Stránka 1 z 1

Najhoršia diaľnica na svete. Buďte vďační za slovenské cesty

OdoslaťOdoslané: 14. Dec 2014 07:25
od pecik
Najhoršia diaľnica na svete. Buďte vďační za slovenské

Šoférovanie po slovenských cestách je často mimoriadne náročné, a to najmä na psychiku. Neustále zápchy, dopravné obmedzenia a vozovka, ktorá povrchom pripomína ementál vyžadujú od vodiča maximálnu pozornosť. Po prečítaní tohto článku ale budete za kvalitu slovenských ciest vďační. V Rusku totiž majú „diaľnicu", ktorá po daždi pripomína scénu z katastrofického filmu.

Cesta A360 sa vinie severovýchodnou Sibírou a spája Moskvu s mestom Jakutsk. Neďaleko Jakutska sa asfalt stráca a strieda ho zemina, ktorá sa po daždi zmení na lepkavé bahno. Bežná dopravná zápcha, počas ktorej sú autá vedľa seba naskladané a takmer sa dotýkajú, je v porovnaní so situáciou na ceste A360 hotovým rajom.

Za dobrého počasia sa na diaľnici nedeje nič zvláštne, hoci je rýchlosť obmedzená na 70 kilometrov za hodinu. Stačí však trocha dažďa a z cesty sa stáva nepreniknuteľný močiar. Vodiči, ktorí po nej prechádzajú, sa dokonca tešia na zimu, pretože hoci teploty dosahujú až -40 stupňov Celzia, je povrch vozovky aspoň pevný.

Je jedno, či máte športové auto alebo džíp s pohonom všetkých štyroch kolies. Bahno je pre akékoľvek auto v podstate nezdolateľnou prekážkou. Vodiči v tomto regióne dokonca nepoužívajú vetu „ak zapadnem", ale „keď zapadnem". Odťahová služba, ktorá v Jakutsku pôsobí, má k dispozícii pásové vozidlá, ktoré sú ako jediné schopné boj s bahnom vyhrať.

Často sa ale stáva, že odťahovka jednoducho nestíha, pretože počet zapadnutých áut prevyšuje jej možnosti. Niet preto divu, že vodiči so sebou vozia pitnú vody a zásoby jedla, ktoré im v krutých podmienkach pomáhajú prežiť, kým nepríde pomoc. No a teraz sa sťažujte na slovenské cesty.

http://magazin.atlas.sk/styl/najhorsia- ... 41908.html