Pozrite sa, kde sa začnú v najbližšom čase stavať diaľnice n

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

Pozrite sa, kde sa začnú v najbližšom čase stavať diaľnice n

Odoslaťod svaco » 12. Dec 2015 15:07

Pozrite sa, kde sa začnú v najbližšom čase stavať diaľnice na východe

Aj keď sa tento rok na východnom Slovensku už odovzdal do užívania celý úsek diaľnice D1 medzi Jánovcami, Levočou a Jablonovom a zrejme už budúci týždeň sa bude slávnostne strihať aj páska na úseku Fričovce – Svinia, vodiči majú naďalej pocit, že pri zakúpení celoročnej diaľničnej známky prerábajú.

VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Pozrite si, aké úseky sa v priebehu nasledujúcich mesiacov začnú stavať alebo sa odovzdajú, resp. sa o nich uvažuje v Košickom a Prešovskom kraji.

D1 Fričovce – Svinia

Po štyroch rokoch od začiatku výstavby by sa tesne pred tohtoročnými Vianocami mal otvoriť aj tento vyše 11–kilometrový úsek diaľnice. Pomôže nielen obyvateľom priľahlých obcí, ale aj motoristom, ktorí sa nebudú musieť obávať častých policajných kontrol dodržiavania rýchlosti v Chminianskej Novej Vsi.

Podľa štátneho tajomníka ministerstva dopravy Viktora Stromčeka (Smer) tak budú mať motoristi k dispozícii súvislú takmer 150-kilometrovú diaľnicu od Ivachnovej pri Ružomberku až po západný okraj Prešova.

D1 Prešov-západ (Vydumanec) – Prešov-juh (Haniska)

Momentálne sa dokončuje verejné obstarávanie na zhotoviteľa tohto takmer 9-kilometrového úseku, ktorý by sa mal začať stavať na jar budúceho roku.

Ak všetko dobre pôjde a problémy nebudú ani pri razení takmer 2,5 km dlhého tunela za Haniskou, juhozápadný diaľničný obchvat Prešova by podľa Viktora Stromčeka mohli prví motoristi využívať niekedy začiatkom roka 2020.

D1 Budimír – Bidovce

S prvými bagrami sa na tomto takmer 14,6 kilometrovom úseku diaľnice, ku ktorému pribudne aj privádzač k súčasnej ceste I. triedy v smere na Košickú Novú Ves a ďalej do centra, resp. k plánovanému juhovýchodnému obchvatu Košíc (R2 Šaca – Košické Oľšany) pred Hrašovíkom, stretnú motoristi už na jar budúceho roku.

To je oproti pôvodným plánom takmer poldruharočné zdržanie. Výstavba by mala trvať zhruba tri roky, takže tento úsek by mohol byť v prevádzke niekedy v prvom polroku 2019.

D1 Bidovce – Dargov a ďalej okolo Michaloviec až k ukrajinskej hranici

NDS má už predbežné trasovanie, ktoré zahŕňa napr. tunel pod Dargovom, ktorý pôjde vľavo od súčasnej cesty I. triedy. Rovnako tak bude vľavo od súčasnej cesty vedený ďalší úsek až za obec Trhovište pri Michalovciach.

Potom sú od Šamudoviec v hre dva varianty pokračovania v závislosti od toho, či bude postavený nový hraničný priechod. Podľa košického župana Zdenka Trebuľu (Smer) je celá príprava v rukách ministerstva dopravy.

Predpokladá sa, že skôr ako v roku 2020 rozhodnutie o možnej výstavbe cesty od Bidoviec ďalej na východ nepadne.

R2 Rožňava - Jablonov nad Turňou vrátane tunelu Soroška

V súčasnosti prebieha proces prípravy spracovania dokumentácie na stavebné povolenie, výstavba by sa podľa Viktora Stromčeka mohla začať najskôr koncom roka 2017. Všetko bude závislé od vyčlenených finančných zdrojov v štátnom rozpočte, no zhruba na prelome rokov 2022-2023 by už motoristi mohli obísť Sorošku cez nový tunel.

Ten sa začne v smere na Košice západne od obce Lipovník a vyústi západne od obce Jablonov v údolí potoka Turňa.

R2 Košice-Šaca – Košické Oľšany

Na tzv. juhovýchodnom obchvate Košíc od Vstupného areálu U. S. Steelu v Šaci okolo Hanisky, Krásnej, Zdoby až ku Košickým Oľšanom momentálne prebieha získavanie dokumentácie pre stavebné povolenie, po ktorom sa začne majetkovoprávne vyrovnanie pozemkov.

Ak podľa V. Stromčeka všetko dobre pôjde, tak ešte v roku 2017 sa víťazná firma z verejného obstarávania môže pustiť do práce. To bude znamenať zhruba dvojročné zdržanie od pôvodných plánov.

Výstavba sa môže posunúť na ešte neskôr, keďže všetky úseky R2 budú financované len zo štátneho rozpočtu a nie aj z eurofondov. Výstavba by potom mala byť ukončená v roku 2020.

Pokračovanie rýchlocesty R4 od Milhosti do Miskolca

R4-ka z Košíc-Šebastoviec na štátnu hranicu s Maďarskom momentálne končí trochu krkolomnou zákrutou pri bývalom hraničnom priechode.

To by sa mohlo zmeniť v roku 2019, keď by podľa slov košického župana Zdenka Trebuľu (Smer) už maďarská strana mala mať dokončený ich 65–kilometrový úsek diaľnice M30 od Miskolca po Tornyosnémeti.

Ako nám župan po rozhovore so svojím kolegom z Miskolca povedal, Maďari sľubujú výrazné zdynamizovanie výstavby s tým, že momentálne tam už prebieha aj verejné obstarávanie na zhotoviteľa tejto cesty.

Do konca roku 2019 by tak Košice mali byť cez Miskolc prepojené na západoeurópsky diaľničný systém.

Čítajte viac: http://kosice.korzar.sme.sk/c/8100834/p ... z3u7DLM15Q
Obrázok používateľa
svaco
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 623
Obrázky: 13
Založený: 29. Jan 2008 11:16
Bydlisko: Presov

Naspäť na 2015

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.