PREZIDENT: Chcel by som nasať problémy každého regiónu

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

PREZIDENT: Chcel by som nasať problémy každého regiónu

Odoslaťod pecik » 08. Okt 2014 14:42

PREZIDENT: Chcel by som nasať problémy každého regiónu
07.10.2014 Kysucké Nové Mesto


Kysucké Nové Mesto 7. októbra (TASR) – Prezident Slovenskej republiky (SR) Andrej Kiska dnes pracovným výjazdom na Kysuciach začal návštevy slovenských regiónov, počas ktorých sa chce stretnúť s primátormi miest, s ľuďmi, navštíviť nemocnice, školy a neziskové organizácie. Povedal to po rokovaní s predstaviteľmi kysuckej samosprávy a predsedom Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Jurajom Blanárom na pôde mestského úradu v Kysuckom Novom Meste.

„Chcel by som nasať problémy každého regiónu. Problematika Kysúc je hlavne infraštruktúra. Nesmierne dôležité, priam kľúčové, je dokončenie diaľnice D3. Verím, že po všetkých prísľuboch, ktoré primátori už dostali, sa sľuby dodržia a aj tí, ktorí diaľnice stavajú, budú ohľaduplní k občanom v obciach, cez ktoré diaľnice pôjdu,“ uviedol Kiska.

Dôležitý je turistický ruch

Pre región Kysúc je podľa neho dôležitý aj turistický ruch. „Hlavne z Česka a možno ešte viac z Poľska. Som veľmi rád, že spolu s pánom prezidentom Komorowskim sme viackrát uvažovali a budeme v tom pokračovať, ako spraviť Slovensko ešte populárnejšie pre poľských turistov,“ doplnil prezident SR.


Hovorili aj o doprave

Predseda ŽSK podotkol, že v diskusii s A. Kiskom sa najviac venovali oblasti dopravy. „To znamená, dostavbe diaľnice D3 a zamestnanosti, pretože to je úzko spojené. Pán prezident hodnotil, že intenzita, ktorá sa rozbehla nielen na Kysuciach, ale aj v Žilinskom samosprávnom kraji, je už dobrá. A s tým sú spojené aj investície a prílev investorov. Pretože, ak budeme mať dobudované diaľnice, je predpoklad, že prídu aj investori. Tak je to vidieť aj v iných krajoch. Napríklad v Trenčianskom kraji sa znižuje nezamestnanosť,“ uviedol Blanár.

Mnoho Kysučanov za prácou cestuje

Predseda Združenia miest a obcí dolných Kysúc a starosta Radole Anton Tkáčik upozornil, že problematika dopravy na dolných Kysuciach je veľmi vypuklým problémom. „Pripravovaná výstavba D3 - južného privádzača pri Kysuckom Novom Meste je problém, ktorý by sme potrebovali urýchlene vyriešiť. Pretože v tomto regióne nastanú ďaleko väčšie problémy v doprave, pokiaľ bude odstavená križovatka v Radoli kvôli výstavbe tunela. Rozprávali sme sa aj o štruktúre zamestnanosti v regióne, takisto o ľuďoch, ktorí musia za prácou vycestovať. Či už do zahraničia alebo do ďalších regiónov,“ doplnil Tkáčik.

Podľa predsedníčky Združenia miest a obcí horných Kysúc a starostky Skalitého Andrey Šimurdovej sa stavba úseku Svrčinovec – Skalité diaľnice D3 bezprostredne dotýka každodenného života občanov. „Pán prezident chcel vedieť podrobnosti a náš pohľad na zmysel slovensko-poľskej spolupráce aj v rámci cezhraničného prepojenia. Informovala som ho aj o tom, čo nás v súvislosti s diaľnicou trápi každý deň. Sme veľmi radi, že sa diaľnica stavia a naše niekoľkoročné úsilie bolo zúročené. Ale trochu sme rozčarovaní z toho, že sa nedodržiavajú podmienky stavebného povolenia. A nie sú vybudované prístupové cesty pre stavbu telesa diaľnice, len sa budujú. Popri tom sa využívajú naše obecné komunikácie, ktoré sa tým pádom veľmi ničia. A nemáme žiadnu záruku, že budú po skončení diaľnice opravené,“ uzatvorila Šimurdová

http://www.zivotpo.sk/clanky/clanok/753 ... i%C3%B3nu/
pecik
diskutujúci
 
Príspevky: 223
Obrázky: 38
Založený: 30. Mar 2014 14:21

Naspäť na 2014

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.