Štvorprúdovka zmení ľuďom kvalitu života

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

Štvorprúdovka zmení ľuďom kvalitu života

Odoslaťod juancarlos » 18. Dec 2015 12:25

Obyvatelia obcí pri Prešove si vydýchnu. Posledný úsek diaľnice medzi Fričovcami a Sviniou, ktorý vo štvrtok oficiálne otvorili, bude mať veľký dosah na život pre ľudí z Hendrichoviec, Chminianskej Novej Vsi, ale aj z Bertotoviec. Z ich ciest zrazu zmizne veľa osobných, no aj nákladných áut a oni naraz budú zažívať roky nevídanú situáciu. Pokoj na cestách.
Starosta Hendrichoviec s vyše 1 300 obyvateľmi Martin Martaus hovorí, že je už najvyšší čas. "Cez našu obec prechádza cesta 1/18, ktorá je hlavným cestným ťahom z Popradu na Prešov. Situácia na nej je už roky nenormálna. Prechádza ňou obrovský počet áut, čo ľuďom znepríjemňuje život. Keď vodiči vychádzajú z vedľajších ciest na hlavnú, neraz si počkajú aj desať minút, kým sa im to podarí.
Takýto stav je u nás nielen cez týždeň, ale napr. aj v sobotu ráno. Sme radi, že sa toho zbavíme," konštatuje Martaus. Dodal, že nebezpečné bývalo u nich chodiť aj do kostola. Ten je vedľa hlavnej cesty. Podľa starostu si ľudia museli dávať veľký pozor a je len zázrak, že tam nedošlo k nejakej smrteľnej nehode.
Tisícky áut denne doteraz prechádzali aj Chminianskou Novou Vsou. Jej starosta Peter Konečný je nesmierne rád, že situácia sa konečne zmení. „Najmä ma teší odklon nákladnej a kamiónovej dopravy. Hustá premávka bývala u nás často príčinou dopravných nehôd, neraz aj smrteľných. Naposledy došlo u nás k takej asi pred tromi rokmi,“ poznamenáva. Od diaľnice Konečný očakáva, že z ich obce zoberie podstatnú časť dopravy, čím sa skvalitní život obyvateľov, odbúra sa hlučnosť a zlepší sa životné prostredie.

Cez susedné Bertotovce síce frekventovaná cesta 1/18 priamo neprechádza, no miestny starosta František Marinica zdôrazňuje, že diaľnica prinesie výhody aj im. „Pocítia to najmä starší ľudia, ktorí chodia do kostola. Ten lemuje frekventovaný úsek 1/18, ktorým doteraz prechádzali autá, preto si ľudia museli dávať veľký pozor. Popravde som si myslel, že diaľnice sa už nedožijem. A predsa,“ dodal s potešením.

http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clano ... tu-zivota/
juancarlos
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 729
Založený: 04. Mar 2015 21:08
Bydlisko: BA, CA, SB

Naspäť na 2015

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.