Érsek podpísal drahú diaľnicu na Kysuciach

Moderátor: Moderátori

Érsek podpísal drahú diaľnicu na Kysuciach

Odoslaťod juancarlos » 23. Nov 2016 15:32

Úsek diaľnice D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec postaví konzorcium okolo spoločnosti Strabag za 239 miliónov eur
BRATISLAVA. Vyše päť kilometrový úsek diaľnice, ktorej jeden kilometer stojí približne 42 miliónov eur, štát postaví. Zmluvu na výstavbu úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec podpísala v stredu Národná diaľničná spoločnosť. Autostrádu za 239,1 milióna eur postaví konzorcium okolo spoločnosti Strabag.

„Chcem požiadať ľudí v regióne, ale aj starostov, aby boli trpezliví počas výstavby, ktorá určite ovplyvní dopravu, ale po jej dokončení sa im výrazne uľaví,“ povedal minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd).

Diaľnicu, ktorú začnú čoskoro stavať, by mali dokončiť do roku 2020. So sumou takmer 87,5 milióna eur na ňu prispeje Európska únia cez finančný nástroj CEF. Národná diaľničná spoločnosť už má k dispozícii prvých 14 miliónov eur.

Výstavba úseku na Kysuciach vyjde štát drahšie, ako pôvodne očakával. V tendri pri úseku Čadca, Bukov – Svrčinovec NDS chcela na výstavbu autostrády minúť sumu do 199 miliónov eur. Nakoniec je to takmer o 40 miliónov eur viac.

Okrem Strabagu sú členmi združenie aj Hochtief so spoločnosťou Porr. Ten sa podieľa na výstavbe bratislavského obchvatu cez PPP projekt za približne 1,7 miliardy eur.

Na predraženie úseku upozornil začiatkom leta mimovládny inštitút INEKO. Významne to prevyšuje úroveň, za akú sa v iných krajinách stavajú náročné tunelové úseky diaľnic, vravel v júni jeho analytik Ján Kovalčík, ktorý bol šéfom stratégií na ministerstve dopravy za Jána Figeľa.

„Ide o najpotrebnejší úsek diaľnice D3, ktorý sa mal dávno stavať. Verejnosť by si zaslúžila vysvetlenie, prečo sa finalizácia projektovej prípravy zdržala o celé roky,“ povedal koncom októbra analytik INEKO Ján Kovalčík.

http://ekonomika.sme.sk/c/20391359/erse ... ml?ref=trz
juancarlos
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 616
Založený: 04. Mar 2015 22:08
Bydlisko: BA, CA, SB

Naspäť na 2016

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.