Pravidlá o parkovaní v Prešove prepracovali. Menili ceny a p

Moderátor: Moderátori

Pravidlá o parkovaní v Prešove prepracovali. Menili ceny a p

Odoslaťod svaco » 14. Jún 2019 11:47

Pravidlá o parkovaní v Prešove prepracovali. Menili ceny a pribudli aj zľavy

Čítajte viac: https://presov.korzar.sme.sk/c/22143721 ... z5qonU0GSB

Nariadenie budú schvaľovať poslanci.

PREŠOV. Mesto Prešov sa púšťa do parkovacej politiky na celom území mesta.

Prvú verziu návrhu prerokovala už dopravná komisia, ktorá k nemu začiatkom mája neprijala žiadne uznesenie.

Na svete je už nový prepracovaný návrh, ktorý prerokovala mestská rada a mieri do júnového zastupiteľstva.

Obmedzovať chcú najmä firemné autá a cezpoľných
Primárnym cieľom pripravovaného všeobecne záväzného nariadenia mesta Prešov má byť zavedenie poriadku do parkovania vozidiel v centre mesta a hlavne pri bytových domoch na sídliskách.„Systém by mal predovšetkým zvýhodniť obyvateľov mesta na úkor služobných vozidiel a motoristov, ktorí do mesta prichádzajú za prácou či na návštevu a v snahe vyhnúť sa plateniu zaberajú parkovacie miesta domácich. Volajú po tom samotní obyvatelia Prešova, hlavne z oblastí, ktoré sú denne zaťažované parkovaním vozidiel návštevníkov – v blízkosti úradov, nemocnice či zdravotníckych zariadení, ako aj obyvatelia sídlisk, ktorí pociťujú problémy s parkovaním,“ informuje v dôvodovej správe predkladateľ návrhu a vedúci odboru dopravy a životného prostredia Stanislav Ondirko.

Zaviesť sa má regulácia statickej dopravy na sídliskách podľa jednotlivých lokalít, ktoré sú rozdelené do 17 zón.

„Každá zóna je navrhnutá tak, aby zodpovedala geografickému rozdeleniu územia, osídleniu, umiestneniu parkovacích miest danej lokality a zároveň aby bola čo najjednoduchšie dopravne sprístupnená na priľahlé nosné cestné komunikácie (dopravno-komunikačný systém mesta) ako aj z hľadiska umiestňovania nového zónového dopravného značenia,“ uviedol Ondirko.

Nové pravidlá by mali začať platiť podľa návrhu od začiatku júla budúceho roka a systém plateného parkovania bude zavádzaný postupne v tých zónach, ktoré budú na to organizačne a materiálno-technicky pripravené.

Spoplatnenie má regulovať parkovanie z „dôvodu, že územie regulovaných zón je urbanisticky dané a nemôže byť, aj z hľadiska ochrany životného prostredia, nekontrolovane zastavané parkovacími miestami“.


Navrhované pravidlá parkovania v Prešove (10 fotografií)
V centre sa za parkovanie priplatí
V zónach parkovania na celom území bude platiť šesť tarifných pásiem podľa výšky poplatku.Prvé štyri tarifné pásma sa nachádzajú v centre mesta, kde už je v súčasnosti spoplatnené parkovanie.

Po novom sú však tarifné pásma označené ako A,B,C a D, kým dnes sú označené ako I, II, III a IV.

V tarifnom pásme A, ktoré je najbližšie k centru (Jarková, Slovenská a Hlavná), sa podľa nového návrhu bude poplatok za prvé tri hodiny postupne zvyšovať.

Za prvú začatú hodinu bude vodič platiť jedno euro, za druhú začatú hodinu 1,5 eura a za tretiu a každú ďalšiu začatú hodinu dve eurá.

V súčasnosti je poplatok stanovený na jedno euro za hodinu, takže pri dlhodobom parkovaní sa po novom cena zdvojnásobí.

Napríklad za tri hodiny by tak mali vodiči zaplatiť 4,5 eura a za štyri hodiny 6,5 eura.

V pásme B je navrhovaná cena 70 centov a v pásme C je 30 centov za každú začatú hodinu.

V tarifnom pásme D, ktoré sa nachádza pri nemocnici a cintoríne, sa poplatok za každú hodinu bude taktiež po hodine zvyšovať.

Za prvú začatú hodinu je stanovený poplatok na 50 centov, za druhú 70 centov a za tretiu a každú ďalšiu začatú hodinu zaplatí vodič jedno euro.

Doba spoplatnenia v pásmach A až D sa oproti súčasnosti mení, teda v pondelok až piatok bude v čase 8. – 18. hod a parkovné sa bude uhrádzať aj v sobotu dopoludnia v čase od 8. do 12. hodiny.

Pre nerezidentov budú vyhradené miesta pri obchodoch
Najzásadnejšia bude regulácia parkovania na sídliskách, kde budú parkovacie miesta určené najmä pre rezidentov.

Rezident sa definuje ako „obyvateľ s trvalým pobytom v meste Prešov, bývajúci v regulovanej zóne, vlastniaci motorové vozidlo, môže ním byť nájomník v byte, ale aj konateľ spoločnosti, jeho zamestnanec alebo živnostník, ktorí majú právo používať služobné auto na súkromné účely“.

Na sídliskách budú parkovacie miesta v jednotlivých zónach rozdelené do dvoch tarifných pásem.

Tarifné pásmo R bude prístupné pre držiteľa rezidentskej karty nepretržite a pre nerezidenta v čase pondelok až piatok od 8. do 16. hodiny za poplatok 20 centov na hodinu, maximálne však jedno euro na deň.

Tarifné pásmo N pre nerezidentov bude vyhradené v každej regulovanej zóne, najmä pri prevádzkach a obchodoch.

Na týchto miestach budú môcť parkovať aj nerezidenti so zakúpenou parkovacou kartou alebo za poplatok 20 centov za každú začatú hodinu, maximálne však jedno euro na deň.

Menili sa poplatky za karty
Parkovanie v zónach bude možné aj vďaka elektronicky zakúpenej parkovacej karte. V novom návrhu sa cena karty platnej na jeden rok znížila z 25 na 20 eur.

„Základná ročná sadzba pre parkovaciu kartu Rezident zóny je stanovená vo výške 20 eur, čo približne zodpovedá výške dane, ktorú zaplatí obyvateľ mesta za garáž. Ostatné karty sú stanovené ako násobky tejto sadzby,“ vysvetľuje Ondirko.

Základnou filozofiou má byť vydanie jednej rezidenčnej karty na jeden byt, a ak to budú kapacity v jednotlivých zónach dovoľovať, bude možné vydať druhú, respektíve ďalšie karty na jeden byt podľa poradia podaných žiadostí.

Druhá karta bude stáť sto eur a tretia a ďalšie karty 250 eur.

Podľa nového návrhu sa zvýšila cena karty Nerezident zóny z 250 na 300 eur za rok.

Vydaná môže byť aj parkovacia karta Návšteva zóny za dve eurá, ktorá bude platiť dva po sebe idúce dni.

Tú bude možné zakúpiť si elektronicky a žiadateľom môže byť len rezident zóny.

Zmeny návrhu nastali aj v prvých pásmach v centre mesta. Parkovacia karta pre pásmo A bude stáť 1 200 eur, pre pásmo B 700 eur a pre pásmo C 250 eur na jeden rok. Zóna D je špecifická, ide o nemocnicu a cintorín, pre ňu sa parkovacia karta kúpiť nedá.

„Parkovacia karta nemá charakter vyhradenia parkovacieho miesta pre konkrétne vozidlo. Predajom parkovacej karty prevádzkovateľ negarantuje voľné parkovacie miesto na parkoviskách prevádzkovateľa podľa požiadaviek držiteľa karty,“ píše sa v novom návrhu VZN.

Zľavy pre Prešovčanov, ale len na hodinu
Nový návrh bol prepracovaný a počíta sa aj so zľavami pri zakúpení parkovacích kariet.

Vozidlá na elektronický pohon získajú 50-percentnú zľavu z parkovacej karty a pre vozidlá s hybridno-elektrickým pohonom má platiť 10-percentná zľava.

Zľavy zo základnej sadzby parkovného budú platiť aj pre držiteľov akejkoľvek parkovacej karty Rezidenta zóny okrem parkovania v pásme A na Slovenskej, Jarkovej a Hlavnej ulici.

Zo základnej sadzby parkovného v pásmach B, C, D, R a N na prvé zakúpené parkovné za deň bude platiť 50-percentná zľava.

Tá však bude platiť maximálne na jednu hodinu za deň.

Návrh už schválila mestská rada, ktorá odporučila mestskému zastupiteľstvu návrh schváliť.

Poslanci majú nové pravidlá schvaľovať na zastupiteľstve na budúci týždeň.Čítajte viac: https://presov.korzar.sme.sk/c/22143721 ... z5qonhWOlh
Obrázok používateľa
svaco
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 653
Obrázky: 14
Založený: 29. Jan 2008 11:16
Bydlisko: Presov

Naspäť na 2019

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.