Stavbárom sa darí, chcú vyššie marže a budú zdražovať

Moderátor: Moderátori

Stavbárom sa darí, chcú vyššie marže a budú zdražovať

Odoslaťod Andrej » 29. Mar 2016 14:55

Stavbárom sa darí, chcú vyššie marže a budú zdražovať
29.03.2016 | SITA

Zdražovanie stavebných prác avizuje v tomto roku 27 percent stavebných firiem, a to v priemere o deväť percent. Hlavným dôvodom je snaha o vytvorenie alebo zvýšenie zisku. Najmenšiu úlohu naopak zohrávajú mzdové a režijné náklady.


Priemerná aktuálna výška marže dosahuje pri veľkých stavebných firmách päť percent a pri stredných a malých firmách sedemnásť percent. Firmy v oblasti inžinierskych stavieb majú maržu na úrovni desať percent a v pozemnom staviteľstve šestnásť percent.

Marže budú rásť

Pätina všetkých firiem predikuje v tomto roku rast svojich marží. Zníženie marží či dokonca stratu predpokladá iba necelá desatina spoločností. Vyplýva to z tohtoročnej prvej kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva spracovanej spoločnosťou CEEC Research v spolupráci s Považskou cementárňou, a. s. Ladce.

Zachovať ceny prác na súčasnej úrovni plánuje 71 percent stavebných firiem a o zlacnení uvažujú dve percentá. Výraznejšiu odchýlku predstavujú veľké firmy, u ktorých je plánované navýšenie cien trojpercentné, a firmy zaoberajúce sa inžinierskymi stavbami, kde má byť zdraženie trinásť percent.

„V prípade, ak budú začaté všetky plánované projekty, pravdepodobne sa zvýši dopyt na odborné personálne kapacity, materiál i subdodávky. Ak si situácia na stavebnom trhu vyžiada tento krok, tak budeme naň primerane reagovať,“ povedal riaditeľ organizačnej zložky spoločnosti Hochtief CZ, a. s. na Slovensku Miroslav Beka.

„Váhostav neplánuje v najbližšom období zvyšovať ceny. Projekty, ktoré momentálne realizujeme, alebo do ktorých sa plánujeme zapojiť, sú postavené na reálnych cenách,“ tvrdí generálny riaditeľ spoločnosti Váhostav - SK, a. s. Marián Moravčík.

Príčiny zdražovania

Hlavným dôvodom pre rast cien poskytovaných služieb je snaha o vytvorenie či zvýšenie zisku. Ten bol v krízových rokoch v počte prípadov stlačený na minimum, niektoré firmy zaznamenali aj stratu. Na stupnici od nuly do desať, kde desiatka predstavuje kľúčový dôvod pre zdraženie, tomu priradili riaditelia firiem číslo 7.

Ďalším významným faktorom je nárast cien subdodávateľských prác (6,4). Za najmenej podstatný je pri tomto rozhodovaní považovaný rast interných mzdových (4,7) a ďalších režijných nákladov (4,9). Pre veľké stavebné spoločnosti, na rozdiel od ostatných, je hlavným dôvodom navýšenie cien subdodávateľských prác (8,2).

„Kríza naučila mnohé firmy zracionalizovať výrobné procesy, a tým zvýšila ich konkurencieschopnosť. Viaceré firmy boli nútené siahnuť až na dno svojich rezerv a realizovať projekty pod hranicou trvalej udržateľnosti. Rast cien stavebných prác je preto prirodzený proces ozdravovania stavebného sektora,“ uviedol riaditeľ predaja spoločnosti Peikko Martin Hudec.

„Ďalšou výzvou je požiadavka investorov na realizáciu nových projektov v čoraz kratšom čase. Schopnosť výstavby stavebného diela v kratšom čase pri podmienke dodržania požadovanej výstupnej kvality dáva stavebným firmám veľkú konkurenčnú výhodu,“ dodal.

Firmy využívajúce inovatívne stavebné metódy a materiály dokážu podľa M. Hudeca zrealizovať stavebné dielo rýchlejšie a zároveň s menším počtom pracovníkov. Tí, ktorí sledujú tento trend, tak dokážu v budúcnosti lepšie prosperovať.

„Naše ceny na stavby sú tvorené individuálne, sú determinované hlavne cenami vstupných materiálov, dostupnosťou zdrojov a ich vývojom a nie je možné obecne hovoriť o cene stavieb, keďže každá stavba je originál a má iné podmienky technické, geografické či zmluvné,“ priblížila generálna riaditeľka spoločnosti Skanska SK, a. s. Magdaléna Dobišová.

Zdroj:
http://reality.etrend.sk/realitny-bizni ... zovat.html
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Naspäť na 2016

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.