Na východe otvorili nový diaľničný úsek: Šoférom ušetrí 14 m

Moderátor: Moderátori

Na východe otvorili nový diaľničný úsek: Šoférom ušetrí 14 m

Odoslaťod mirsi » 16. Dec 2019 19:31

Na východe otvorili nový diaľničný úsek: Šoférom ušetrí 14 minút a stál takmer 200 miliónov eur


Diaľničný úsek Budimír – Bidovce je jediným diaľničným úsekom otvoreným za posledné dva roky. Stavba zahŕňala 23 mostných objektov a štyri križovatky.

Diaľničný úsek D1 pri Košiciach Budimír – Bidovce v dĺžke 14,4 kilometra začína slúžiť motoristom. V pondelok cestu slávnostne otvorili. Výstavba trvala tri roky, k sprejazdneniu došlo podľa plánu.

Zahŕňala 23 mostných objektov

​Úsek "skráti motoristom čas o 14 minút a prispeje k zníženiu dopravného zaťaženia na dopravných tepnách v Košiciach," informuje na svojom webe Národná diaľničná spoločnosť (NDS). Ide o jediný diaľničný úsek otvorený v rokoch 2018 a 2019.

Stavba zahŕňala 23 mostných objektov a štyri križovatky - Budimír, Košické Oľšany, Hrašovík a Bidovce. Súčasťou realizácie je kilometrový úsek rýchlostnej cesty R2/R4 po križovatku Hrašovík.

​Projekt bol financovaný z eurofondov a štátneho rozpočtu, realizovala ho spoločnosť Skanska SK za zmluvnú sumu 197,4 milióna eur bez DPH.

Érsek ocenil zhotoviteľa

"Tento úsek diaľnice je veľmi dôležitý ako severovýchodný obchvat Košíc v pokračovaní na budúci úsek rýchlostnej cesty Košice-Šaca - Košické Oľšany a smerom na R4. Keď sa dokončia tieto diela, myslím si, že bude postarané o to, aby tá bezpečnosť na cestných komunikáciách aj tu na východe bola čo najlepšia," povedal minister dopravy a výstavby za Most-Híd Árpád Érsek.

Ocenil pritom zhotoviteľa za dodržanie termínu aj pri miernych komplikáciách pri práci vzhľadom na hniezdenie orla kráľovského a zistený zosuv svahu v oblasti stavby.

Napája sa na D1 z Prešova

V Budimíre sa nový diaľničný úsek napája na diaľnicu D1 z Prešova. V časti Košické Oľšany sa na cestu napojí nový juhovýchodný obchvat Košíc, rýchlostná cesta R2 z košickej Šace. Realizácia tejto cesty bude rozdelená na dve časti. Dlhší, 14-kilometrový úsek bude priamo nadväzovať na diaľnicu D1, NDS naň vyhlásila tender ešte koncom minulého roku.

Podľa Érseka by malo dôjsť k spusteniu výstavby na jar 2020. "Je vysúťažený dodávateľ, pokiaľ viem, zmluva je pripravená, ale je tam nejaká obštrukcia," povedal. Súťaž na výstavbu kratšieho úseku od Šace plánuje NDS vyhlásiť budúci rok.

Diaľnica D1 Budimír – Bidovce a úsek R2 Košice-Šaca – Košické Oľšany spoločne s prešovskými úsekmi D1 a R4 vytvoria súvislé prepojenie od hranice s Maďarskom až po Ružomberok, respektíve smerom na Poľsko.

https://slovensko.hnonline.sk/2059339-na-vychode-otvorili-novy-dialnicny-usek-soferom-usetri-14-minut-a-stal-takmer-200-milionov-eur
mirsi
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 522
Obrázky: 10
Založený: 26. Sep 2013 15:21

Naspäť na 2019

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.