Po novom obchvate Žiaru nad Hronom už jazdia motoristi

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Po novom obchvate Žiaru nad Hronom už jazdia motoristi

Odoslaťod plš » 15. Dec 2014 15:10

Po novom obchvate Žiaru nad Hronom už jazdia motoristi

TASR, dnes 14:04

Stavba obchvatu trvala dva roky, minister dopravy Ján Počiatek v tejto súvislosti poznamenal, že aj napriek komplikáciám sa podarilo stavbu dokončiť viac-menej v súlade s harmonogramom.
V pondelok 15. decembra 2014 slávnostne otvorili nový úsek rýchlostnej cesty R2 - obchvat Žiaru nad Hronom. Na snímke predseda vlády Robert Fico (tretí sprava), minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek (štvrtý sprava), vedúci Zastúpenia Európskej komisie v SR Dušan Chrenek (druhý sprava) a generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti Milan Gajdoš (celkom vpravo) počas strihania symbolickej pásky spolu s motoristami z prvých vozidiel, ktoré po novom úseku prešli.
Žiar nad Hronom 15. decembra (TASR) - Takmer šesťkilometrový obchvat Žiaru nad Hronom dnes slávnostne odovzdali do užívania. Nový úsek, ktorý je súčasťou plánovanej trasy rýchlostnej komunikácie R2 od križovatky s D1 pri Trenčíne až po Košice má nielen zvýšiť plynulosť a rýchlosť cestnej premávky na tomto ťahu, ale zlepšiť život v samotnom Žiari nad Hronom, keďže až doteraz bola celá doprava v smere od Prievidze v oboch smeroch vedená po ceste I/50 cez intravilán mesta.

Stavba obchvatu trvala dva roky, minister dopravy Ján Počiatek (Smer-SD) v tejto súvislosti poznamenal, že aj napriek komplikáciám (zosunutie svahu, pozn. TASR) sa podarilo stavbu dokončiť viac-menej v súlade s harmonogramom. Ako ďalej uviedol, v súčasnosti sa buduje viac ako 140 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest na 13 úsekoch, čo je historicky najviac. "R2 pokračuje aj smerom od Zvolena, rozostavané sú dva úseky. Zvolen - Pstruša, Pstruša - Kriváň. Aj na týchto ťahoch sa snažíme dobudovávať nadradenú infraštruktúru," vysvetlil.

Zmluvná cena stavby je 26,1 milióna eur a je financovaná z Operačného programu Doprava. Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) pri tejto príležitosti ocenil najmä to, že sa pri výstavbe diaľnic využívajú zdroje Európskej únie. "Je rozostavaných 13 úsekov, čo je historicky najviac a dáva sa prednosť stavbám, ktoré sú najužitočnejšie," podotkol s tým, že nový obchvat výrazne pomôže regiónu a zlepší sa bezpečnostná situácia v samotnom meste. "Ukazuje sa, že ak budeme postupne pridávať ďalšie úseky R2, pracuje sa na obchvate Bánoviec nad Bebravou, tak strategické prepojenie Trenčín až na R1 sa začína stávať realitou," dodal.

Forogaléria z otvorenia
Podľa riaditeľa Národnej diaľničnej spoločnosti Milana Gajdoša ocenia novovybudovaný úsek nielen Žiarčania ale aj motoristi tranzitujúci cez tento región, keďže im prinesie nielen nákladové ale aj časové úspory. Nový obchvat by však mal prispieť aj k zvýšeniu bezpečnosti v Žiari nad Hronom. Tú podľa primátora Petra Antala aj s nižšou hlučnosťou pocítia Žiarčania hneď v prvých dňoch po otvorení obchvatu. Otvorením nového úseku sa podľa jeho slov vyriešia tiež sťažnosti niektorých obyvateľov. "Šoféri si práve cez IBV skracovali prejazd cez mesto, obchádzali semafory a bola to neriešiteľná situácia," podotkol.

Okrem toho úsek ulice SNP bol vyhodnotený ako jeden z najrizikovejších v rámci Banskobystrického kraja. "Veríme, že sa štatistika zmení," dodal s tým, že časom sa ukáže aj to, či bude v meste potrebných toľko semaforov. Jeho slová potvrdil aj riaditeľ Okresného dopravného inšpektorátu v Žiari nad Hronom Július Remenár. "Ulica SNP v Žiari nad Hronom je dlhodobo vyhodnocovaná ako nehodový úsek. Takže my očakávame naozaj veľmi veľa od tohto obchvatu a očakávame, že sa doprava v meste upokojí," podotkol s tým, že hlavným benefitom bude najmä to, že sa odkloni kamiónová doprava mimo mesta.
http://www.teraz.sk/regiony/ziar-nad-hr ... lanok.html
plš
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 04. Sep 2011 22:26
Bydlisko: Košice

Naspäť na 2014

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.