Diaľničné poplatky v Európe na rok 2015

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

Diaľničné poplatky v Európe na rok 2015

Odoslaťod Viktorius » 25. Feb 2015 11:01

Diaľničné poplatky v Európe na rok 2015

Zdroj: http://autobild.cas.sk/clanok/199831/di ... a-rok-2015

Spoplatňovanie diaľnic a ciest I. triedy nie je v Európe nič nového. Každá krajina má vlastnú stratégiu, najčastejšie sa tak deje formou diaľničných známok, elektronického mýta alebo ich kombináciou v závislosti od kategórie vozidla.

Každý členský štát má právo rozhodnúť, či vôbec bude vyberať cestné poplatky, ako ich bude účtovať a za aké vozidlá. No situácia sa môže rapídne zmeniť. Typickým príkladom je Nemecko, ktoré malo doteraz bezplatné diaľnice. To sa však definitívne končí, návrh príslušného zákona už existuje a v najbližšom čase sa ním bude zaoberať nemecký parlament.
Známky a mýtne brány

Hoci Európska komisia navrhuje zjednotenie systému výberu diaľničných poplatkov, zatiaľ veľa úspechov neslávi a je viac ako pravdepodobné, že by narazila na silný zo strany odpor členských štátov. V zásade existujú v Európe dva systémy: diaľničné nálepky a elektronické mýto prípadne ich kombinácia. Systém diaľničných známok pre osobné vozidlá v súčasnosti využíva sedem členských štátov: Bulharsko, Česká republika, Maďarsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko. Spravidla sú známky týždenné alebo desaťdňové, mesačné a ročné. Jedinou výnimkou je Švajčiarsko, ktoré ponúka iba ročnú známku.
Druhým spôsobom spoplatnenia sú mýtne brány, pričom vodič platí na konci prejdeného úseku buď v hotovosti alebo kreditnou kartou. Pre tých, ktorí v danej krajine žijú alebo pravidelne využívajú diaľnice, je výhodnejší automatický systém s mesačnými faktúrami. Ak je v krajine platný duálny systém, elektronické mýto sa obyčajne týka nákladných vozidiel s celkovou hmotnosťou nad 3,5 tony. Pri plánovaní cesty odporúčame overiť si služby na mýtnych bránach, keďže v niektorých krajinách, napríklad vo Francúzsku, nemusí ísť o nonstop službu. V takom prípade v neskorých nočných hodinách je tak možné zaplatiť iba kreditnou alebo bankovou kartou.
Poplatky sa menili len minimálne

Pozitívnou správnou je nezmenená cena diaľničných známok u nás aj v susednom Česku. K miernemu zdraženiu došlo pre tento rok v Rakúsku, kde ceny známok stúpli v rozpätí od 20 centov do 1,70 eura. V zásade v žiadnej z vybraných krajín nedošlo k výrazným zmenám diaľničných poplatkov. Najväčšie zmeny zaznamenalo Maďarsko, kde pribudol nový typ diaľničnej známky a vznikla nová kategória vozidiel.

Pri jazde do zahraničia však odporúčame každému vodičovi zistiť si aktuálne ceny nielen v cieľovej krajine, ale aj v tranzitných štátoch, keďže k zmenám môže dôjsť kedykoľvek v priebehu roka. V žiadnom prípade sa nesnažte vyhnúť plateniu, nakoľko pokuty bývajú vysoké. Pokiaľ sa vám zdá diaľnica drahá, radšej si naplánujte alternatívnu trasu po bezplatných cestách, počítajte však s tým, že cesta potrvá dlhšie.
Diaľničné poplatky vo vybraných krajinách

Ponúkame prehľad diaľničných poplatkov pre osobné vozidlá do 3,5 tony. Na internetových adresách v jednotlivých krajinách nájdete aktuálne informácie o cenách, ako aj mapy spoplatnených úsekov. Ceny sú z miestnej meny na euro prepočítané podľa aktuálneho kurzového lístka Národnej banky Slovenska.
Viktorius
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 19
Založený: 20. Nov 2013 18:09

Naspäť na 2015

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.