Nová križovatka v Petržalke. Termín kolaudácie posunuli

Moderátor: Moderátori

Nová križovatka v Petržalke. Termín kolaudácie posunuli

Odoslaťod peterle » 19. Nov 2016 19:31

Kolaudačné konania by mali prebehnúť najneskôr v prvom kvartáli roka 2017.

Termín dokončenia novej veľkej okružnej križovatky na konci bratislavskej Petržalky, smerom na Jarovce, v blízkosti výstavby nových obytných zón Slnečnice a Južné mesto, sa posúva. Križovatka by mala byť daná do užívania v decembri.

Kolaudačné konania by mali následne prebehnúť najneskôr v prvom kvartáli roka 2017. Uviedol to výkonný riaditeľ Cresco Group, a. s., Ján Krnáč.

Spomalená výstavba

Proces výstavby podľa neho zdržali nové požiadavky na dopravné riešenie križovatky, ktoré investor dostal od Krajského dopravného inšpektorátu počas výstavby. „Išlo o pomerne rozsiahle zmeny organizácie dopravy, na základe ktorých sa musela prepracovať realizačná projektová dokumentácia a ktoré vyžadovali aj zásahy do už zhotovených častí,“ skonštatoval Krnáč s tým, že požiadavky na zmeny sa týkali aj niektorých dopravných značiek.

Všetky kolaudačné a preberacie procesy sú ale podľa neho nastavené tak, aby mohla byť križovatka spustená do prevádzky budúci mesiac. Teda ešte pred samotným správoplatnením všetkých štyroch kolaudačných rozhodnutí. „Vydanie a správoplatnenie kolaudačných konaní nie je možné v tomto štádiu spoľahlivo odhadnúť. Konečné rozhodnutie spraví správca komunikácie,“ podotýka.

Otázne financovanie

Stále otvorenou otázkou zostáva financovanie stavby. Celkové investičné náklady, vrátane všetkých prislúchajúcich objektov a pozemkov, sa odhadujú na približne tri milióny eur. Investor zatiaľ financuje výstavbu z vlastných zdrojov, je ale presvedčený, že by sa finančne malo podieľať aj mesto, prípadne tiež mestská časť. Argumentuje tým, že ide o križovatku mestského významu.

„Dostatok prostriedkov nemáme, výstavbu zatiaľ financujeme z úverových zdrojov banky. Veríme, že úver bude môcť byť banke splatený z poplatku za rozvoj,“ hovorí Krnáč s tým, že investor už v tejto súvislosti absolvoval ďalšie rokovania na magistráte a mestskej časti. Nad vymáhaním nákladov po dokončení stavebných prác zatiaľ podľa neho neuvažujú.

Tisícky áut

Križovatka je podobne ako nultý obchvat Bratislavy vyvolanou investíciou stále sa zhusťujúcej zástavby na juhu Bratislavy – Jarovce, Rusovce, Čunovo a z dlhodobého hľadiska by mala prispieť k väčšej priepustnosti tohto dopravného uzla. Vychádzalo sa pri nej aj z výsledkov celoštátneho sčítania dopravy z roku 2015. Podľa nich prejde denne týmto dopravným uzlom takmer 16-tisíc áut v smere na Rusovskú cestu a späť, a okolo 19-tisíc v smere na Dolnozemskú.

Povoľovanie v rámci novej križovatky bolo rozdelené do piatich samostatných konaní, všetky potrebné povolenia získala spoločnosť v júni 2015. Stavebne výstavbu križovatky povoľovali tri stavebné úrady, a to okresný úrad – odbor cestnej dopravy a pozemných komunikácií, mestská časť Petržalka a hlavné mesto. V novembri 2015 začala spoločnosť s vyvolanými prekládkami sietí, pričom sa riešil aj dodávateľ prác a financovanie.

http://bratislava.dnes24.sk/news/detail/256054
peterle
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 549
Obrázky: 231
Založený: 13. Júl 2011 14:31

Naspäť na 2016

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.