Oblasť Martina a Turčianských Teplíc

sekcia venovaná cestnej sieti

Moderátor: Moderátori

Re: Oblasť Martina a Turčianských Teplíc

Odoslaťod aquila » 18. Nov 2015 14:49

ked uz kruhace na jednickach, taketo by sa mali stavat ..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: Oblasť Martina a Turčianských Teplíc

Odoslaťod Miro » 18. Nov 2015 15:03

A v opačnom smere nebudú jazdiť nadrozmery?
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Oblasť Martina a Turčianských Teplíc

Odoslaťod aquila » 18. Nov 2015 15:08

v pripade nadrozmeru to az taky problem nie a je to relativne bezne, ze sa niektore krizovatky uzavru, cize je to jedno..

btw. wie niekto proco je to prepojenie na priekopu zavrete, sak to bolo hotove skorej ako dialnica .. ci to este neodovzdali ?
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: Oblasť Martina a Turčianských Teplíc

Odoslaťod Rasto » 29. Nov 2015 09:40

Len tak pre info. Som zvedavý, ako preberú oprávnení rekonštrukciu obchvatu Martina. Napr. vodorovné dopravné značenie v niektorých miestach už po 2 mesiacov je zodraté a tie mostné závery sú hrôza. Ináč podľa mňa písať na dopravných tabuliach miestne názvy (napr. PODHÁJ) iba kurzívou je horšie ako bolo pôvodne, keď boli značené v bielom rámčeku.
Rasto
diskutujúci
 
Príspevky: 85
Obrázky: 20
Založený: 28. Máj 2015 11:39

Re: Oblasť Martina a Turčianských Teplíc

Odoslaťod richard550 » 03. Dec 2015 18:30

dnes som siel po dlhsom case obchvatom a co sa tyka mostnych zaver (ci ako sa to vola) su urcite horsie urobene ako tie, ktore tam boli pred "rekonstrukciou".
jazda po vacsine z nich mi pripomina turciansky tankodrom.... ale tusim na nich este pracuju (opravuju ich)
richard550
návštevník
 
Príspevky: 10
Založený: 05. Júl 2014 15:49

Re: Oblasť Martina a Turčianských Teplíc

Odoslaťod Tomas PO » 09. Dec 2015 21:24

Rasto napísal:
okorec napísal:Vo všeobecnosti by som všetky semafory pre odbocenie doprava prekryl fóliou ale navždy.


Toto by mohlo platiť všeobecne. V USA (v niektorých štátoch) sa môže odbočovať doprava aj na červenú pokiaľ nič nejde,t.j. musí sa dať prednosť v jazde. Značne to zrýchli premávku pritom je to bezpečné.

to zo zakona mozne nie je. klasicky nezmysel.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Re: Oblasť Martina a Turčianských Teplíc

Odoslaťod Tomas PO » 09. Dec 2015 21:29

ANDi napísal:Vidno trochu aj rekonstrukciu I/65D
http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... tcount=309

nadherne vidiet krasu obchvatu, uplne mimo zastavaneho uzemia, ktore mozu aj ovela vacsie mesta len zavidiet.
rovnako vsak vidiet, ako OC znicli potencionalnu 90ku na tomto useku urovnovymi krizovatkami. ak by urobili jednu MUK pre vsetky OC, tak je vystaraano. cize zas a znova, sami sebe si situaciu komplikujeme.
pri troske chcenia to dokonca mohlo byt oznacene aj ako R3, co by nasledne vyvolalo vacsi tlak na spojenie s ukoncenym privadzacom vramci stavby DS-Turany.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Re: Oblasť Martina a Turčianských Teplíc

Odoslaťod robertko » 10. Dec 2015 08:13

richard550 napísal:dnes som siel po dlhsom case obchvatom a co sa tyka mostnych zaver (ci ako sa to vola) su urcite horsie urobene ako tie, ktore tam boli pred "rekonstrukciou".
jazda po vacsine z nich mi pripomina turciansky tankodrom.... ale tusim na nich este pracuju (opravuju ich)


ono predpokladám že to dajú vymeniť , rovnako pri reko mostu v BB to menili ani nie týždeň po otvorení ...
robertko
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 330
Obrázky: 30
Založený: 06. Okt 2013 19:16

Re: Oblasť Martina a Turčianských Teplíc

Odoslaťod Rasto » 11. Dec 2015 08:51

Tomas PO napísal:
Rasto napísal:
okorec napísal:Vo všeobecnosti by som všetky semafory pre odbocenie doprava prekryl fóliou ale navždy.


Toto by mohlo platiť všeobecne. V USA (v niektorých štátoch) sa môže odbočovať doprava aj na červenú pokiaľ nič nejde,t.j. musí sa dať prednosť v jazde. Značne to zrýchli premávku pritom je to bezpečné.

to zo zakona mozne nie je. klasicky nezmysel.


Tomas PO, je to aj teraz možné. Existuje na semaforoch pri odbočovaní doprava predsa zelená šípka pri červenej, ktorá umožní presne to o čom som písal. Je to len o dopravných inžinieroch, ako zanalyzujú situáciu, resp. ako sa im chce. V USA je to zjednodušené iba zákonnou úpravou, aby nemuseli na "každý " semafor montovať ešte ďalšie svetlo so šípkou. U nás by to tiež šlo, keby sa chcelo. Odhadnem, cca 80% času v priebehu dňa stojíme na svetelných križovatkách pri odbočovaní doprava, a žiadne auto nejde. Na druhej strane ide aj o tisíce litrov paliva, ktoré zbytočne sa míňajú.
Rasto
diskutujúci
 
Príspevky: 85
Obrázky: 20
Založený: 28. Máj 2015 11:39

Re: Oblasť Martina a Turčianských Teplíc

Odoslaťod pichalsi » 11. Dec 2015 12:49

nechcem tu teraz rozsirovat OT, ale toto by aj mna velmi zaujimalo s tymi odboceniami doprava... idealny priklad je tato krizovatka, kde svieti cervena 2 minuty pre vsetkych a pritom na odbocovanie doprava by mohla byt "vzdy zelena" kedze nikto iny tam vojst nemoze (opacnym smerom je zakaz dolava). Da sa s tym nieco robit alebo sa mozem akurat tak stazovat na lamparni?
Link na streetview: https://www.google.sk/maps/@48.1260816, ... 6656?hl=en
pichalsi
diskutujúci
 
Príspevky: 70
Založený: 03. Máj 2013 15:30

Re: Oblasť Martina a Turčianských Teplíc

Odoslaťod Miro » 11. Dec 2015 15:19

Keď už sme u toho OT s odbočovaním vpravo na červenú: pred 40 rokmi, keď som chodil do autoškoly, existovala možnosť dať vedľa červeného svetla bielu tabuľku s namaľovanou zelenou šípkou. Bolo to lacné, nežralo to elektrinu, nevypálila sa v tom žiarovka zmamenalo to, že na červenú môžeš odbočiť doprava, keď dáš prednosť tým, čo majú zelenú.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Oblasť Martina a Turčianských Teplíc

Odoslaťod garip » 11. Dec 2015 15:40

garip
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 669
Obrázky: 210
Založený: 05. Nov 2012 10:44

Re: Oblasť Martina a Turčianských Teplíc

Odoslaťod yombie » 11. Dec 2015 17:56

to si akože fakt seriózne za plnej premávky robili na obchvate predvolebnú otváraciu parádu a obmedzovali dva jazdné pruhy? už len za to nakopať do zadku!! to sú čo sa spôsoby!? nedalo sa o pár metrov vedľa na parkovisku, že? a perlička.. popri ceste všade samé billboardy, kam sa človek pozrie... billboard.. zvoľte mňa, zvoľte mňa, bude lepšie, zvoľte mňa lebo ja ukradnem o milión eur zo štátneho rozpočtu menej.. no skoro som sa tam zgrcal..
dnes som si prešiel obchvat v oboch smeroch.. táto robota že stála 18 mil. eur? jeden mostný záver ok, druhý mostný záver drb drb.. a opačný smer to isté.. ibaže rovno drb drb a drb drb.. veľké plus za betónový povrch telesa vozovky pred križovatkou.. až na to, že to vyzerá, ako keby to po večeroch robil nejaký pišta s jožom pomocou krivej laty po šiestich borovičkách.. vykydli betón rovno z domiešavača, trochu zarovnali aby sa nepovedalo a serus čau, dneska padla..
o nevhodnosti modrého podkladu na novom ternovom značení pri miestnych cieľoch sme tu diskutovali už niekoľko krát.. to je hrúza.. ale vysvetlil by mi niekto, čo je toto za perlu? prečo je na dvoch križovatkách centrum na bielom podklade so symbolom centra a na tretej križovatke je už stratené na modrom podklade medzi ostatnými cieľmi? je to strašne mätúce..
gallery/image_page.php?album_id=132&image_id=32007
gallery/image_page.php?album_id=132&image_id=32008
gallery/image_page.php?album_id=132&image_id=32009
chaos, chaos a ešte raz.. strašný chaos.. jedinú výhodu má tern v tom, že je výborne čitateľný na veľkých portálových značeniach.. to je fakt neodpriečiteľné plus a veľký prínos.. no ale vo všetkých ostatných smeroch.. :roll: tiež by ma zaujímalo, prečo sa pri dodatkových tabulách (E12 a pod.) použil grotesk.. toto značenie nepodlieha ternu? na preložke I/50 pri MUK Bánovce - západ som toto značenie videl s ternom..
Obrázok používateľa
yombie
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 251
Obrázky: 133
Založený: 27. Nov 2013 17:42
Bydlisko: Prievidza

Re: Oblasť Martina a Turčianských Teplíc

Odoslaťod okorec » 11. Dec 2015 21:50

Tomas PO napísal:
ANDi napísal:Vidno trochu aj rekonstrukciu I/65D
http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... tcount=309

nadherne vidiet krasu obchvatu, uplne mimo zastavaneho uzemia, ktore mozu aj ovela vacsie mesta len zavidiet.
rovnako vsak vidiet, ako OC znicli potencionalnu 90ku na tomto useku urovnovymi krizovatkami. ak by urobili jednu MUK pre vsetky OC, tak je vystaraano. cize zas a znova, sami sebe si situaciu komplikujeme.
pri troske chcenia to dokonca mohlo byt oznacene aj ako R3, co by nasledne vyvolalo vacsi tlak na spojenie s ukoncenym privadzacom vramci stavby DS-Turany.


tak toto som vôbec nepochopil. I/65D so 6 úrovňovými križovatkami označiť ako R3? veď tá cesta ide stredom mesta a tie križovatky spájajú jednotlivé mestské časti, iba jedna tam je kvôli OC.
90tka na I/65D? Veď tam bola kedysi 60tka dokonca.
A spojenie nového privádzača R3 a I/D65 je predsa I/18.
Múdry to pochopí sám a hlúpemu to aj tak nevysvetlíš.
Obrázok používateľa
okorec
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 13. Jan 2011 19:45
Bydlisko: Martin

Re: Oblasť Martina a Turčianských Teplíc

Odoslaťod JaNY » 12. Dec 2015 03:02

Tomas PO, je to aj teraz možné. Existuje na semaforoch pri odbočovaní doprava predsa zelená šípka pri červenej, ktorá umožní presne to o čom som písal. Je to len o dopravných inžinieroch, ako zanalyzujú situáciu, resp. ako sa im chce. V USA je to zjednodušené iba zákonnou úpravou, aby nemuseli na "každý " semafor montovať ešte ďalšie svetlo so šípkou. U nás by to tiež šlo, keby sa chcelo. Odhadnem, cca 80% času v priebehu dňa stojíme na svetelných križovatkách pri odbočovaní doprava, a žiadne auto nejde. Na druhej strane ide aj o tisíce litrov paliva, ktoré zbytočne sa míňajú.

Rasto
diskutujúci

Príspevky: 77
Obrázky: 20
Založený: 28. Máj 2015 11:39

Je to mimo temi,ale trochu upresnim. Neni to len v niektorych statoch,ale aj v oblastiach. Napr: v New Yorku v meste, na cervenu do prava odbocit nemozes, ale u nas "na dedine" to znamena na Long Island alebo v NJ ano. Akurat ze mas " na rohu" pockat 3s. Niektore krizovatky z kamerami este aj to monitoruju.Instruktor skolenia nam ukazoval tiket, na ktorom bolo jasne zdokumentovane ze stal tam len 2.65sek.
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

Re: Oblasť Martina a Turčianských Teplíc

Odoslaťod Miro » 12. Dec 2015 12:13

yombie, na tretej tabuli je zrejme myslené Vrútky-centrum, nie je to centrum v MT, je to vlastne cieľ mimo MT.

Ja sa zase pýtam, prečo jeden miestny cieľ (centrum) je na bielom podklade a iné miestne ciele (Podháj) na modrom? Samozrejme to bolo lepšie, keď boli všetky na bielom podklade.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Oblasť Martina a Turčianských Teplíc

Odoslaťod yombie » 12. Dec 2015 15:43

úprimne ma ale nezaujíma čo si niekto "zrejme myslí".. značenie má podliehať norme.. a bodka.. malo by byť jednoduchejasné, prehľadné a hlavne výstižné.. to že sme slovami FANUSIKa "banana republic" na tom nič nemení.. je mi nad slnko jasné, čo si chcel povedať, ja som to tušil už keď som postoval ten predchádzajúci príspevok, ale kto má prosím ťa v 70 km/h rýchlosti za plnej premávky lúštiť, či ide o centrum Martina alebo Vrútok alebo nedajbože nejaký iný miestny cieľ, ktorý sa volá Centrum.. keby som chcel tomu čiastočne pomôcť, tak tam uvediem tú chýbajúcu pomlčku ako si správne podotkol.. keby som ale nebol lenivý, nekompetentný a obmedzený projektant DZ a naštudoval som si aspoň čiastočne normu alebo nejaké podklady k novému dopravnému značeniu a nerobil by som to len tak hala-bala ako sa to robí posledného polroka, tak zistím.. a to veľmi rýchlo.. že to šlo urobiť aj takto: gallery/image_page.php?album_id=65&image_id=32010 jednoduchejasné a prehľadné.. nepochopí asi len úplný debil ;-)
Obrázok používateľa
yombie
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 251
Obrázky: 133
Založený: 27. Nov 2013 17:42
Bydlisko: Prievidza

Re: Oblasť Martina a Turčianských Teplíc

Odoslaťod okorec » 12. Dec 2015 22:59

Hlavne to "Centrum" tam ani nemuselo byť. Stačilo "Vrútky".
Múdry to pochopí sám a hlúpemu to aj tak nevysvetlíš.
Obrázok používateľa
okorec
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 13. Jan 2011 19:45
Bydlisko: Martin

Re: Oblasť Martina a Turčianských Teplíc

Odoslaťod okorec » 14. Dec 2015 01:58

len jedna taká maličkosť, čo som si dnes všimol. nové kilometrovníky na I/65D nemajú v označení cesty 65D ale iba 65. je to také zvláštne, keď pred Martinom na zrekonštruovanom úseku Príbovce - Košťany sú nové kilometrovníky s označením 65 a číslami napríklad 132 km a potom zrazu na obchvate v MT sú také isté kilometrovníky s označením 65 ale napríklad 6 km.
Múdry to pochopí sám a hlúpemu to aj tak nevysvetlíš.
Obrázok používateľa
okorec
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 13. Jan 2011 19:45
Bydlisko: Martin

Re: Oblasť Martina a Turčianských Teplíc

Odoslaťod Miro » 14. Dec 2015 09:57

yombie a okorec, súhlasím. DZ má byť jasné a prehľadné, aby sa dalo čítať v rýchlosti, ktorá je na danom úseku povolená. Čiže miestne ciele čiernou na bielom podklade, ako to bývalo doteraz a ako to býva aj inde. Či je niečo kurzívou je oveľa ťažšie rozoznateľné. A tie Vrútky naozaj stačili bez "centrum", pretože to nie je miestny cieľ, je to smer do iného mesta.

Mimochodom, v sobotu som na križovatke "Trenčín - juh" odbočoval smerom do Brna, tak som si lepšie všimol tie nové tabule. Dosť dlho mi trvalo, kým som objavil najpodstatnejší údaj - vzdialenosť ku križovatke. V tom chaose sa tento údaj úplne stráca.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Oblasť Martina a Turčianských Teplíc

Odoslaťod racto » 14. Dec 2015 20:36

Inak tu Panelku už by mohli rekonštruovať na polprofil R2. Bolo by to ekonomickejšie.
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Re: Oblasť Martina a Turčianských Teplíc

Odoslaťod okorec » 14. Dec 2015 20:54

Múdry to pochopí sám a hlúpemu to aj tak nevysvetlíš.
Obrázok používateľa
okorec
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 13. Jan 2011 19:45
Bydlisko: Martin

Re: Oblasť Martina a Turčianských Teplíc

Odoslaťod racto » 14. Dec 2015 21:24

Teda R3 ešte :)
Nestačim čítať všetko no :)
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Re: Oblasť Martina a Turčianských Teplíc

Odoslaťod Rasto » 24. Apr 2016 08:49

Nevie niekto, ako to vyzerá s tou panelkou Príbovce - Turč. Teplice? Minulý rok bola v médiách oficiálne informácia, že rekonštrukcia začne v apríl - máj 2016 a bude trvať cca 2 roky. Ale akosi je ticho a o ničom sa nehovorí zatiaľ..
Rasto
diskutujúci
 
Príspevky: 85
Obrázky: 20
Založený: 28. Máj 2015 11:39

Re: Oblasť Martina a Turčianských Teplíc

Odoslaťod JaNY » 24. Apr 2016 14:57

Ja som tam jazdil este po betonke. To je zabavne ze tu kazdy hovori o panelovej ceste. Ta musi teda vyzerat :)
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Cestná sieť

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 23 hostí.