Okružná križovatka v centre Spišskej Belej nebude

Moderátor: Moderátori

Okružná križovatka v centre Spišskej Belej nebude

Odoslaťod mirec » 10. Nov 2016 19:13

Okružná križovatka v centre Spišskej Belej nebude

Mesto plánuje naďalej hľadať riešenie problému s dopravou.


SPIŠSKÁ BELÁ. Plánovaná okružná križovatka v centre mesta Spišská Belá nebude.

Ako informoval primátor mesta Štefan Bieľak, zhodli sa na tom prítomní zástupcovia Slovenskej správy ciest (SSC) na rokovaní na Mestskom úrade v Spišskej Belej.

„Podľa vyjadrenia SSC je situácia v tejto križovatke v určitých časoch zložitá, ale sú aj kritickejšie miesta na iných cestách 1. triedy, ktoré musia riešiť prioritne. Podľa nich okružná križovatka v centre nie je vhodná pre nedostatok miesta a jej možné negatívne vplyvy na okolité budovy, a to vzhľadom na stiesnené pomery,“ uviedol primátor.

Mesto o potrebe križovatky rokovalo aj so zástupcami dopravnej polície, Okresného úradu v Prešove či zástupcami Krajského pamiatkového úradu v Prešove.
Mala riešiť priepustnosť

Okružná križovatka mala pomôcť riešiť problém s priepustnosťou križovatky v centre mesta. Mesto dalo na svoje náklady pred časom vypracovať dopravno-inžiniersku štúdiu, ktorá posúdila možnosť prestavby tejto križovatky na okružnú križovatku.

Ešte 26. mája mesto v uvedenej križovatke spravilo dopravno-inžiniersky prieskum. Z neho podľa primátora vyplynulo, že najzaťaženejším vjazdom do križovatky je smer od Kežmarku, odkiaľ prichádza 576 vozidiel za hodinu.

Druhým najzaťaženejším vjazdom je podľa jeho slov smer od Starej Ľubovne, 325 vozidiel za hodinu, a nasleduje vjazd od Ždiaru a Zamaguria, tu napočítali vjazd 295 vozidiel za hodinu. V daný deň prešlo križovatkou celkovo 9 968 vozidiel. Podľa Bieľaka však tento počet narastá počas letnej či zimnej turistickej sezóny.
Prečítajte si tiež: V centre Spišskej Belej má byť kruhová križovatka
Mesto sa nevzdáva

Vedenie mesta sa nevzdáva a v najbližších mesiacoch plánuje hľadať riešenie problému.

„Zástupcovia inštitúcií, prítomní na pracovnom stretnutí, sa zhodli na tom, že je potrebné počkať na oficiálne zverejnenie výsledkov celoslovenského sčítania počtu vozidiel na cestách 1. triedy, ktoré sa týka aj nášho mesta, to by podľa ich vyjadrenia malo byť koncom tohto roka. Následne sa odporúča spracovať návrh iného technického riešenia, čo je úlohou mesta,“ uviedol primátor.

Ako však dodal, podľa vyjadrenia prítomných zástupcov SSC by iným možným riešením mohla byť takzvaná inteligentne riadená svetelná križovatka.

„To je však potrebné odborne posúdiť a zvážiť pozitíva či možné negatíva tohto riešenia,“ dodal
Čítajte viac: http://spis.korzar.sme.sk/c/20378388/ok ... z4PcvnE3cc
mirec
diskutujúci
 
Príspevky: 133
Obrázky: 19
Založený: 25. Jan 2011 15:38

Naspäť na 2016

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.