Kechnec a Abaújvár spojil nový most

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

Kechnec a Abaújvár spojil nový most

Odoslaťod bongi111 » 16. Dec 2015 21:26

Vyše 70 rokov museli obyvatelia susedných obcí Kechnec a Abaújvár čakať na to, aby sa obnovil most, ktorý ich spájal. Dočkali sa v stredu, keď po týždennej skúšobnej prevádzke slávnostne otvorili.

KOŠICE. Nový most cez Hornád výrazne skráti nielen cestu medzi oboma obcami, ale mnohým obyvateľom Košíc tým aj značne ušetrí cestu na ich chalupy, ktoré majú v maďarskom pohraničí.
Na druhej strane si ho pochvaľujú aj naši južní susedia, keďže tamojší obyvatelia sa môžu rýchlejšie dostať nielen do Košíc, ale aj do Miskolca či do kechneckého priemyselnému parku.
Cena dosiahla 4,2 milióna eur
Celkové náklady na niečo vyše polročnú výstavbu dosiahli 4,2 milióna eur, z čoho 85 percent tvoril príspevok z eurondov, na zvyšok sa poskladali vlády oboch krajín a samosprávy.
Stavbári zároveň vybudovali k mostu z oboch strán aj nové cesty, ktoré budú môcť využívať aj autá do 5 ton a autobusy.
Most v stredu po dlhých rokoch využila aj 78-ročná Aranka Menyhért s kamarátkou Erszébet Monabertalyi a zaspomínali si, ako kedysi korzovali po jeho drevenom predchodcovi, ktorý bol zničený počas II. svetovej vojny.
Abaújvárčan Bertalan Molnár si zas povzdychol, že predtým mali ich rodiny veľa priateľov a známych, no po zničení mosta sa postupne prestali navštevovať.

J. Konkoly: Odteraz máme k sebe bližšie
„Týmto mostom sa dostali obce a ľudia na oboch stranách hranice k sebe bližšie, zjednoduší to riešenie ich každodenných starostí a oživí sa spolupráca v rôznych oblastiach. Pomôže aj našim obyvateľom z okolia Nižnej Myšle, Ždane, Trsteného alebo Skároša, ktorí to budú mať bližšie do práce v našom priemyselnom parku alebo mnohým slovenských rodinám bývajúcim v Abaújvári,“ skonštatoval jeden z iniciátorov výstavby mosta a starosta Kechneca Jozef Konkoly (nez.).
Aj starostu Abaújváru Tamása Siváka teší, že už nebudú koncovou obcou aj kvôli tomu, že Slováci v obci vlastnia 30 domov a oficálne je ich 10 percent.
„Je to most nových možností - kultúrnych, rodinných, priateľských, možností, ktoré môžu prehĺbiť vzájomné vzťahy. Veríme, že to pomôže aj pri znižovaní nezamestnanosti. Výrazne nám to zlepší dopravné spojenie nielen na Slovensko, ale aj na naše cesty. A verím, že k nám do obce alebo na zrúcaninu hradu príde aj viac slovenských turistov,“ povedal nám.

Z. Trebuľa: Zjednodušili sme ľuďom život
Podľa župana Zdenka Trebuľu (Smer) je otvorenie mosta ďalším príspevkom k rozvoju oboch partnerských regiónov.
„Hoci patríme v rámci EÚ k tým chudobnejším, aj vďaka takýmto momentom, ako dnes zažívame, sa to do budúcnosti môže zmeniť. Zjednodušili sme ľuďom život a verím, že aj naďalej si tu spolu budú nažívať tak dobre ako doteraz.“


http://kosice.korzar.sme.sk/c/8105973/k ... -most.html
bongi111
diskutujúci
 
Príspevky: 99
Založený: 29. Okt 2014 16:21

Naspäť na 2015

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.