Na mýto najviac doplatí východ

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Na mýto najviac doplatí východ

Odoslaťod plš » 27. Dec 2013 12:53

Na mýto najviac doplatí východ
Ide o jeden z našich najchudobnejších regiónov. Cítia to aj tamojšie dopravné firmy, ktoré bojujú s nedostatkom zákaziek.
Napriek tomu im spomedzi všetkých dopravcov na Slovensku už o pár dní najviac stúpnu náklady. Takéto dosahy budú mať na východoslovenských kamionistov zmeny v mýte, ktoré prijal rezort dopravy Jána Počiatka (Smer-SD).
Konkrétne spoplatnenie ciest prvej triedy, ktoré v najväčšej miere zasiahne práve východ krajiny. „Mýto tam vzrastie až do 70 percent,“ konštatoval prezident združenia Česmad Ľubomír Honíšek.
Jedným z dopravcov, ktorých sa zdraženie dotkne, bude aj majiteľ dopravnej spoločnosti Rematrans z Turne nad Bodvou Ján Majančík, ktorému hrozia ročne o stovky eur vyššie náklady. Podľa neho takýto krok nemá opodstatnenie. Cesty prvej triedy totiž neponúkajú žiadny nadštandard. Podľa rezortu dopravy sú však zmeny len výsledkom dohody medzi dopravcami a štátom.
Štát od nového roka spoplatňuje navyše celkovo 225 kilometrov ciest prvej triedy. Z toho na východe krajiny je to skoro polovica, teda niečo cez sto kilometrov štátnych dvojprúdoviek navyše. Medzi ne patrí napríklad cesta medzi Vranovom a Stropkovom, či medzi Lipníkmi a Vranovom nad Topľou.
Podľa hovorcu rezortu dopravy Martina Kóňu tak vyhoveli aj prosbám ľudí. „Napríklad na ceste medzi Slovenským Novým mestom a Vranovom sa ľudia dlhodobo sťažovali, že cesta má diaľničnú alternatívu, ale mnohí dopravcovia ju využívajú, aby sa vyhli mýtu,“ povedal Kóňa.
Ako konštatuje šéf Výskumného ústavu dopravného v Žiline Ľubomír Palčák, na jednej strane rozumie snahe kamionistov o zníženie mýta, no podľa neho štát musí stáť na strane slabších, ako sú obce, či obyvatelia.
Faktom však je, že štát na budúci rok na mýte zarobí viac ako v tomto roku. Podľa hovorcu Národnej diaľničnej spoločnosti Marcela Jánošíka štátni diaľničiari očakávajú nárast vo výbere o 26,7 milióna eur.
Mýto pritom podľa pôvodných plánov malo zlacnieť. Ako však ukázali prvé prepočty, mýto dopravcom zdražie. Štát od nového roka totiž prichystal viaceré zmeny. Jednou z nich je spoplatnenie prejazdu miest. Ďalšou zmenou je, že najnovším kamiónom sa mýto zníži, a to o dve až štyri percentá.
Naopak, nákladné autá z 90. rokov zas budú platiť viac. Zmenou sú aj množstevné zľavy či mýto na krajských cestách avšak s nulovou sadzbou.
26.12.2013 23:59
Marek Poracký

http://hn.hnonline.sk/ekonomika-a-firmy ... hod-599528
plš
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 04. Sep 2011 23:26
Bydlisko: Košice

Naspäť na 2013

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.