Otvorili obchvat Čadce

Moderátor: Moderátori

Otvorili obchvat Čadce

Odoslaťod bzzi » 21. Dec 2020 14:53

Otvorili obchvat Čadce. Jeho výstavba nemeškala, cena však bola vyššia ako odhad štátu

https://e.dennikn.sk/2197067/otvorili-obchvat-cadce-jeho-vystavba-nemeskala-cena-vsak-bola-vyssia-ako-odhad-statu

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) v pondelok otvorila obchvat Čadce. Úsek D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec je dlhý 5,7 kilometra a šoférom podľa webu NDS ušetrí 5 minút za volantom.

Podľa ministra dopravy Andreja Doležala (Sme rodina) to bude v čase dopravnej špičky šesťkrát viac. „Šesťkilometrový obchvat Čadce totiž skráti v dopravnej špičke čas jazdy cez Kysuce až o 30 minút,“ tvrdí Doležal.

Prínosy diaľnice v regióne zaťaženom intenzívnou dopravou oceňuje aj špecializovaný portál analytikov z INEKO. Akútne potrebný úsek podľa nich odľahčí súčasnú cestu cez Čadcu a Svrčinovec, ktorá je preťažená dopravou s vysokým podielom ťažkých vozidiel nad 12 ton.

Výstavbu úseku za viac ako 239 miliónov eur bez DPH dostalo koncom roka 2016 za úlohu postaviť konzorcium Strabag, Porr a Hochtief. Odovzdať ho mali do konca roku 2020.

Partia stavebných firiem dodala diaľnicu načas, čo je na slovenské pomery vzácnosť. Naposledy bol z väčších dopravných stavebných zákaziek dokončený včas vlaňajší úsek Budimír – Bidovce pri Košiciach.

Obchvat Čadce je však už známy aj niečím iným. Víťazné konzorcium získalo zákazku ako najlacnejšie spomedzi troch súťažiacich, no aj víťazná cena vysoko prekonala pôvodný horný predpoklad štátu. Ten hovoril o najviac 199 miliónoch eur za obchvat Čadce.

Súťaž organizovali ešte počas ministra dopravy Jána Počiatka (Sm er), kontrakt uzatváral jeho nástupca Árpád Érsek (Most-Híd). Cenovo vychádza obchvat Čadce na približne 42 miliónov eur na kilometer.

To je cena, za ktorú sa bežne stavia kilometer tunela. Na obchvate Čadce žiadne tunely nie sú, veľkú časť z neho ale tvoria mosty.
bzzi
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 435
Obrázky: 23
Založený: 13. Máj 2010 16:35

Naspäť na 2020

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.