ÚVO skontroluje tender na overenie mýta palivovými kartami

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

ÚVO skontroluje tender na overenie mýta palivovými kartami

Odoslaťod Viktorius » 10. Dec 2014 20:38

ÚVO skontroluje tender na overenie mýta palivovými kartami

Zdroj: http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clano ... i-kartami/

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) potvrdil, že vykoná kontrolu postupu zadávania zákazky Národnej diaľničnej spoločnosti, a.s. (NDS) v už uzavretej užšej súťaži na zabezpečenie platieb za služby elektronického výberu mýta palivovými kartami.

O kontrole rozhodla predsedníčka úradu Zita Táborská po tom, čo o ňu požiadal generálny riaditeľ NDS Milan Gajdoš na základe iniciatívy ministra dopravy Jána Počiatka.

„Predmetom kontroly budú všetky úkony verejného obstarávateľa uskutočnené v samotnom procese verejného obstarávania, teda od jeho vyhlásenia vo Vestníku verejného obstarávania až po posledný úkon, ktorým bolo uzavretie zmluvy,“ potvrdil hovorca ÚVO Ján Mažgút. Súčasťou kontroly bude aj uzavretie dodatku k zmluve s úspešným uchádzačom, firmou Paywell, a.s. Kontrola začala doručením oznámenia o jej začatí. Úrad má podľa zákona deväťdesiat dní od začatia kontroly na vypracovanie výsledku.

Úrad v rámci dohľadu nad dodržiavaním povinností verejného obstarávateľa vykonáva kontrolu postupu zadávania zákaziek. „Skúma zákonnosť jeho úkonov s cieľom zaistiť transparentnosť zadávania zákaziek a dodržiavanie zásad rovnakého zaobchádzania a nediskriminácie záujemcov alebo uchádzačov pri dodržaní princípu hospodárnosti a efektívnosti,“ uviedol Mažgút. Kontrolou sa zisťuje súlad postupu obstarávateľa s ustanoveniami zákona o verejnom obstarávaní.

Opozícia predtým kritizovala zákazku ako predraženú a neefektívnu. Súťaž bola podľa nej účelovo nastavená a upozornila aj na to, že na konci vlastníckeho reťazca za firmou Paywell je cyperská schránková firma. Parlament začne v piatok ráno rokovať o návrhu opozície na odvolanie ministra dopravy Jána Počiatka pre sporný tender diaľničiarov. Pod návrh na zvolanie schôdze sa podpísalo 46 opozičných poslancov.

Minister dopravy viackrát vyhlásil, že súťaž bola štandardná a nikto v nej nepodal žiadne námietky. Cenu podľa neho vygenerovala súťaž a je nižšia ako doteraz. Tender na zabezpečenie platieb mýta palivovými kartami bol jednou z podmienok Európskej komisie na zastavenie konania voči SR. Túto službu od roku 2010 poskytovala bez súťaže za odplatu 7 % firma Fleetpay, a.s., ktorá v súťaži poskytla Paywellu referencie na palivové karty.
Viktorius
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 19
Založený: 20. Nov 2013 18:09

Naspäť na 2014

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.