Vážny: Eurofondy by mohol Brusel odblokovať v 1. 1/2 2015

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Vážny: Eurofondy by mohol Brusel odblokovať v 1. 1/2 2015

Odoslaťod plš » 30. Dec 2014 16:35

Vážny: Eurofondy by mohol Brusel odblokovať v 1. polroku 2015
Vydané dnes o 13:57 Autor: tasr
Štátny rozpočet môžu zaťažiť financie použité na projekty, ktoré sa Európska komisia rozhodne nepreplatiť.

BRATISLAVA. Európska komisia by mohla Slovensku odblokovať platby vo všetkých piatich pozastavených operačných programoch v prvej polovici budúceho roka. Avizoval to podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny.

"Časť operačných programov už odblokovaných je a na základe posledných informácií môžem uviesť, že predpokladáme odblokovanie zostávajúcich operačných programov postupne v priebehu prvého polroka 2015," uviedol pre TASR.

Brusel Slovensku v polovici tohto roka stopol čerpanie eurofondov v deviatich z 11 operačných programov. Dôvodom boli odhalené pochybenia pri verejnom obstarávaní, výbere projektov či kontrole výdavkov, ktoré domáci audit prehliadol.

Doteraz už komisia uvoľnila platby v sume približne 100 miliónov eur v štyroch operačných programoch, zvyšných viac ako 230 miliónov eur v piatich programoch zostáva naďalej zablokovaných.
Máme posledný rok na čerpanie vyše 4 miliárd

Štátny rozpočet by však mohli zaťažiť financie použité na projekty, ktoré sa Európska komisia rozhodne nepreplatiť. V tejto súvislosti sa zatiaľ spomínajú korekcie vo výške 80 miliónov eur.

Odhadnúť, koľko peňazí Slovensku definitívne prepadne, je podľa Vážneho predčasné, kým nie sú korekcie uzatvorené. "Navyše, Slovensko môže doplniť definovanú sumu korekcií novými projektmi a o žiadne europrostriedky nepríde," myslí si.

Čerpať zdroje z programového obdobia 2007 až 2013 môže štát už len posledný rok. Vážny vyčíslil, že minúť zostávajú ešte vyše 4 miliardy eur, teda 35 % celkovej alokácie. Vláda podľa neho prijíma opatrenia, ktoré majú ich využitie zrýchliť.
Chceme vyčerpať všetko, tvrdí Vážny

"V procese implementácie programov nastáva fáza, keď štát nemá priamo dohľad a páku na urýchlenie celého procesu, ale napriek tomu stále hľadáme možnosti a spôsoby skutočne na všetkých úrovniach," zdôraznil Vážny.

Vážny zároveň pripomenul, že vlani sa Slovensku podarilo dohodnúť s Európskou komisiou na predĺžení čerpania eurofondov o jeden rok, čo podľa neho zachránilo štátu významný objem peňazí, v roku 2013 napríklad 500 miliónov eur.

"Netrúfam si definovať presnú sumu, ktorú dočerpáme, robíme maximum pre to, aby sme vyčerpali všetko," uzavrel podpredseda kabinetu zodpovedný za eurofondy.
Zdieľať Zdieľať na

Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/7567182/vazny ... z3NOb1R4bE
plš
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 04. Sep 2011 22:26
Bydlisko: Košice

Naspäť na 2014

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

cron