Štát prepásol šancu. Brusel na obchvat Dvorianok penize neda

Moderátor: Moderátori

Štát prepásol šancu. Brusel na obchvat Dvorianok penize neda

Odoslaťod janovie » 08. Nov 2016 21:00

Biztweet 08.11.2016 - 15:17:12
Štát prepásol šancu. Brusel na obchvat v Dvoriankach peniaze nedá
Peniaze určené na budovanie regionálních infraštruktúr sa míňajú. Štát si bude musieť obchvat Dvorianok zaplatiť sám.

Neustále odsúvanie projektu, na ktorý vo východoslovenskej obci Dvorianky čakan už osem rokov prináša nové škody. Plánované financovanie z európskych zdrojov je pasé. Štát preto bude musieť peniaze na výstavbu obchvatu hľadať inde.

„Komisia položila otázku Riadiacemu orgánu Integrovaného operačného programu Infraštruktúra. Boli sme informovaní, že vzhľadom na obmezené zdroje v rámci Prioritnej osi 6 "Cestná infraštruktúra“ projekt obchvatu Dvorianky sa neplánuje financovať z fondov EÚ,“ uvádza v liste Generálne riaditeľstvo pre regionálnu a mestskú politiku Európskej komisie.

Úrad eurokomisárky Coriny Cretu odpovedal na žiadosť o informácie zo strany občianskych aktivistov, ktorí už roky žiadajú, aby štát problémy s dopravou, ktoré zavinil, napravil.

Peniaze určené na budovanie regionálních infraštruktúr sa míňajú. Štát si bude musieť obchvat Dvorianok zaplatiť sám.

Obec Dvorianky sa už osem rokov sťažuje na neúnosnú situáciu, kedy cez jej územie prechádzajú veľkou rýchlosťou nákladné autá, ktoré pri absencii diaľnice nemajú inú alternatívu ako zo severu cestovať smerom na juh. Problém vznikol ešte za ministra Jána Počiatka zo SMERu. Štát totiž zlyhal s plánom výstavby diaľnic a po stavbe len časti plánovaných úsekov do obce presmeroval nákladnú dopravu. Aktuálne prúdi dedinou 1350 kamiónov denne. Situáciu od roku 2008 sľubuje vyriešiť obcvhatom.

Po tom, čo v minulosti na problémy obce upozorňovali aktivisti v médiách, Útvar vedúceho hygienika uznal výhrady Dvorianok a od roku 2011 vedie voči Slovenskej správe ciest správne konanie. Udelil v rámci neho už dve pokuty v celkovej výške 15 tisíc eur.

Budovanie obchvatu obce označuje za prioritu štvrté vedenie ministerstva dopravy. Konkrétny projekt však neuzrel svetlo sveta. Stále nie je hotová ani predprojektová príprava, ktorú má štát uzavrieť do konca tohto mesiaca.

Nový minister dopravy Arpád Érsek z Most-Híd, ktorý nahradil niekoľko mesiacov slúžiaceho Romana Brecelyho zo Siete naviac dočasne zakázal úradom v jeho gescii uzatvárať zmluvy s hodnotou nad 10 tisíc eur. V snahe riešiť situáciu dostali Dvorianky minulý mesiac výnimku. Stačí to však iba na čiastkové rekonštrukcie infraštruktúry. Aj tie navrhuje Brusel a štát sám nevykonáva žiadne proaktívne kroky.

„Riadiaci orgán nás informoval, že podniká všetko úsilie na zvýšenie bezpečnosti cestnej premávky v danej obci. Za týmto účelom bolo realizovaných niekoľko bezpečnostných opatrení vo forme "ostrovčekov" oddeľujúcich oba smery premávky na pozemnej komunikácii. To by malo spomaliť prichádzajúce vozidlá. Okrem toho povrch vozovky na ceste 1/79 bol obnovený a maximálna rýchlosť zo smeru Vranov nad Topľou bola obmedzená na 40 km/h, s cieľom obmedziť hluk plynúci z cestnej premávky. Podobne na vstupných bodoch do obce boli inštalované obmedzenia maximálnej rýchlosti. Všetky tieto opatrenia uvedené v súčasnosti vyhodnocuje štátna správa ciest,“ popisuje opatrenia v liste eurokomisariát.

Biztweet

http://biztweet.eu/article/1921-stat-pr ... niaze-neda
janovie
diskutujúci
 
Príspevky: 68
Založený: 02. Júl 2009 07:52

Naspäť na 2016

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.