D1 z Prešova do Ružomberka by mala byť hotová v roku 2015

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

D1 z Prešova do Ružomberka by mala byť hotová v roku 2015

Odoslaťod peterle » 31. Okt 2013 13:24

Úsek D1 z Prešova do Ružomberka by mal byť hotový v roku 2015

SITA | 31.10.2013 06:53

Do konca roku 2015 by sa vodiči mali dostať po diaľnici D1 súvisle z Prešova do Ružomberka.
Na území Prešovského samosprávneho kraja sú aktuálne rozostavané tri diaľničné úseky, ktorých celková dĺžka predstavuje spolu 29 kilometrov. Úsek Jánovce – Levoča, dlhý deväť kilometrov, bude dokončený ako prvý z trojice v júli na budúci rok. O rok neskôr by cestári mali podľa plánu dokončiť úseky Jánovce – Jablonov, dlhý deväť kilometrov, a Fričovce – Svinia, ktorý meria 11,4 kilometra. Informovala o tom hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Veronika Fitzeková po stredajšom rokovaní zástupcov prešovskej župy a mesta Prešov s predstaviteľmi Národnej diaľničnej spoločnosti.
Z rokovania vyplynulo, že prioritou všetkých troch strán je čo najskôr napojiť krajské mesto Prešov na diaľničnú sieť Slovenskej republiky. V súčasnosti vstup na diaľnicu D1 z Prešova v smere na Poprad je neštandardný, dopravu na tomto úseku riadi semafor. Dôvodom sú nevysporiadané pozemky. Dostavbe bráni dlhoročný spor s majiteľom pozemkov Petrom Jarkovským, s ktorým sa diaľničiari nedokázali dohodnúť. Jarkovský trval na odpredaji celej parcely v jeho vlastníctve, diaľničiari boli ochotní mu zaplatiť iba za tú časť, ktorú budú nevyhnutne potrebovať na výstavbu cesty.
Fitzeková v stredu informovala, že Obvodný úrad v Prešove už vydal pred dvoma týždňami vyvlastňovacie rozhodnutie, proti ktorému sa Peter Jarkovský odvolal. „Momentálne je potrebné počkať na právoplatnosť tohto vyvlastňovacieho rozhodnutia, ktoré musí vydať ministerstvo dopravy,“ uviedla hovorkyňa. Následne sa bude môcť stavať. Národná diaľničná spoločnosť má na túto stavbu vyčlenených na rok 2014 tri mil. eur. S dokončením štandardného vstupu na diaľnicu sa počíta do jedného roka.
Aktuálne sa v Prešove vykupujú pozemky na realizáciu obchvatu Prešov – západ, Prešov – juh, ktorým sa diaľnica napojí už na fungujúci diaľničný úsek medzi Prešovom a Košicami. Národná diaľničná spoločnosť tu bude vykupovať pozemky od vlastníkov, medzi ktorými figuruje aj mesto Prešov. Zástupca radnice deklaroval, že mesto nechce brzdiť tento proces a ku transakcii by malo dôjsť ešte do konca tohto roka. Mesto by za svoje pozemky malo dostať zhruba 7 mil. eur.
Fitzeková ďalej informovala, že sa tiež hovorilo o nutnosti tlačiť na vládu, aby začala pripravovať podklady na výstavbu severného obchvatu mesta Prešov s napojením na plánovanú rýchlostnú komunikáciu R4, ktorá má spojiť severno-južným smerom hranice medzi Poľskom a Maďarskom od Svidníka cez Prešov a Košice. Bez tohto obchvatu sa problémy s dopravou v Prešove nepodarí vyriešiť, skonštatovali v stredu zástupcovia prešovskej samosprávy.

http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clano ... roku-2015/
peterle
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 592
Obrázky: 231
Založený: 13. Júl 2011 13:31

Naspäť na 2013

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.