Šoférov nečaká nič dobré. Ďalší lievik na dlhé roky

Moderátor: Moderátori

Šoférov nečaká nič dobré. Ďalší lievik na dlhé roky

Odoslaťod plš » 10. Dec 2018 08:32

včera, 22:00
Šoférov nečaká nič dobré. Ďalší lievik na dlhé roky
3 fotky v galérii
Diaľnica D1 je ako zakliata. Nelenže sa budú zápchy ešte roky tvoriť pri Žiline a ešte dlhšie medzi Martinom a Ružomberkom, ale aj pred Bratislavou v lokalite Triblavina.
Zdroj: TASR
Miro Grman
Projekt mal byť hotový už niekedy v roku 2017.

Dopravu na diaľnici D1 pri Triblavine už čoskoro ovplyvnia stavebné práce. Po ich dokončení sa na cestu budú môcť dostať obyvatelia Bernolákova aj Chorvátskeho Grobu.

Zhruba v tomto duchu sa o úprave diaľnice na dohľad od Bratislavy písalo v apríli 2015.

O tri roky neskôr — v decembri 2018 — je v lokalite stále len stavenisko, šoféri musia tolerovať dopravné obmedzenia a kedy bude celé dielo hotové, nie je jasné.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) totiž zmenila pôvodný zámer a nielenže tým rozpútala rozsiahly spor, ale zatiaľ nie je schopná dotiahnuť zmenený projekt do konca.
Zmiznuté kolektory

V pôvodnom pláne sa počítalo s tým, že diaľnicu rozšíria na tri pruhy (na regulárne 3 pruhy, namiesto terajšieho provizórneho riešenia) a popri nej povedú takzvané kolektory. Pod týmto nezvyčajným pomenovaním sa mysleli cesty. Šoféri by sa najprv dostali na ne a až z nich na vjazdy na diaľnicu.

Okrem obyvateľov okolitých obcí a miest by výrazne pomohli aj záchranárom či cestárom, keď sa potrebujú dostať k nejakej nehode na diaľnici.

Vysvitlo však, že Národná diaľničná spoločnosť projekt zmenila. Kolektory „vymazala“ a namiesto nich sa rozhodla rozšíriť diaľnicu na štyri pruhy každým smerom.

Na otázku, kto rozhodol o zmene, NDS neodpovedala.
Zásah do životov

Obyvateľom lokalít v okolí Triblaviny sa nečakaný obrat vôbec nepáčil a zmenu napadli. Za pôvodný variant prestavby D1 sa postavil aj predošlý bratislavský župan Pavol Frešo.

„Naša pozícia je jasná, je opretá o územný plán, drvivú väčšinu odborníkov a sme v stave o tom debatovať,“ vyhlasoval o kolektoroch Frešo.

Prepracovaná verzia prestavby navyše podľa kritikov zvýhodní firmu Starland na úkor iných developerov, ktorí vlastnia pozemky v okolí diaľnice. Kým podľa pôvodného projektu by sa mohli napojiť na plánované kolektory, napokon si budú musieť prístup k diaľnici doslova kúpiť od Starlandu.

3
Zmenou projektu developeri označení ako Europolis D61 Logistics na ľavej strane snímky stratili prístup k diaľnici. Kľúčovými sa stali pozemky Starlandu v okolí naznačených kruhových objazdov, ku ktorým bude treba dobudovať cesty na Pezinok a Malinovo.
Zdroj: Aktuality.sk

Keďže s úpravou projektu nesúhlasili, odmietajú diaľničnej spoločnosti predať pozemky, ktoré potrebuje na rozširovanie diaľnice. A NDS nateraz nielenže nie je schopná dokončiť križovatku Triblavina, ale navyše výrazne mešká s prácami na neďalekom úseku, kde by sa D1 mala pretnúť s budovanou D4.
Zdržanie za zdržaním

Diaľničná spoločnosť tvrdí: „Na zmenu riešenia rozšírenia diaľnice D1 vrátane križovatky Triblavina mala dopad koordinácia s D4 v križovatke Ivanka sever a nárast intenzít dopravy na D1. Na základe uvedeného bola ponechaná územná rezerva pre kolektory a navrhnuté rozšírenie D1 na 4+4 jazdné pruhy až po križovatku Blatné."

Odpovedi na priamu otázku, kto a kedy rozhodol o zmene projektu, sa NDS vyhla.

Stavitelia D4 s prácami výrazne pokročili, ale popri D1 sa tiahne mŕtve pásmo bez akejkoľvek aktivity:

Nezískali sme ani informácie, koľko pozemkov ešte potrebuje diaľničná spoločnosť vykúpiť, aby mohla D1 na úseku medzi plánovaniu spojnicou s D4 a križovatkou Triblavina rozšíriť. NDS priblížila len to, koľko pôdy už vykúpila a koľko za ňu zaplatila.

„Pre rozšírenie D1 v úseku Bratislava – Triblavina bolo vykúpených 135 439 m2 v celkovej kúpnej cene 10 367 502 eur v zmysle znaleckých posudkov,“ odpísali zástupcovia NDS. Predpokladajú, že so samotným rozširovaním by mohli začať koncom roka 2019.

Ide o výrazné zdržanie, keďže podľa pôvodného plánu mala byť celá prestavba dokončená do dvoch rokov od spustenia prác, čiže niekedy v roku 2017.

Zhodou okolností sa v týchto dňoch verejnosť dozvedela aj o fiasku pri výstavbe úseku D1 s tunelom Višňové pri Žiline. Tam najprv neakceptovali dve lacnejšie ponuky a zákazku v roku 2014 získalo konzorcium Salini Impregilo — Dúha, aby sa napokon ukázalo, že práce nestihne urobiť na čas a hrozí až niekoľkoročné meškanie stavby.
Dlhý príbeh

Pri rozširovaní D1 neďaleko Bratislavy sa vynárajú ďalšie dva problémy. Ak sa aj podarí cestu rozšíriť na štyri pruhy každým smerom, zrejme dlhé roky budú šoféri vychádzajúci z Bratislavy jazdiť najprv v dvoch pruhoch, potom sa im cesta rozšíri na štyri pruhy, aby sa im hneď za Triblavinou zúžila na terajšie provizórne tri pruhy.

Od Triblaviny po Senec (Blatné) treba ešte vykúpiť takmer 500-tisíc metrov štvorcových pôdy za zhruba 20 miliónov eur. Ďalšie desiatky miliónov eur bude treba na stavbu, pričom zdroje na budovanie diaľnic sme prakticky vyčerpali. „Predpoklad začatia výstavby je po roku 2021,“ načrtla neurčito NDS.

Okrem toho treba zjazdy na Triblavine napojiť na cesty v okolí. Smer od križovatky smerom k Chorvátskemu Grobu má na starosti Bratislavský samosprávny kraj.

Jeho zástupcovia zatiaľ nevedia, koľko peňazí si stavba vyžiada. „Presnú sumu finančných prostriedkov (...) preukáže až projektová dokumentácia pre stavebné povolenie,“ zhrnuli. Zároveň naznačili, že župa nemá financie, aby cestu postavila. „Kraj predpokladá čerpanie z externých zdrojov,“ dodali jeho predstavitelia.

S prácami plánuje začať až v roku 2021.

3
Širší pohľad na lokalitu. Krížikom je vyznačené miesto, kde by sa D1 mala križovať s D4, krúžok ukazuje, kde sa nachádza Triblavina.

https://www.aktuality.sk/clanok/648533/ ... aign=cross
plš
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 04. Sep 2011 22:26
Bydlisko: Košice

Naspäť na 2018

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.