Vicepremiér Holý po dvoch mesiacoch zverejnil, ako má vyzera

Moderátor: Moderátori

Vicepremiér Holý po dvoch mesiacoch zverejnil, ako má vyzera

Odoslaťod Vceliak » 11. Dec 2020 20:44

Vicepremiér Holý po dvoch mesiacoch zverejnil, ako má vyzerať revolúcia vo verejnom obstarávaní
Marianna Onuferová

Po dvoch mesiacoch od ohlásenia veľkých zmien v obstarávaní vicepremiér Štefan Holý (Sme rodina) predložil na pripomienkovanie novelu zákona o verejnom obstarávaní.
Zrušia sa podlimitné zákazky. Stavebné zákazky do sumy 5,35 milióna eur pôjdu priamo, teda mimo režimu zákona.
Zmeny majú byť účinné od augusta 2021.
Holý o návrhu zákona informoval prostredníctvom tlačovej správy.
Podpredseda vlády Štefan Holý (Sme rodina) po dvoch mesiacoch od avizovanej revolúcie vo verejnom obstarávaní zverejnil návrh zákona, ako by mala vyzerať v praxi. Opakuje, že novela výrazne skráti obstarávanie a zvýši transparentnosť.

Holý novelu chystal takpovediac za zatvorenými dverami, aspoň pred odbornou verejnosťou. Odmietal o nej hovoriť so šéfom Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslavom Hlivákom, s tretím sektorom a neodpovedal ani na novinárske otázky.

„Prístup pána Holého k takému kľúčovému zákonu a jeho neochota o ňom otvorene komunikovať sú zrejmé aj z toho, že novelu vsunul do legislatívneho procesu pred Vianocami a informoval o tom tlačovou správou s vetami, ktoré sú v rozpore s paragrafmi v novele,“ reagoval Hlivák.

[ Aktivujte si zasielanie Newsfiltra každý večer do 20:00 na e-mail. Odber si aktivujte jedným kliknutím. ]
Tu sú hlavné zmeny v obstarávaní podľa Holého návrhu:

Aj veľké nákupy budú na priamo. Zásadná zmena je, že sa zrušia podlimitné zákazky, čo znamená, že úrady aj obce budú môcť nakupovať na priamo tovary, služby aj stavebné zákazky do veľkých súm. Napríklad pre stavebné práce bude tento limit až do 5,35 milióna eur. Obce môžu na priamo, teda bez súťaže, kupovať tovary a služby do 214-tisíc eur.

„Znamená to, že nie všetci podnikatelia budú mať rovnaké príležitosti dostať sa k zákazkám a nebudú môcť v týchto zákazkách žiadať nápravu. Úrad navyše tieto zákazky nebude môcť skontrolovať,“ reaguje ÚVO.

Z návrhu totiž nevyplýva, že všetky nákupy sa budú vopred zverejňovať. Akurát v centrálnom registri zmlúv sa majú zverejňovať všetky zmluvy.

„Úplne zlé je to, že sú z pôsobnosti zákona vyňaté podlimitné zákazky. Idú mimo zákon. Minimálne na úrovni samospráv to bude veľký priestor pre korupciu, ak to prejde,“ vraví špecialista na verejné obstarávanie a partner advokátskej kancelárie AGM Partner Miroslav Cák.

O aké kompetencie ÚVO príde. Zo samotného návrhu nevyplýva, že ÚVO príde o svoje kompetencie v dnešnej podobe. „Napriek počiatočným obavám novela zákona ÚVO neruší. Rušiť by sa mala len rada úradu. S úradom sa však naďalej počíta ako s ústredným orgánom,“ povedal Holý.

Z predloženého návrhu ešte nevyplýva, že by sa mala zrušiť Rada ÚVO, aj keď to Holý avizuje. Ani to, že by napríklad neziskovky už nemohli podávať podnety. To kritizovala aj vicepremiérka Veronika Remišová, no problém s tým mala aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (takisto zo strany Za ľudí).

„Mám viaceré výhrady k doteraz prezentovanému obsahu. Zorganizovala som aj stretnutie so zástupcami mimovládnych organizácií a zdieľam niektoré z ich obáv,“ povedala Remišová ešte koncom minulého týždňa.

Holý avizuje, že námietkové konanie prejde z ÚVO na tri správne súdy. Ani toto ešte zo zverejneného návrhu nevyplýva, ale pravdepodobne sa to upraví iným zákonom, čo má na starosti ministerka Kolíková. Počíta s tým, že vzniknú tri správne súdy, a to v Nitre, Žiline a Košiciach, nad nimi bude stáť najvyšší správny súd.

Novela má však zaviesť to, že ÚVO počas svojho konania nebude môcť žiadať informácie od orgánov činných v trestnom konaní alebo finančnej správy. „Takto ochrana verejného záujmu nevyzerá,“ hovorí Hlivák. Upozornil tiež, že v novele chýbajú systémové opatrenia pre postihovanie zneužívania uvoľnených pravidiel a pre „zníženie vplyvu politikov na verejné nákupy v podobe profesionalizácie verejného obstarávania“.

Avizujú štátny systém sledovania cien. Vytvoriť taký systém nebude jednoduché, momentálne nie je ani jasné, kto má štátnu databázu referenčných cien vytvoriť.

Ako to má vyzerať v praxi: najneskôr 14 dní pred súťažou alebo nákupom dá nákupca do systému, že ide kupovať, povedzme, počítač alebo stavebný materiál. Systém by mu mal ukázať maximálnu cenu, za ktorú by mal nakúpiť to, čo zadal. Maximálnu cenu uvedie ako predpokladanú hodnotu zákazky. „Ak mu dá niekto vyššiu cenu, môže ju akceptovať, iba ak to nejako odôvodní. To nemusí byť až taký problém, môže povedať, že nedostal lepšiu ponuku. Je to skôr informatívne než reálne aplikovateľné,“ vraví Cák. Skôr než uhradí faktúru, najprv ju zadá do systému. Faktúra sa má potom uhradiť sedem dní od zverejnenia v systéme.

Problém je, že nie každý sa o takom nákupe musí dozvedieť. „Nie je tam povinnosť zverejňovať informácie o podlimitných zákazkách,“ hovorí Cák.
Vceliak
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 487
Založený: 20. Okt 2016 11:50

Naspäť na 2020

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.