Komentár Daga Daniša: Fica dobieha miliardová kauza s mýtom

Moderátor: Moderátori

Komentár Daga Daniša: Fica dobieha miliardová kauza s mýtom

Odoslaťod Pacho » 18. Dec 2019 07:38

Vyzerá to tak, že za Fica si oligarchovia sprivatizovali nielen políciu, ale aj diaľnice.
Kontrola Najvyššieho kontrolného úradu potvrdila to, na čo sme upozorňovali už pred desiatimi rokmi za prvej Ficovej vlády. Mýtny systém znamenal de facto privatizáciu slovenských ciest. Finančné skupiny a oligarchovia si na formálne štátnych diaľniciach postavili mýtnice a kasy. A zarábajú stovky miliónov eur. Štátu idú len drobné.

Na mýtnom systéme je šokujúce, že štát ho síce splatil (z peňazí prepravcov), no nestal sa jeho vlastníkom. Na kase ďalej sedia oligarchovia.

Ukážkový podvod
Ďalej: NKÚ zistil, že na mýte sa do minulého roku vybralo 1,6 miliardy eur. Viac ako polovicu z tejto sumy si vzali správcovia mýta SkyToll. Teda súkromné firmy. Na investície do ciest, čo je vlastne zmysel mýta, išiel len malý zlomok tejto sumy. Za posledné štyri roky necelých 100 miliónov eur.

Vodiči ďalej jazdia po rozbitých cestách, mestá a obce stále nemajú obchvaty, diaľnice stále končia v poli... Pretože miliardové výnosy z mýta nešli na rozvoj diaľničnej siete, ale do vrecka finančných skupín.

Jednoducho: prvá Ficova vláda odovzdala štátne cesty a mýto súkromným firmám. Vraj len dočasne, kým sa nesplatia investície. No napokon to nechala tak. Štát neprevzal mýtny systém do vlastných rúk (tvrdí, že nemá personál). A ďalej vykrmuje parazitov.

Najväčší tender
Súťaž na mýtny systém bol jedným z najväčších tendrov za prvej Ficovej vlády. V skutočnosti najväčšou privatizáciou štátneho majetku.

Priebeh súťaže bol od začiatku pochybný. Vláda vypísala súťaž. Prihlásili sa veľké firmy, ktoré mali prevádzkovať mýtny systém. Tri firmy s lacnejšími ponukami sa vyradili z hry. Ostala len jedna firma, ktorá mamutiu zákazku dostala prakticky bez súťaže: SkyToll.

Už vtedy bolo zrejmé, že išlo o spoločný podnik oligarchov. V pozadí spoločnosti SkyToll boli schránkové firmy s neznámymi vlastníkmi. A za nimi skupina J&T ako financujúci partner. Plus oligarcha Milan Fiľo.

SkyToll uspel v atrape súťaže s najvyššou cenou. Za systém chcel 26 miliárd korún (852 miliónov eur). Štát prišiel najmenej o šesť miliárd korún (200 miliónov eur), keďže zo súťaže vyrazil výhodnejšie ponuky.

Lenže – to bol len začiatok.

Dodatky
Po podpise zmluvy nasledoval celý seriál dodatkov, ktorými sa navyšovala pôvodná cena. O ďalšie desiatky miliónov eur. A o zmluvné poistky pre Sky Toll.

Výsledok je taký, že Sky Toll sa na slovenských cestách zabetónoval. Má v rukách techniku, kamery, dáta, kasu, čisté výnosy (keďže investičné náklady sú dávno splatené). Vyberá poplatky za rýchlostné cesty a diaľnice, ktoré formálne patria štátu. Späť do ich modernizácie tečie len symbolických pár miliónov eur z miliardového balíka.

„Socialisti“
Prvá Ficova vláda musela zaviesť mýtny systém pre nákladnú dopravu, lebo to vyžadovali pravidlá EÚ. Nakoniec však tieto pravidlá obišla. Pretože z mýtnych výnosov sa nefinancuje rozvoj slovenskej (európskej) diaľničnej siete, ale rozvoj oligarchov.

Výstavba diaľnic sa financovala prevažne z eurofondov. V miliardách eur. A ešte aj tie pristáli cez Váhostav (Doprastav) na účtoch veľkopodnikateľov z pozadia Smeru. Bez toho, aby sa dokončili kľúčové úseky pri Žiline a Ružomberku.

Len na porovnanie: vo väčšine krajín EÚ vrátane tých s pravicovými vládami je mýtny systém štátny. Aj miliardové výnosy z neho sú štátne. Mýtne a diaľničné poplatky sa vracajú späť a slúžia verejnosti vo forme modernizácie ciest, mostov, obchvatov dopravne preťažených miest...

„Socialisti“ okolo Fica sa postarali o to, že na Slovensku mýtny systém nie je v rukách štátu. Je v rukách úzkej skupiny „našich ľudí“.

A ostane to tak dovtedy, kým krajnú pravicu s logom Smer-SD nevyprevadíme z vlády, resp. výslnia do... Do chládku.

Aktualiry.sk
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 87
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Naspäť na 2019

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.