Tesco zbúrajú a postavia Forum, Prešov si dopravne pomôže

Moderátor: Moderátori

Tesco zbúrajú a postavia Forum, Prešov si dopravne pomôže

Odoslaťod svaco » 08. Dec 2016 10:41

Tesco zbúrajú a postavia Forum, Prešov si dopravne pomôže

Mesto čakajú aj isté obmedzenia počas terénnych úprav.

8. dec 2016 o 0:00 Anna Košuthová

Čítajte viac: http://presov.korzar.sme.sk/c/20401988/ ... z4SEoV3FaF

PREŠOV. Druhý decembrový týždeň budú na radnici dve konania, ktoré súvisia s výstavbou nového obchodného komplexu Forum.

Investor, nadnárodná spoločnosť Multi Development bude stavať trojpodlažný objekt medzi ulicami Námestie legionárov, Štefánikova, Hviezdoslavova a Biskupa Gojdiča.

Jedno z konaní sa týka búracích prác „malého“ Tesca, teda pôjde o odstránenie stavby. Tento obchodný dom totiž investor kúpil, aby spojil plochu so svojimi pozemkami a vybudoval komplex obchodných prevádzok.

Druhé konanie, v ten istý deň, sa bude týkať územného rozhodnutia pre umiestnenie stavby Obchodné centrum Forum Prešov na ploche 33-tisíc metrov štvorcových.

Ak nevzniknú žiadne námietky, hneď po nich bude nasledovať stavebné konanie a ako nám povedal generálny riaditeľ nadnárodnej spoločnosti Multi Development pre SR a ČR Luboš Kočí, so začiatkom výstavby sa počíta začiatkom leta 2017.

„Predaj objektu Tesca aj pozemku pod ním je súčasťou platnej zmluvy a obe strany ju teraz napĺňajú,“ dodal Luboš Kočí. Nové zábavné a obchodné centrum by podľa plánov malo slúžiť Prešovčanom už koncom roka 2018.

S búracími prácami sa budú musieť Prešovčania vyrovnať a počítať s tým, že sa v tejto lokalite budú pohybovať ťažké mechanizmy, ktoré spôsobia veľa prachu a hluku.

Je to však daň za to, že zanikne zdevastovaný objekt bývalého Tesca v centrálnej zóne a vznikne nové obchodné centrum.

„Konečne sa priestor, ktorý bol roky nevyužitý, zmení na zmysluplnú investíciu, ktorá priláka ľudí do centra mesta,“ povedala po minulotýždňovom stretnutí so zástupcami investora primátorka Andrea Turčanová (KDH).
Obchodno-zábavné centrum

Stavba bude plniť funkciu občianskej vybavenosti.

V obchodnom centre je plánovaných 120 obchodov, ale aj také služby ako je stravovanie, kaviarne, fitnes, kino a v podzemných garážach bude 400 parkovacích miest.

„Podľa predbežnej dohody s investorom by tam mali návštevníci parkovať bez platenia, ak sa zdržia do troch hodín,“ poznamenala Darina Sýkorová z oddelenia dopravy na prešovskej radnici.

Vo Forume nájde prácu okolo 360 ľudí.

V objekte bude 120 prevádzok, multikino a iné služby. (zdroj: Multi Development)

Posúdili dopravné zaťaženie

Podzemné garáže pomôžu vyriešiť problém s nedostatkom parkovacích miest v centre mesta, no zložitú dopravnú situáciu v meste iste ovplyvní nárast vozidiel.

Investor si pri príprave projektu dal urobiť aj vlastný dopravný prieskum. Z neho vyplynulo, že terajšie Tesco má denne okolo 250 príjazdov a odjazdov vozidiel.

Pri Forume sa však počíta v priemere s príjazdmi a odjazdmi 2050 áut, z nich bude asi 90 nákladných.

Podľa dopravnej analýzy sa v priemere ráta s celkovým nárastom intenzity dopravy o 20 až 30 percent oproti súčasnosti.
Vyvolané investície

Pre mesto, ktoré doslova trpí intenzitou vnútromestskej dopravy to síce nie je najlepšia správa, ale riešenia už existujú.

Investor totiž ako vyvolanú investíciu vyrieši aj dve križovatky.
„Ocenili sme, že investor najprv riešil dopravné napojenie, vstupy aj výstupy a až potom samotný projekt objektu,“ vysvetlila dopravná odborníčka z prešovskej radnice Darina Sýkorová.

Vstup do Forumu bude len z Hlavnej ulice, zásobovací vstup zo Štefánikovej a do podzemných garáží z Okružnej ulice, teda z križovatky Okružná – Hviezdoslavova – Štefánikova.

Práve tú má investor prebudovať do podoby malej okružnej križovatky s piatimi ramenami, pričom piate rameno bude napojené na podzemné garáže.

Aj keď sa hovorí o okružnej križovatke, bude to skôr akési vajce, ale bude vhodným kapacitným riešením pri súčasnej intenzite dopravy.

Ďalším riešením je rekonštrukcia križovatky Štefánikova - Hlavná – Masarykova.
Tam sa plánuje pridať jeden radiaci jazdný pruh na posilnenie prejazdnosti a kapacity tejto križovatky. Zmení sa aj cestná svetelná signalizácia.

„Naša požiadavka bola, aby tam pridali cyklistickú cestu a investor súhlasil,“ dodala Sýkorová.

V minulosti (2007-2008), keď bolo investorovi vydané stavebné povolenie len na časť územia, malo priepustnosť a prestavbu týchto križovatiek financovať mesto. Pri novom projekte však spoločnosť Multi Development vzala túto povinnosť na seba.
So stavbou súvisí aj rekonštrukcia Jarkovej ulice

Ďalšie napojenie sa pripravuje na mieste budúcej križovatky Štefánikova - Jarková.

Toto napojenie bude slúžiť aj pre príjazd zásobovacích vozidiel do dvora obchodného centra.

Mestská komunikácia Jarková by sa mala pravdepodobne rekonštruovať práve v čase výstavby Forumu.

Zaujímalo nás preto, či je o tom investor informovaný a či sa neobáva možných komplikácií.

„Samozrejme, sme o tom informovaní. Možno je dobre, že to budeme robiť súčasne a budeme môcť práce koordinovať spoločne,“ reagoval Luboš Kočí.

Tu by sa mal urobiť tiež jeden zásah. Časť Jarkovej ulice bližšie k Forumu by mala byť ukončená obratiskom.

Podľa aktuálnych informácií z radnice sa však na budúci rok bude na Jarkovej vykonávať len archeologický výskum.

Ak sa stihne načas dotiahnuť proces územného a stavebného konania aj súťaž na dodávateľa, reálne sa s rekonštrukciou dá počítať až v roku 2018 a to už zrejme bude Forum stáť.

Sú tu však ešte ďalšie novinky. Ulicu Biskupa Gojdiča prebudujú na pešiu zónu. Zrevitalizujú aj mestské trhovisko a začlenia ho do celkového komplexu.

Čítajte viac: http://presov.korzar.sme.sk/c/20401988/ ... z4SEoj1uXW
Obrázok používateľa
svaco
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 614
Obrázky: 13
Založený: 29. Jan 2008 11:16
Bydlisko: Presov

Naspäť na 2016

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.