Razenie tunela Bikoš si bol pozrieť minister Doležal Čítajt

Moderátor: Moderátori

Razenie tunela Bikoš si bol pozrieť minister Doležal Čítajt

Odoslaťod Ister » 24. Aug 2020 19:24

PREŠOV. Národná diaľničná spoločnosť začala v júni 2020 raziace práce na tuneli Bikoš, ktorý je súčasťou rýchlostnej cesty R4 Prešov, severný obchvat.

Prvá etapa obchvatu má dĺžku 4,3 kilometra a vyústi v mimoúrovňovej križovatke pri Veľkom Šariši.

Súčasťou tejto stavby je aj tunel Bikoš s dĺžkou 1 153 metrov.

Tunel je navrhnutý ako diaľničný dvojrúrový tunel s jednosmernou premávkou.


Baníci razia tunel zo severu na juh aplikovaním novej rakúskej tunelovacej metódy.

Je to cyklická metóda razenia, kde sa rozpojovanie hornín uskutočňuje buď mechanicky bagrom alebo pomocou vrtno-trhacích prác.

Na trase tunela sa v hornine striedajú ílovce, pieskovce a siltovce, ktoré vytvárajú veľmi vhodné podmienky na razenie.

Vyťažiť sa má približne 200-tisíc metrov kubických horniny, ktorú chcú použiť do násypov stavby.

Minister v tuneli
Razenie pokračuje podľa plánu a nedávno si bol práce pozrieť minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (Sme rodina).

„Pôvodne som chcel poctivo odmakať celú zmenu, nakoniec mi kvôli bezpečnosti povolili absolvovať len obhliadku s podrobným výkladom. Čo však musím povedať ako prvé: Neuveriteľne si vážim prácu chlapov v tuneli, je to tvrdá drina v ťažkých podmienkach. Zaslúžia si od nás všetkých úprimný obdiv. Na druhej strane som výborne navnímal proces stavby tunela a doslova som si mohol tunel ochytať. Som presvedčený, že mi táto skúsenosť mimoriadne pomôže pri akcelerovaní výstavby ďalších dôležitých tunelov, mostov a cestnej siete," uviedol minister na svojom facebooku.

Čítajte viac: https://presov.korzar.sme.sk/c/22473643 ... ml?ref=trz
Ister
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 287
Obrázky: 13
Založený: 10. Feb 2008 11:32

Naspäť na 2020

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

cron