Železnice by potrebovali 223 miliónov eur

Moderátor: Moderátori

Železnice by potrebovali 223 miliónov eur

Odoslaťod devil » 14. Dec 2020 18:47

Železnice by potrebovali 223 miliónov eur na udržanie infraštruktúry v prevádzky schopnom stave

Minister priznal, že schválený rozpočet je pre ŽSR katastrofou. 14. dec 2020 o 13:58 SITA

BRATISLAVA. Aby Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) boli schopné v roku 2021 udržať železničnú infraštruktúru aspoň v prevádzky schopnom stave, potrebovali by v štátnom rozpočte na budúci rok 223 miliónov eur. Myslí si to Ondrej Matej, riaditeľ Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo (IDH), podľa ktorého je financovanie ŽSR v schválenom štátnom rozpočte nedostatočné.

Prevádzkový dlh vo výške približne 350 miliónov eur, ktorý vznikol za uplynulé obdobie, sa bez financií navyše bude podľa neho navyšovať.

Zároveň upozornil, že oproti minulému roku sa znížila dotácia na prevádzkovanie železničnej infraštruktúry o 61 miliónov eur. "Na spotrebované nákupy a služby – výrobná spotreba je prvýkrát v histórii nula eur," zdôraznil Ondrej Matej.

IDH poukazuje aj na výrazný pokles vo financovaní v štátnom rozpočet na rok 2021 v oblasti investície a kapitálové výdavky a spolufinancovanie. Tu sa počíta na spolufinancovanie investičných výdavkov z fondov Európskej únie len 0,1 milióna eur, čo je oproti roku 2020 pokles o 58,1 milióna eur.

Podľa Ondreja Mateja minister dopravy Andrej Doležal priznal, že schválený štátny rozpočet na rok 2021 je pre ŽSR katastrofou a informoval, že záchranou je plán obnovy. "Dovolíme si upozorniť pána ministra Doležala, že z plánu obnovy a udržateľnosti nebude možné financovať prevádzkovanie železničnej infraštruktúry, výrobnú spotrebu ani spolufinancovanie investícií z fondov EÚ," dodáva Ondrej Matej s tým, že z plánu obnovy bude možné použiť financie len na takzvané zelené projekty.

Podľa šéfa inštitútu ŽSR môžu financie z plánu obnovy použiť len na elektrifikáciu železničných tratí, ktoré do dnešného dňa nie sú elektrifikované. "Teda realizáciou projektu dôjde k zníženiu emisií, čo je v zhode s cieľmi Európskej komisie deklarovanej pre čerpanie financií z plánu obnovy a udržateľnosti," podotkol šéf IDH.

Zároveň vyzval ministra Doležala aj ministra financií Eduarda Hegera, aby situáciu riešili rozpočtovými opatreniami aspoň do výšky finančných potrieb ŽSR, ktoré boli schválené v štátnom rozpočte na rok 2020 vrátane časti prevádzkového dlhu za uplynulé obdobie.

"Suma 223 miliónov eur umožní ŽSR zabezpečiť aspoň základnú prevádzku a udržateľnosť železničnej infraštruktúry v prevádzkovom stave," dodáva Ondrej Matej.

Čítajte viac: https://ekonomika.sme.sk/c/22554902/zel ... stave.html
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 131
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Naspäť na 2020

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.