Štát spustil predpredaj e-diaľničných známok, pozrite sa...

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

Štát spustil predpredaj e-diaľničných známok, pozrite sa...

Odoslaťod rado » 01. Dec 2015 18:55

Štát spustil predpredaj e-diaľničných známok, pozrite sa, čo sa zmení

Vydané: 1.12.2015 o 14:00 Autor: Marek Poracký
Zdroj: http://ekonomika.sme.sk/c/8090157/stat- ... zmeni.html

Elektronické diaľničné známky budú dostupné cez mobilnú aplikáciu, internet, ale i samoobslužné miesta.

BRATISLAVA. Štát spustil v utorok predpredaj elektronických diaľničných známok. Pozrite si odpovede na základné otázky.

1.Aká je najpodstatnejšia zmena?

Základnou zmenou je, že diaľničné známky sa už nebudú musieť lepiť na predné okná, ale kúpite si ich elektronicky.

Hlavnou výhodou teda bude to, že ich nebudete lepiť na viditeľné miesto, keďže diaľničná známka bude mať výlučne elektronickú podobu a zároveň motorista nebude musieť predkladať potvrdenie o úhrade diaľničnej známky.

Nový systém tiež ponúkne väčší komfort pri kúpe diaľničných známok prostredníctvom elektronickej formy napríklad cez tablety, či smartfóny.

2.Zmenia sa typy diaľničných známok?

Od budúceho roka určite nie. Aj v budúcom roku ostane v platnosti 10-dňová, 30-dňová a ročná diaľničná elektronická známka. Rovnako v platnosti ostane aj ich cena. Za 10-dňovú motoristi zaplatia 10 eur, za 30-dňovú 14 eur a za ročnú 50 eur.

Bude i naďalej platiť, že platnosť ročnej známky začne 1. januára alebo odo dňa jej zaplatenia a skončí 31. januára v nasledujúcom roku. Pri ostatných bude platiť odo dňa určenia platnosti motoristu do 10 alebo 30 dní.

3.Ako a kde si kúpite elektronickú známku?

Elektronické diaľničné známky budú dostupné na viacerých miestach. Budú sa dať kúpiť cez internetový portál http://www.eznamka.sk, prostredníctvom mobilnej aplikácie "eznamka", v samoobslužných automatoch, ale i na obchodných miestach.

Zatiaľ však platí, že cez internetovú ani mobilnú aplikáciu sa e-známka kúpiť nedá. Systém má postupne nabiehať do dnešnej polnoci. V priebehu zajtrajšieho dňa by aj mobilná aplikácia, aj internetová stránka mala naplno fungovať.

Samoobslužné zariadenia Národná diaľničná spoločnosť umiestni najmä na hraničných priechodoch na vstupe na Slovensko.

4.Budete zadávať údaje navyše?

Áno. Kým doteraz ste na kontrolný ústrižok napísali evidenčné číslo vášho auta, po novom okrem evidenčného čísla auta budete musieť zapísať aj štát, kde ste auto zaregistrovali.

5.Ako zaplatíte elektronickú známku?

Ak si budete kupovať elektronickú diaľničnú známku cez internet, zaplatíte ju prostredníctvom svojej platobnej karty, ak cez "kamenný" obchod, vodič ju bude môcť zaplatiť okrem karty aj v hotovosti.

6.Dostanete o kúpe diaľničnej známky doklad?

Áno. Ak si kúpite známku cez internet alebo mobilnú aplikáciu, dostanete doklad o kúpe elektronickou formou, ak si ju kúpite na obchodnom mieste, obdržíte klasický doklad.

7.Ako bude prebiehať kontrola?

Elektronické diaľničné známky bude kontrolovať Národná diaľničná spoločnosť prostredníctvom kamier, ktoré momentálne inštaluje.

Systém kontroly bude vyzerať nasledovne. Kamera preverí evidenčné číslo vášho vozidla a systém následne preverí, či máte alebo nemáte zakúpenú elektronickú diaľničnú známku.

Od kontroly elektronických diaľničných známok si diaľničná spoločnosť sľubuje veľa. Kontrolný systém podľa nej dokáže preveriť 90 percent áut a tvrdí, že auto bez zaplateného diaľničného poplatku nebude po štvorprúdovkách jazdiť dlhšie ako štyri dni.
Obrázok používateľa
rado
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 965
Obrázky: 7
Založený: 27. Feb 2008 20:25
Bydlisko: Dolný Kubín

Naspäť na 2015

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.