Nová križovatka v Nitre spojila cestu R1 so strategickým par

Moderátor: Moderátori

Nová križovatka v Nitre spojila cestu R1 so strategickým par

Odoslaťod aquila » 13. Jan 2022 08:32

Prvé autá by mali po novej komunikácii prejsť už v stredu popoludní.

TASR
Tlačová agentúra

Nová križovatka. (Zdroj: TASR)
Písmo:A-|A+ 
 DISKUSIA
 (3)
[ Dostávajte Výber článkov z MY Nitra e-mailom: Prihláste sa na odber jedným klikom. ]
NITRA. Pod Zoborom odovzdali do predčasného užívania mimoúrovňovú križovatku Šindolka. Spája rýchlostnú cestu R1A so strategickým parkom Jaguar Land Rover a hlavným cestným ťahom na Topoľčany.

Za výstavbu križovatky zodpovedala štátna firma MH Invest, išlo o posledný významný záväzok Slovenskej republiky v rámci zmluvy o spolupráci s automobilkou JLR.

Náklady na výstavbu dosiahli približne 12 miliónov eur. Prvé autá by mali po novej komunikácii prejsť už v stredu (29. 12.) popoludní, po odstránení zátarás a osadení dopravného značenia.

„Som presvedčený, že táto križovatka, ktorá spája rýchlostnú cestu R1 so strategickým parkom, zabezpečí lepší život obyvateľom Nitry tým, že odľahčí dopravu a prispeje k dopravnej bezpečnosti tohto územia,“ skonštatoval štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek.

Podľa konateľa štátnej spoločnosti MH Invest Borisa Kačániho predstavuje nová mimoúrovňová križovatka Šindolka dobré dopravné riešenie, vďaka ktorému sa podarilo prepojiť rýchlostnú cestu R1A v smere na Topoľčany a zároveň zabezpečiť obslužnosť pre strategický park JLR.

„Verím, že prispeje k zvýšeniu komfortu a bezpečnosti motoristickej verejnosti,“ uviedol konateľ.

Ako pripomenul Samuel Benko z MH Invest, podľa spracovaného dopravno-kapacitného posúdenia vyhovuje križovatka nárokom dopravy do roku 2040. „Čiže zohľadňuje aj nárast dopravy v tejto rozvojovej zóne, v ktorej budú postupne pribúdať ďalšie projekty,“ dodal Benko.

Nitriansky primátor Marek Hattas ocenil, že sa novú mimoúrovňovú križovatku podarilo otvoriť ešte v tomto roku. Ako zdôraznil, prepojenie rýchlostnej cesty R1 so strategickým parkom a ťahom na Topoľčany nebude slúžiť iba obyvateľom mesta, ale celému regiónu. „Ide o rozvojové územie a pevne verím, že táto križovatka bude slúžiť ešte ďalšie desiatky rokov.“

Zároveň pripomenul, že po dostavbe nového cestného telesa bude možné zamerať pozornosť na opravu ciest, ktoré boli zničené pri výstavbe závodu JLR.

„Rozhodlo sa o tom, že viac ako 4,7 milióna eur pôjde na opravu týchto poškodených komunikácií. Takže ďalší rok bude v znamení opravy ciest v regióne,“ dodal Hattas.

https://mynitra.sme.sk/c/22811285/nova- ... arkom.html
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 548
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Naspäť na 2021

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.