Na diaľnice išla za dva roky menej ako polovica plánovaných

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Na diaľnice išla za dva roky menej ako polovica plánovaných

Odoslaťod mirsi » 16. Dec 2013 18:35

Na diaľnice išla za dva roky menej ako polovica plánovaných peňazí

Podľa kontrolovaných bolo takéto nízke čerpanie spôsobené neukončenými súťažami na stavebné práce a stavebný dozor a zdĺhavým procesom majetkoprávneho vysporiadania pozemkov.

BRATISLAVA. Na výstavbu diaľnic a rýchlostných ciest v rokoch 2011 a 2012 išla menej ako polovica pôvodne plánovaných financií.

Či už z eurofondov alebo zo štátneho rozpočtu. Vyplýva to z výsledkov kontroly, ktorú spravil Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) na ministerstve dopravy a súčasne aj v Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS).

Kým v roku 2011 bolo plánovaných na výstavbu diaľnic a rýchlostných ciest 466,1 milióna eur, skutočne sa vyčerpalo 147,06 milióna eur.

"Podobne v roku 2012 bolo na výstavbu diaľnic plánovaných 480,98 milióna eur a čerpaných 162,11 milióna eur," priblížila pre TASR riaditeľka odboru komunikácie NKÚ Iveta Bieliková.

Podľa zdôvodnenia kontrolovaných bolo takéto nízke čerpanie spôsobené neukončenými súťažami na stavebné práce a stavebný dozor a zdĺhavým procesom majetkoprávneho vysporiadania pozemkov.

V kontrole si NKÚ vzal pod drobnohľad roky 2011 a 2012 a preveroval uzatváranie zmlúv, dodržiavanie zmluvných podmienok a hospodárnosť vynakladania verejných financií pri výstavbe diaľnic a rýchlostných ciest.

Preverovaním štátnej expertízy na stavebný zámer projektu diaľnice D1 Dubná Skala Turany na ministerstve nezistil žiadne nedostatky.

Rovnako nezistil nedostatky ani pri preverovaní verejného obstarávania stavebných prác a dodržiavania zmluvných podmienok pri realizácii tohto istého úseku D1.

http://ekonomika.sme.sk/c/7041925/na-dialnice-isla-za-dva-roky-menej-ako-polovica-planovanych-penazi.html
mirsi
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 514
Obrázky: 10
Založený: 26. Sep 2013 16:21

Naspäť na 2013

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.