Ako sme stavali diaľnicu do Berlína rýchlosťou päť metrov za

Moderátor: Moderátori

Ako sme stavali diaľnicu do Berlína rýchlosťou päť metrov za

Odoslaťod MVO » 14. Dec 2016 12:05

Ako sme stavali diaľnicu do Berlína rýchlosťou päť metrov za deň

Čítajte viac: http://komentare.sme.sk/c/20409758/ako- ... z4SoF0CCvy

Diaľnicu do Berlína Česko konečne dokončilo. Snáď ten posledný úsek vydrží aspoň do Vianoc.
V sobotu to bude veľká sláva. Za účasti najvyšších straníckych a vládnych predstaviteľov definitívne otvoria zostávajúci kus diaľnice z Prahy do Drážďan a ďalej na Berlín. A keď budeme mať šťastie, tak ho snáď v nedeľu znovu nezavrú.
Diaľnica D8 patrí k zázrakom českého kapitalizmu - a vlastne ešte aj socializmu. Stavať sa začalo v roku 1984 a budovanie onoho posledného, ​​teraz otváraného úseku s dĺžkou šestnásť kilometrov pri Ústí nad Labem trvalo - pozor, to nie je preklep - presne deväť rokov, čo znamená rýchlosť päť metrov za jeden deň.
Hrdo si povedzme: stavať takto diaľnice vie len málokto.
Hanba im!
Pri hľadaní vinníkov prišli na rad ako obvykle v podobných prípadoch v Česku ekologické organizácie, ktoré stavbu zdržiavali obštrukčnými žalobami.
Čo je síce tak trochu pravda, no tiež to znamená, že štát s armádou úradníkov nie je schopný pripraviť jednu stavbu tak, aby ju nedokázalo zastaviť pár amatérov s petíciou v ruke.
Vôbec najhoršieho previnenia sa ale aktivisti dopustili svojím dvadsať rokov starým varovaním, že by sa na diaľnici mohol v nestabilnom teréne Českého stredohoria mohol v jednom úseku zrútiť priľahlý svah.
A čo by ste si mysleli? Samozrejme, že sa tam svah v roku 2013 zrútil, čo stavbu o ďalších pár rokov predĺžilo. Hanbiť by sa mali, ekológovia. Hanba im!

Budem optimistom. 2023
Takže teraz už len ide o to, aby sa niečo podobné nestalo, až sa tu konečne rozbehnú autá. Človeka asi úplne neupokojí, keď počuje ubezpečenia ministerstva dopravy, že keby niečo také hrozilo, okamžite diaľnicu zase zatvoria. Aspoň do Vianoc by vydržať mohla.
A potom sa hneď vrhneme na ďalšie stavby. Trebárs na diaľnici smerom na Viedeň, kde chýba z Brna na rakúsku hranicu už len tridsať kilometrov. Hovoril som o tom pred dvoma týždňami s juhomoravským hajtmanom Bohumilom Šimkom.
"Chcete po mne dátum?" Usmial sa sebavedomo. "Dobre. Ja hovorím 2023. Chcem byť optimista. "
MVO
diskutujúci
 
Príspevky: 152
Obrázky: 12
Založený: 20. Jún 2014 13:08

Naspäť na 2016

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.