Obyvatelia Hontu a Zvolena posielajú ministrovi dopravy

Moderátor: Moderátori

Obyvatelia Hontu a Zvolena posielajú ministrovi dopravy

Odoslaťod devil » 21. Dec 2020 17:23

Obyvatelia Hontu a Zvolena posielajú ministrovi dopravy vianočný balíček
V regióne sú sklamaní, že sa obchvaty miest a obcí nedostali medzi priority vlády.

17. dec 2020 o 11:34 ĽUBICA MOJŽIŠOVÁ

ZVOLEN. Obyvatelia Hontu a Zvolena žiadajú urýchlenú výstavbu obchvatov Krupiny, Šiah a Dobrej Nivy a výstavbu severného obchvatu Zvolena. Vo vianočnom balíčku posielajú ministrovi dopravy pohľadnice, ktoré nakreslili deti z týchto oblastí a výstižne zobrazujú ich pohľad na dopravu v meste, kde žijú a chodia do školy. Obyvateľov sklamalo, že sa obchvaty neobjavili v prioritách výstavby, ktoré zverejnilo súčasné ministerstvo dopravy. S výnimkou obchvatu mesta Šahy, ktorý však figuroval až na 16. mieste. „Ľudia tu dennodenne trpia prehustenou dopravou, ktorá prechádza ich historickými centrami,“ pripomína komunitný organizátor iniciatívy Miroslav Ragač. Centrami miest prechádzajú denne aj stovky kamiónov, pretože cesta spája metropoly Varšava a Budapešť.

„Nikto z nás vás nežiada o megalomanskú výstavbu už takmer 40 rokov prezentovanej a sľubovanej rýchlostnej cesty R3, ktorá by však určite dnešnú situáciu význame uľahčila obyvateľom regiónu Hont, ale aj všetkým vodičom osobných, no najmä nákladných áut,“ píšu obyvatelia ministrovi. Ministra dopravy žiadajú o urýchlenú výstavbu obchvatov miest Krupina ako preložky cesty 1. triedy I/66.

„Aby sa nám podarilo odkloniť všetku tranzitnú dopravu, ktorej vodiči takmer nikdy nerešpektujú rýchlostné limity v obciach a tým už neraz ohrozili nás, občanov a naše deti, ktoré musia každý deň prechádzať cez slabo označené priechody pre chodcov, často sa nachádzajúcich na veľmi neprehľadných miestach, kde sa stala už nejedna smrteľná dopravná nehoda – naposledy na začiatku novembra tohto roku v Krupine,“ pripomína Ragač.

Nebudú ticho, odkazujú

Vianočným balíčkom chcú obyvatelia aj tamojšie občianske iniciatívy pripomenúť tranzitnou dopravou ťažko skúšaný región. „Svedčia o tom aj osobné odkazy od občanov a maľby od detí, ktoré reflektujú tento problém a dávajú jasný signál, že nebudeme ticho a nie je nám to jedno!“ dopĺňa Ragač. Upozorňujú aj na severný ochvat Zvolena v rámci rýchlostnej cesty R2, ktorého výstavba je taktiež v nedohľadne. Mesto sa tak roky stáva dopravným lievikom, ktorý musí obslúžiť všetku dopravu tranzitujúcu južnou trasou Bratislava – Košice. Tá sa v samom centre Zvolena pretína so severno-južnou trasou, ktorá spája Poľsko s Maďarskom. „Výstavba severného obchvatu Zvolena by preto mala byť pre ministerstvo jednou z dôležitých priorít,“ zdôrazňujú aktivisti s dôvetkom, že plánujú aj ďalšie akcie, aby ich bolo počuť.

Čítajte viac: https://myzvolen.sme.sk/c/22557267/obyv ... licek.html
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 131
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Naspäť na 2020

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.