Test novej diaľnice. Rýchlejšie, ale s prázdnymi motorestmi

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

Test novej diaľnice. Rýchlejšie, ale s prázdnymi motorestmi

Odoslaťod mirsi » 02. Dec 2015 08:30

Po novom cesta z Popradu k Spišskému hradu trvá asi 15 minút oproti trištvrte hodine. V dedinách si vydýchli, obchodníci sú nešťastní.

Je niečo pred pol desiatou utorok ráno a HN mieria otestovať nový úsek diaľnice D1 Jánovce – Jablonov, ktorú v pondelok oficiálne otvorili. Práve táto časť rozsekla gordický uzol tranzitnej dopravy na východe Slovenska. Motoristi sa totiž vyhnú historickému centru Levoče a frekventovanému úseku štátnej cesty od Levoče, cez Spišský Hrhov, Klčov až po Nemešany. Na otestovanie v praxi si vyberáme úsek Poprad – zjazd diaľnice pri Spišskom Podhradí. Kým doteraz trvala cesta 45 minút, náš test ukázal úsporu času až na úrovni polhodiny.

Kľúčový úsek

Keď v októbri otvorili prvých deväť kilometrov diaľnice D1 Jánovce – Jablonov, ktorý sa začínal pri Spišskom Štvrtku a končil pri Levoči, nebol to kľúčový moment zbližovania Bratislavy a Košíc. Jazda po starej ceste bola rýchla, neprechádzala totiž cez žiadnu dedinu. Kto tlačil ručičku tachometra mierne za povolenú 90-ku, prekonal 12 kilometrov hlboko pod desať minút. Nová časť autostrády tento čas skrátila iba o tri minúty. Výraznú úsporu znamená až jej pokračovanie po Jablonov. „Počas dopravnej špičky sa čas jazdy medzi Popradom a Jablonovom skrátil približne z trištvrte hodiny na pätnásť minút. Pre vodičov je to obrovská úspora času,“ tvrdí Jozef Slivenský z Domaňoviec, ktorý cestuje pod Tatry takmer každý deň.

Uvidia, či prežijú


Kým motoristi a domáci sa tešia, z odklonu tranzitu majú obchodníci hlavu v smútku. Predavačkám v obchode s domácimi produktmi do reči nie je. Odhady totiž počítajú s tým, že na diaľnicu sa presunie približne 75 percent osobných vozidiel a 80 percent nákladných vozidiel z pôvodnej premávky. Koliba v neďalekých Nemešanoch rovnako zíva prázdnotou. Do dreveničky prichádzame pred jedenástou. Sme pritom iba tretí nakupujúci v ten deň.

Obrázok

http://hn.hnonline.sk/ekonomika-a-firmy-117/test-novej-dialnice-rychlejsie-ale-s-prazdnymi-motorestmi-989535
mirsi
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 522
Obrázky: 10
Založený: 26. Sep 2013 15:21

Naspäť na 2015

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.