Prešovský kraj zavádza taktovú dopravu na dvoch pilotných li

Moderátor: Moderátori

Prešovský kraj zavádza taktovú dopravu na dvoch pilotných li

Odoslaťod EmBe » 18. Dec 2019 21:09

Prešovský kraj zavádza taktovú dopravu na dvoch pilotných linkách

Ide o ďalší krok smerom k integrovanému dopravnému systému
Tlačová správa

Od prvého januára budú spoje verejnej dopravy na linkách Stará Ľubovňa – Jakubany a Humenné – Snina premávať v pravidelných intervaloch, teda v takte. Župa si od novinky sľubuje poriadok a prehľadnosť v cestovných poriadkoch, no najmä vyššiu atraktivitu verejnej dopravy a nárast záujmu verejnosti o tento spôsob prepravy.

Prešovský samosprávny kraj (PSK) sa opäť posúva bližšie k zavedeniu integrovanému dopravnému systému (IDS). Od 1. januára 2020 prichádza s novinkou – s taktovým cestovným poriadkom. Týkať sa bude dvoch pilotných liniek: Stará Ľubovňa – Jakubany a Humenné – Snina. Autobusy budú po novom odchádzať z jednotlivých staníc a zastávok v pravidelných časových intervaloch, navyše len s minimom poznámok a výnimiek.

Na linke Stará Ľubovňa – Jakubany bude autobus premávať v pracovných dňoch počas špičky v 30-minútových intervaloch a mimo nej v 60-minútových intervaloch. Počas víkendov a sviatkov budú autobusy na tejto trase prevádzkované v 120-minútových intervaloch, miestami zahustené na 60-minútové intervaly. V stanici Stará Ľubovňa budú taktiež zabezpečené systémové nadväznosti s vlakmi Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK).

Na linke dôjde tiež k skráteniu priemerného času jazdy približne o šesť minút. Počas pracovných dní bude do premávky nasadených 27 autobusov v každom smere, čo je o šesť viac ako teraz. Počas víkendov bude jazdiť deväť spojov, čo je o štyri viac než v súčasnosti.

Druhou pilotnou linkou, na ktorej sa od prvého januára budúceho roku zavádza integrovaný taktový cestovný poriadok, je Humenné – Snina. Na tejto trase sa budú vlaky a autobusy navzájom dopĺňať. Spoje budú premávať zo stanice Humenné a zo stanice Snina námestie (v prípade vlakov zo zastávky Snina mesto) v režime 15-minútových intervalov počas špičky a 30-minútových intervalov mimo špičky v pracovných dňoch.

Vo večerných hodinách a počas víkendov a sviatkov budú vlaky a autobusy spoločne vytvárať 60-minútový takt. V rámci cestovného poriadku vlakov nedôjde k zmenám, úpravy sa týkajú iba autobusovej dopravy, ktorá sa prispôsobí systému železničnej dopravy. Počas dní školského vyučovania, kedy je ponuka spojov najvyššia, budú mať cestujúci k dispozícii v jednom smere 29 autobusových a 14 vlakových spojov. V sobotu a v nedeľu bude premávať osem autobusových a desať vlakových spojení.

„Zmeny, ktoré skúšobne zavádzame na linkách v troch okresoch, prinesú do systému poriadok a prehľadnosť, čo ocenia najmä cestujúci. Odchody liniek tak budú teraz pre nich ľahšie zapamätateľné. Už nebudú totiž musieť spoje vyhľadávať či kontrolovať v cestovných poriadkoch. A minulosťou budú aj niekoľkohodinové diery v cestovných poriadkoch,“ skonštatoval predseda PSK Milan Majerský.

Prevádzka nového systému dopravnej obsluhy bude počas roka 2020 priebežne monitorovaná a vyhodnocovaná, s pravdepodobným výskytom menších úprav v cestovných poriadkoch na základe zistení z praxe. Taktový systém verejnej osobnej dopravy by mal byť v budúcnosti zavedený na väčšine územia východného Slovenska.

***

V Prešove dňa 13. decembra 2019

Lea Heilová
Oddelenie komunikácie a propagácie

https://www.po-kraj.sk/sk/samosprava/me ... YwyP9JiQdc
Obrázok používateľa
EmBe
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 1424
Založený: 24. Jan 2010 20:33
Bydlisko: ZA/ZV/ZM

Naspäť na 2019

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.