Branisko bude až po roku 2020

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

Branisko bude až po roku 2020

Odoslaťod mirsi » 02. Dec 2015 11:46

V pondelok odovzdala Národná diaľničná spoločnosť motoristom druhý úsek diaľnice D1 Jánovce – Jablonov aj s tunelom Šibenik. Bol to posledný rozostavaný diaľničný úsek na Spiši. S výstavbou úseku sa začalo v júni 2012. Pôvodne mala diaľnica už niekoľko mesiacov slúžiť verejnosti. Meškanie spôsobili dodatočné práce na zabezpečení stability horninového masívu v oblasti zárubného múru v kilometri 14,5 – 15,2. Podľa Národnej diaľničnej spoločnosti motoristi na trase od Jánoviec po Jablonov ušetria 12 minút v porovnaní s jazdou po ceste prvej triedy I/18. Otvorením levočskej diaľnice budú mať motoristi k dispozícii súvislý 120-kilometrový úsek od Ivachnovej po Fričovce.

Veľká intenzita dopravy
Otvorením aj druhého úseku diaľnice Jánovce – Jablonov si výrazne oddýchne hlavne mesto Levoča a obce Spišský Hrhov, Klčov a Nemešany, cez ktoré momentálne prechádza všetka kamiónová doprava. Podľa posledného sčítania dopravy dosiahla intenzita dopravy na tejto ceste viac ako 15 000 áut za deň, pričom podiel nákladnej dopravy tvoril asi 20 percent. Až 12 000 vozidiel by sa malo presunúť na novú diaľnicu.

Ostáva ľavá časť tunela
Stavba druhého diaľničného úseku Jánovce – Jablonov sa napája na predchádzajúci úsek v križovatke Levoča. Následne pod úpätím vrchu Šibenik vstupuje do rovnomenného tunela. Úsek končí priamo napojením na ďalší úsek D1 Jablonov – Studenec pri obci Nemešany. Súčasťou úseku je 12 mostov, dvojrúrový 588 metrov dlhý tunel Šibenik a veľké ľavostranné odpočívalo Levoča určené pre oba smery.
Na Spiši tak zostáva na diaľnici D1 dobudovať už len ľavú tunelovú rúru tunela Branisko. „Výstavbu úseku D1 Beharovce – Branisko, ľavý pás, plánujeme zahájiť po roku 2020, po alokovaní financií a úspešnom obstaraní zhotoviteľa,“ informovala hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

http://www.podtatranske-noviny.sk/2015/12/branisko-bude-az-po-roku-2020/
mirsi
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 519
Obrázky: 10
Založený: 26. Sep 2013 15:21

Naspäť na 2015

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.