Érsek zvažuje zlúčenie NDS a Slovenskej správy ciest

Moderátor: Moderátori

Érsek zvažuje zlúčenie NDS a Slovenskej správy ciest

Odoslaťod sergej » 29. Nov 2016 10:19

Výsledkom nového modelu fungovania týchto firiem musí byť podľa ministra pozitívny finančný efekt.

http://ekonomika.sme.sk/c/20396215/erse ... ciest.html

BRATISLAVA. Rezort dopravy pod vedením ministra Árpáda Érseka (Most-Híd) zvažuje nový model fungovania Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) a Slovenskej správy ciest (SSC).

Vylúčené pritom nie je ani zlúčenie týchto dvoch firiem. V rozhovore pre TASR to uviedol minister Érsek.

Ktorý model bude lepší?

"Nechcem predbiehať, ale robíme na tom na ministerstve, ktorý model by bol najlepší - či mať jednu firmu, alebo dve firmy," povedal šéf rezortu dopravy. Obidve sú štátnymi firmami, ktoré spadajú pod ministerstvo dopravy.

NDS má na starosti diaľnice a rýchlostné cesty a SSC zase cesty I. triedy. Výsledkom nového modelu fungovania týchto firiem však musí byť podľa ministra pozitívny finančný efekt. Teda, aby po novom smerovalo viac peňazí do ciest. Nová podoba fungovania týchto dvoch spoločností by mala byť známa v budúcom roku.

"Začali sme tento proces na ministerstve, na budúci rok by sme chceli vedieť, čo s tým ďalej," avizoval Érsek.

Financie mimo eurofondov

Na investície majú pritom obidve spoločnosti v návrhu rozpočtu na rok 2017 naplánovanú sumu 69,8 milióna eur. Ide o financie mimo eurofondových zdrojov. V porovnaní s rokom 2016 je to zvýšenie o 32,5 milióna eur.

Dôvodom takéhoto nárastu je zvýšenie financií pre SSC, ktoré sú potrebné na prípravu eurofondových projektov na výstavbu ciest.

Na údržbu a opravy ciest majú obidve spoločnosti na budúci rok naplánovanú sumu takmer 65 miliónov eur. V porovnaní s aktuálnym rokom však ide o zníženie o 4,73 milióna eur. Dôvodom poklesu je zníženie financií z rozpočtu pre NDS na údržbu a opravy.

zdroj: sme.sk
Obrázok používateľa
sergej
tech admin
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 153
Založený: 20. Feb 2005 10:28
Bydlisko:

Naspäť na 2016

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.