Diaľnice budú pre ZŤP bezplatné

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Diaľnice budú pre ZŤP bezplatné

Odoslaťod Viktorius » 12. Dec 2014 08:28

Diaľnice budú pre ZŤP bezplatné

Zdroj: http://autobild.cas.sk/clanok/198604/di ... -bezplatne

Od 1. januára 2015 budú všetci držitelia preukazov ZŤP oslobodení od diaľničných poplatkov. Podmienkou je prítomnosť oprávnenej postihnutej osoby vo vozidle.

Blíži sa koniec roka a prvým dňom toho nového prichádza do platnosti zmena zákona o diaľničných poplatkoch, ktorá uľahčí život zdravotne a telesne postihnutým osobám. Doteraz mohli spoplatnené cesty využívať len osoby, ktoré dostávali štátny príspevok na palivo pre vozidlo. Po novom už bude môcť o oslobodenie od diaľničného poplatku požiadať každý držiteľ parkovacieho preukazu ZŤP.

Od 1. januára 2015 budú od poplatkov oslobodené vozidlá zariadení sociálnych služieb a autá zaregistrované osobou, ktorá je držiteľom parkovacieho preukazu. V druhom uvedenom prípade môže ísť o viaceré autá a pre každé vozidlo musí oprávnená osoba vyplniť žiadosť zvlášť. Podanie a vybavenie žiadosti je bezplatné.

Každý oprávnený záujemca o oslobodenie od diaľničných poplatkov pošle Národnej diaľničnej spoločnosti písomnú žiadosť, kde okrem osobných údajov musí byť uvedené aj evidenčné číslo vozidla. Žiadateľ musí priložiť aj kópiu rozhodnutia o vyhotovení parkovacieho preukazu, kópiu parkovacieho preukazu a kópiu technického preukazu vozidla. Práve parkovací preukaz je pre NDS dôležitý, nakoľko v nejednom prípade je jeho platnosť obmedzená.

Ako nás upozornil sociálny poradca pre osoby s telesným postihnutím Tibor Köböl, po schválení žiadosti NDS vydá potvrdenie, ktoré musí byť spolu s oprávnenou osobou a parkovacím preukazom na palube vozidla. V opačnom prípade je oslobodenie od poplatku neplatné a za nezaplatenie diaľničnej známky hrozí pokuta až do 500 eur. V tejto súvislosti Köböl poukázal na nedostatok zákona, nakoľko rodiny, ktoré vozievajú deti alebo svojich príbuzných na niekoľkodňové pobyty do rehabilitačných či sociálnych zariadení, zostávajú tak povediac visieť vo vzduchu. Pritom cieľom novej úpravy bolo práve tieto rodiny odbremeniť. Problém spočíva v tom, že vždy dve cesty ide vodič naprázdno: domov sa vracia bez postihnutej osoby a jej preukazu a rovnako je to aj v deň, keď ju ide vyzdvihnúť.
Medzera v zákone

Podľa Köböla je kameňom úrazu práve možnosť zaregistrovať viacero vozidiel, čo výrazne zvyšuje riziko zneužitia. Preto sa ministerstvo dopravy rozhodlo podmieniť platnosť výnimky prítomnosťou držiteľa parkovacieho preukazu ZŤP vo vozidle. Tento krok je pochopiteľný, ale zasahuje najmä rodiny, pre ktoré je každé euro dôležité. Na druhej strane sú zas mnohí telesne postihnutí ľudia odkázaní na pomoc viacerých ľudí, ktorí zväčša pracujú a nemusia byť vždy k dispozícii v čase, keď je to potrebné. Nová úprava im tak poskytuje určitú flexibilitu.

„Netvrdím, že novela je chybná. Len sa snažím poukázať na medzeru a jej dôsledky pre citlivú skupinu ľudí, ktorým sme chceli pomôcť. A to sú rodiny s postihnutými deťmi,“ hovorí Köböl. Každé z dvoch uvedených riešení má svoje klady aj zápory a celá situácia vznikla v dôsledku meškania zavedenia elektronickej diaľničnej známky. Zákon by mohol obmedziť oslobodenie na jedno vozidlo a keďže elektronický systém by uľahčil registráciu, jedným z možných riešení by sa mohla stať, napríklad jednorazová registrácia iného vozidla na určitý deň a trasu.
AUTOBILD.sk komentuje

Uznávame, že problémy zdravotne a telesne postihnutých ľudí sú veľmi špecifické a širšia verejnosť sa o ne nemusí podrobne zaujímať. To, čo však motoristov určite zaujíma, je zneužívanie parkovacích preukazov ZŤP. Je verejným tajomstvom, že ide o bežný jav. Nanešťastie, takíto špekulanti svojou aroganciou poškodzujú tých, ktorí sú reálne na pomoc a podporu odkázaní. S oslobodením zdravotne postihnutých ľudí od diaľničných poplatkov súhlasíme a sme presvedčení, že aj väčšina motoristov, no štát by už konečne mal prísť so systémovým riešením, ktoré zneužívaniu preukazov ZŤP zabráni.
Viktorius
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 19
Založený: 20. Nov 2013 18:09

Naspäť na 2014

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.