Cestné mosty sú v katastrofálnom stave. Doležal má plán

Moderátor: Moderátori

Cestné mosty sú v katastrofálnom stave. Doležal má plán

Odoslaťod devil » 23. Nov 2020 14:45

Martin Domček, Pravda 18.11.2020 14:34

Od roku 2010 stúpol počet mostov na cestách I. triedy, ktoré sú v zlom až havarijnom stave zo 186 na 493.

Cesty prvej triedy tvoria nosný systém cestnej dopravnej infraštruktúry na Slovensku. Ten je závislý od kvality a bezpečnosti mostov, ktoré sa na nich nachádzajú. „Na týchto cestách však teraz máme takmer 200 mostov vo veľmi zlom až v nevyhovujúcom stave,“ povedal minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) s tým, že na vládu predkladá takzvaný mostný program. Ten by mal zabezpečiť aspoň základné financie na obnovu mostov. Problémom je, že Slovenská správa ciest (SSC), ktorá zodpovedá za stav približne 3 300 kilometrov ciest I. triedy a dvetisíc mostov, ktoré na nich sú, od roku 2012 dostáva ročne na svoje investičné a rozvojové projekty necelé tri milióny eur. Ak by nefungoval zároveň aj operačný program Integrovaná infraštruktúra, táto suma by nestačila ani na tie najnutnejšie opravy.
Zatiaľ čo v roku 2010 sme mali na cestách prvej triedy 186 mostov v zlom až havarijnom stave, tak v roku 2020 ich máme už 493. Počet mostov v havarijnom stave v tomto období stúpol z jedného na 12. Tieto čísla nemusia byť navyše úplne presné, pretože SSC nielenže nemá peniaza na opravy a údržbu mostov, ale dokonca ani na ich podrobnú diagnostiku.

Preto Doležal v materiáli, ktorý by mal byť schválený už na najbližšom zasadnutí vlády, navrhuje zaviazať ministra financií, aby na obnovu a modernizáciu mostov pravidelne vyčleňoval konkrétnu sumu. „V horizonte najbližších piatich rokov by to malo byť každoročne 30 miliónov eur,“ spresnil minister s tým, že pre tento návrh už získal podporu všetkých členov vlády. Prvý krokom podľa neho bude spustenie podrobnej diagnostiky a postupné začatie opravy necelých 200 mostov vo veľmi zlom až v havarijnom stave.

Minister dopravy pritom upozornil aj na ďalší vážny problém. Na cestách II. a III. triedy máme približne 10-tisíc mostov, ktoré spadajú pod samosprávy a tiež sú mnohé v havarijnom stave a budú potrebovať rozsiahle a finančne náročné opravy. A na ne bude treba tiež odniekiaľ zabezpečiť zdroje financovania.

https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clano ... ch-obnovu/
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 131
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Naspäť na 2020

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.