Údajnú prácu načierno pri výstavbe diaľnice preveria

Moderátor: Moderátori

Údajnú prácu načierno pri výstavbe diaľnice preveria

Odoslaťod plš » 13. Dec 2016 00:58

Údajnú prácu načierno pri výstavbe diaľnice preveria

TASR, včera 20:44

Poslanec Matovič v piatok upozornil, že na výstavbe viacerých diaľničných úsekov pracujú stovky ľudí načierno, 27 dní bez prestávky po 12 hodín a často bez vyplatenia mzdy.

"Na základe medializovaných informácií začala konať Okresná prokuratúra v Žiline v súčinnosti s Okresným riaditeľstvom Policajného zboru v Žiline," uviedla hovorkyňa GP.

Medializované informácie dnes odstúpila Okresná prokuratúra (OP)v Žiline na operatívne preverenie odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru (OR PZ) v Čadci. TASR o tom informoval hovorca Krajskej prokuratúry (KP) Žilina Milan Cisarik.

Prokuratúra podľa neho konala v tomto prípade z úradnej povinnosti. "Ak sa niekto dozvie o podozrení zo spáchania trestného činu, je oprávnený podať trestné oznámenie na políciu alebo prokuratúru. Prokuratúra neeviduje v tejto súvislosti žiadne trestné oznámenie," uviedol Cisarik.

Odporúčame aj: I. MATOVIČ: Na diaľniciach pracujú stovky ľudí načierno a bez pláce


Generálna prokuratúra bude vykonávať dohľadovú právomoc v prípade začatia trestného stíhania. Zároveň vydala pokyn Krajskej prokuratúre v Žiline, aby preverila medializované informácie o údajnom vyhrážaní sa hlavnému inšpektorovi Inšpektorátu práce v Žiline v súvislosti s vykonávanou kontrolou na mieste výstavby diaľnice.

"Generálna prokuratúra SR vyslovuje poľutovania, že ak k takýmto skutkom malo v minulosti dôjsť, prečo dotknuté subjekty nevyužili svoje oprávnenie podať trestné oznámenie na príslušnej prokuratúre," doplnila Predajňová.

Líder hnutia OĽaNO-NOVA Igor Matovič v piatok (9.12.) upozornil, že na výstavbe viacerých diaľničných úsekov pracujú stovky ľudí načierno, 27 dní bez prestávky po 12 hodín a často bez vyplatenia mzdy.

Jeho slová potvrdili bývalí pracovníci spolupracujúci s firmou Tibora Fujaka z Kysuckého Nového Mesta. Práve tá má nelegálne zamestnávať ľudí. Národná diaľničná spoločnosť to podľa Matoviča kryje, svedkovia sú podľa neho ochotní svedčiť.

Výčitky a nátlak zo strany NDS potvrdil aj hlavný inšpektor práce zo Žiliny Rudolf Kubica v reportáži televízie TA3. "Aj po našej kontrole bolo veľa telefonátov, z akého dôvodu sme tam išli, prečo tam ideme a bránime termínu výstavby atď. Čo bolo prekvapujúce, lebo my si svoju prácu konáme, ako máme," povedal pre TA3 Kubica.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) odmieta akékoľvek porušovanie zákona a dôrazne sa ohradzuje voči tvrdeniam, že by kedykoľvek podporovala čiernu prácu alebo iné nelegálne aktivity, uviedla pre TASR hovorkyňa diaľničnej spoločnosti Eva Žgravčáková.
http://www.teraz.sk/ekonomika/preveria- ... lanok.html
plš
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 04. Sep 2011 22:26
Bydlisko: Košice

Naspäť na 2016

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.