, z toho dva IC vlaky a 6. januára sa doprava posilní o štyri rýchliky, jeden IC vlak a dva expresy.

Od nedele 15. decembra sa bude z Bratislavy na východ Slovenska dať každodenne prepravovať aj autovlakom. Konkrétne nočným rýchlikom Zemplín, ktorý odchádza z hlavného mesta o 23:40 a v Humennom bude o 8:34 alebo v opačnom smere odíde rýchlik z Humenného o 21:28 a do Bratislavy príde krátko po šiestej hodine ráno. Podmienkou je, aby cestujúci bol na stanici dve hodiny pred odchodom vlaku. Výhodou takéhoto spojenia je, že osobné auto sa vezie spolu so šoférom či posádkou a nestojí sa v kolónach.

Jednosmerný lístok na autovlak vyjde na 50 eur a v tejto cene je zahrnutá preprava šoféra a jeho auta. Ak cestujú dvaja, zaplatia 70 eur a štvorčlenná rodina zaplatí za cestu autovlakom 95 eur. Klasický cestovný lístok do druhej triedy rýchlika Bratislava – Humenné stojí približne 21 eur. Ak by sa zvolila cesta autom, 478 kilometrov dlhá trasa by sa dala zvládnuť za vyše päť hodín, diaľnica je však len po Žilinu, potom ďalej od Liptovského Mikuláša a za Prešovom chýba. Spolu s desaťdňovou diaľničnou nálepkou a pri započítaní účtenky za benzín vyjde doprava autom na 60 eur.

"Veríme, že nočný autovlak môže priniesť do istej miery víťazstvo nad individuálnou automobilovou dopravou,“ myslí si Jozef Schmidt, riaditeľ úseku obchodu v Železničnej spoločnosti Slovensko. Tri autovozne kúpil štátny prepravca od rakúskych železníc OBB, dva budú jazdiť a jeden bude záložný. Autovozne pojmú spočiatku šesť áut a neskôr železnice sľubujú desať áut. Už v súčasnosti sa dá autovlakom prepraviť z Košíc do Prahy. Záujem podľa železníc rastie a v tomto roku sa previezlo autovlakom 14-tisíc vozidiel. "Na začiatku budeme prepravovať autá do výšky 1 500 milimetrov na spodnej plošine autovozňa,“ dodal Schmidt.


autor: Eva Žgravčáková, Pravda | 12.12.2013 08:15
zdroj: http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clano ... autovozne/
Obrázok používateľa
ANDi
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 1141
Založený: 14. Júl 2012 17:12

Naspäť na 2013

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.