Ministerstvo dopravy chce peniaze aj z investičného balíka

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Ministerstvo dopravy chce peniaze aj z investičného balíka

Odoslaťod pecik » 14. Dec 2014 07:16

Ministerstvo dopravy chce peniaze aj z investičného balíka EK

Na podporu dopravných projektov na Slovensku je cez nový program Európskej únie CEF (Nástroj na prepájanie Európy) zatiaľ alokovaných vyše 700 mil. eur.
Spolu s domácim spolufinancovaním by tak celková suma na rozvoj dopravnej infraštruktúry na najbližšie tri roky mohla dosiahnuť 874 mil. eur. Podmienkou získania týchto peňazí je, aby boli pripravené kvalitné projekty. Ako vo štvrtok povedal štátny tajomník ministerstva dopravy František Palko, budú sa snažiť získať peniaze nielen z uvedeného programu, ale aj z nového investičného balíka Európskej komisie v objeme 315 mld. eur.

"Predložili sme projekty, ktoré prevyšujú hranicu 10 mld. eur. Veríme, že naše projekty budú kvalitné, aby Slovensko bolo medzi krajinami, ktoré budú úspešnými uchádzačmi o tento nástroj v rámci prvej výzvy," uviedol Palko. Keďže Európska komisia uprednostňuje železničnú dopravu, ministerstvo to zohľadní pri predkladaní projektov. Tie je potrebné predložiť do konca februára 2015.

Ministerstvo dopravy sa chce uchádzať o financovanie projektov, ktoré nie je možné financovať z európskych fondov. "Sú to hlavne projekty v Bratislavskom kraji, kde sa nemôžu používať štrukturálne fondy, lebo výška hrubého domáceho produktu na jedného obyvateľa je vyššia ako je oprávnená výška z hľadiska čerpania prostriedkov z Európskeho fondu regionálneho rozvoja," povedal Palko. Malo by ísť najmä o projekty na rozvoj železničnej a cestnej infraštruktúry, ako aj vodnej dopravy. Napríklad, Dunaj by mal byť veľmi dôležitou cestou nielen na prepravu tovarov, ale aj osôb.

Zastavený železničný projekt vybudovania stanice Filiálka v Bratislave podľa Palka nebol technicky a finančne reálny, nemal ani podporu Bruselu. "Alternatíva bude dobudovanie základných úsekov v rámci celoeurópskej siete TEN-T, čo je v kompetencii koordinátorov európskych koridorov," priblížil. Tí majú do konca tohto roku pripraviť plány.

Program CEF a investičný plán Európskej komisie na podporu rastu a zamestnanosti na roky 2015 až 2017 podľa Palka nie sú konkurenciou novému Operačnému programu Integrovaná infraštruktúra na roky 2014 - 2020 (OP II). "Ide o doplnkové zdroje, ktoré ešte viac vytvoria finančné zázemie na urýchlenie dobudovania predovšetkým celoeurópskej siete v železničnej a cestnej doprave, ale aj vodná doprava je v tomto prípade veľmi dôležitá," poznamenal štátny tajomník.

Operačný program Doprava 2007 - 2013 (OPD), ktorý treba dočerpať do konca budúceho roku, má zazmluvnené peniaze EÚ na 110 % oproti alokácii. "Máme zásobník projektov, ktorý bude slúžiť na to, že ak nebude možné niektoré projekty financovať, tak nastúpia nové projekty," uviedol Palko. V rezorte dopravy podľa neho už čerpajú prostriedky z nového Operačného programu Integrovaná infraštruktúra a sú pripravení čerpať peniaze aj z doplnkových zdrojov.

Z peňazí EÚ v OPD sa koncu októbra využilo 1,756 mld. eur, čo je 55,56 % z alokovanej sumy 3,160 mld. eur. Domáce spolufinancovanie projektov dosiahlo 375,21 mil. eur, čiže 60,28 % zo 622,46 mil. eur. Do konca budúceho roku tak v tomto programe zostáva vyčerpať z európskych zdrojov ešte 1,405 mld. eur zo záväzku na rok 2013. Čerpanie tohto záväzku bolo koncom októbra na úrovni 27,65 %.

Palko očakáva, že zvyšná suma sa využije a peniaze neprepadnú. "Máme ešte celý rok. Podstatné je, aby projekty boli realizované v takom čase, aby bolo možné túto sumu vyčerpať. Môžem zodpovedne povedať, že ministerstvo dopravy tomu venuje veľmi intenzívnu pozornosť," ubezpečil Palko. Na poslednom zasadnutí monitorovacieho výboru OPD, na ktorom posudzovali jednotlivé projekty, podľa neho prijali potrebné opatrenia na využitie zostávajúcich peňazí.

http://podkapotou.zoznam.sk/cl/1000673/ ... -balika-EK
pecik
diskutujúci
 
Príspevky: 222
Obrázky: 38
Založený: 30. Mar 2014 14:21

Naspäť na 2014

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.