Cestu z Malaciek do Rohožníka zrekonštruujú z eurofondov. Za

Moderátor: Moderátori

Cestu z Malaciek do Rohožníka zrekonštruujú z eurofondov. Za

Odoslaťod rybana1 » 16. Nov 2016 10:23

Cestu z Malaciek do Rohožníka zrekonštruujú z eurofondov. Začnú o rok
http://podkapotou.zoznam.sk/cl/1000673/1588901/Cestu-z-Malaciek-do-Rohoznika-zrekonstruuju-z-eurofondov--Zacnu-o-rok

Obrázok
Cesta III. triedy medzi Malackami a Rohožníkom v Bratislavskom kraji urgentne potrebuje rekonštrukciu.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) preto predložil po vyhlásení výzvy z Integrovaného regionálneho operačného programu 2014 - 2020 Žiadosť o nenávratný finančný príspevok (ŽoNFP) na realizáciu projektu "Modernizácia cesty III. triedy 1113 Rohožník - Malacky". Súčasťou rekonštrukcie bude aj vybudovanie obchvatu Rohožníka. Spolufinancovanie kraja bude 400.000 eur.

Cieľom projektu je modernizácia cesty III. triedy 1113 v jestvujúcom koridore z hľadiska plynulej a bezpečnej dopravy. Hlavným účelom je vybudovanie kvalitnej a kapacitne vyhovujúcej cesty pre potreby regionálnej dopravy a to najmä nákladnej. Existujúca cesta III. triedy 1113 nevyhovuje dnešnému dopravnému zaťaženiu a to z hľadiska technického ako aj z hľadiska stavebného. Okrem modernizácie cesty III. triedy 1113 sa výhľadovo projektuje obchvat obce Rohožník v záujme vylúčenia nákladnej dopravy mimo obce.

Projekt už má spracovanú dokumentáciu pre stavebné povolenie. V súčasnosti prebieha verejné obstarávanie na realizačný projekt a BSK požiadalo o vydanie stavebného povolenia. Ukončenie verejného obstarávania sa predpokladá na december 2016.

"Projekt bude financovaný z Operačného programu IROP 2014 – 2020, Prioritná os č. 1 "Bezpečná a ekologická doprava v regiónoch". Tá je primárne určená na posilnenie regionálnej mobility. Spolufinancovanie kraj je vo výške 400.000 eur a predpokladáme, že po úspešnom verejnom obstarávaní na realizátora stavby by sme mohli samotnú výstavbu a rekonštrukciu začať v treťom kvartáli 2017," vysvetlila riaditeľka Odboru stratégie, územného rozvoja a riadenia projektov BSK Barbora Lukáčová.

Rozpočet BSK na projekt je plánovaný vo výške osem miliónov eur, pri spolufinancovaní z vlastných zdrojov vo výške 400.000 eur. Výška nenávratného finančného príspevku z Európskeho fondu regionálneho rozvoja predstavuje štyri milióny eur, výška finančného príspevku zo štátneho rozpočtu predstavuje 3,6 milióna eur.

Cesta III. triedy 1113 prechádza cez les vo vojenskom obvode Záhorie. Cesta je v zlom stave, na mnohých miestach sa vyznačuje poškodeným povrchom s množstvom dier a „záplat“. Cesta je úzka, vo viacerých úsekoch neprehľadná a vďaka intenzívnej kamiónovej doprave a zvery aj nebezpečná. Vodiči na danej ceste musia zvýšiť opatrnosť. Rekonštrukcia by mala brať ohľad na vyšší význam tejto spojnice v súčasnosti ako i kamiónovú dopravu.

Z hľadiska zaťaženia by bolo vhodným riešením tiež napojenie cesty 1113 priamo na diaľnicu D2. Doprava smerujúca z diaľnice do Rohožníka a naopak totiž v súčasnosti prechádza priamo mestom Malacky, čo zaťažuje mesto najmä vzhľadom na intenzívnu kamiónovú dopravu. V súčasnosti sa uvažuje o napojení diaľnice D2 ako na Rohožník, tak na Studienku, otázna je forma a tiež čas realizácie (križovatky, kolektory). K prepojeniu by pravdepodobne bolo možné využiť existujúce nadjazdy ciest 1113 a 590.
rybana1
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 308
Obrázky: 16
Založený: 23. Apr 2014 10:00
Bydlisko: TT

Naspäť na 2016

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.