Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 13. Feb 2020 20:23

A ešte táto novela, keby to niekto hľadal - konkrétne body 1, 2 a 26 - to je zrušenie doterajších predpisov o dopravnom značení:

https://www.slov-lex.sk/legislativne-pr ... 2019%2F803
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 13. Feb 2020 20:27

sendvo napísal:len tak som si to rychlo prebehol a tato veta ma potesila :)
Prelepenie značky alebo jej časti s cieľom dočasne ju zneplatniť je zakázané

Keby sa ľudia nesprávali ako nesvojprávni, tak by to nemuselo byť vo vyhláške, to by malo byť samozrejmé. Podobne ako žiadny predpis výslovne nezakazuje sa vysrať uprostred námestia, napriek tomu to nikto normálny neurobí... Ale dopravným inžinierom treba predpisovať aj etiketu :roll:
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Rio13.zm » 14. Feb 2020 09:36

na blogu u toho Drahovskeho ma clovek s menom "1058208" neskutocnu trpezlivost a dokola mu to tam vysvetluje a on nie a nie pochopit :)
tipujem, ze to bude niekto od vas: StVO, alebo expwy, Hank
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 14. Feb 2020 09:38

StVO napísal:Pozdravuje D1 Bratislava - Trnava.


K pozdravu sa pripája aj Karadžičova.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 14. Feb 2020 11:46

Rio13.zm napísal:na blogu u toho Drahovskeho ma clovek s menom "1058208" neskutocnu trpezlivost a dokola mu to tam vysvetluje a on nie a nie pochopit :)
tipujem, ze to bude niekto od vas: StVO, alebo expwy, Hank


Ja to nie som.
Vysvetlovanie vsak potrebne je, bordel v tych pojmoch ma vela ludi (bez ohladu na odbornost) a tazko sa menia vzite predstavy.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 418
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 14. Feb 2020 12:08

Ike napísal:
StVO napísal:Pozdravuje D1 Bratislava - Trnava.

K pozdravu sa pripája aj Karadžičova.

Aj Bajkalská, Prievozská a pod. Zaujímavé že Záhradnicku spravili na prvý krát správne - bielym značením. Možno je za tým len taká drobnosť, že sa všetka oranžová už minula :wink:
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 15. Feb 2020 21:17

Inak, akúrat včera som pozeral tú vyhlášku 9/2009 v MPK, kde boli zelené EČV pre elektrické vozidlá a zrovna včera za mnou išiel elektrický SMART, ktorý ju aj mal umiestnenú :-/ To sa môže? :D

v niektorých okresoch už sú:
https://ecv.stofi.sk/strana/el
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Mark » 16. Feb 2020 05:03

Nové dopravné značky v Nemecku https://youtu.be/0yqQffobYd8?t=610
Mark
návštevník
 
Príspevky: 42
Založený: 08. Júl 2019 04:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Yoggy52 » 17. Feb 2020 14:00

Ike napísal:v niektorých okresoch už sú:
https://ecv.stofi.sk/strana/el

Co je to za stranku? :)
Yoggy52
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 9
Založený: 25. Feb 2013 23:02
Bydlisko: Rosenheim

Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod KN.SK » 17. Feb 2020 14:37

Stránka o EČV - evidenčné čísla vozidiel (voľakedy ŠPZ), presnejšie ich maximá. 1264
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 18. Feb 2020 19:40

Rio13.zm napísal:na blogu u toho Drahovskeho ma clovek s menom "1058208" neskutocnu trpezlivost a dokola mu to tam vysvetluje a on nie a nie pochopit :)
tipujem, ze to bude niekto od vas: StVO, alebo expwy, Hank

No a vidíš výsledok - nula celá nula nič. Povedomie ľudí o tom, ako sa veci právne a technicky majú, je limitne blízke nule. U laikov je to pochopiteľné, tragédia tejto krajiny je však v tom, že často si to ako Hurvínek válku predstavujú aj ľudia, ktorí by mali byť akože odborne podkutí (prípadne sa za odborníkov aspoň pasujú).
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 18. Feb 2020 19:50

Ike napísal:Inak, akúrat včera som pozeral tú vyhlášku 9/2009 v MPK, kde boli zelené EČV pre elektrické vozidlá a zrovna včera za mnou išiel elektrický SMART, ktorý ju aj mal umiestnenú :-/ To sa môže? :D

v niektorých okresoch už sú:
https://ecv.stofi.sk/strana/el

Zelené čísla platia už od 1. decembra 2019 (novela 406/2019 Z.z.).
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 18. Feb 2020 19:52

Vlados napísal:
Ike napísal:
StVO napísal:Pozdravuje D1 Bratislava - Trnava.

K pozdravu sa pripája aj Karadžičova.

Aj Bajkalská, Prievozská a pod. Zaujímavé že Záhradnicku spravili na prvý krát správne - bielym značením. Možno je za tým len taká drobnosť, že sa všetka oranžová už minula :wink:

A ja som si lámal hlavu nad tým, prečo použili bielu, keď tá je taká strašne fuj - týmto sa to vysvetľuje! :lol:
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod 4lien » 18. Feb 2020 20:10

StVO napísal:No a vidíš výsledok - nula celá nula nič. Povedomie ľudí o tom, ako sa veci právne a technicky majú, je limitne blízke nule. U laikov je to pochopiteľné, tragédia tejto krajiny je však v tom, že často si to ako Hurvínek válku predstavujú aj ľudia, ktorí by mali byť akože odborne podkutí (prípadne sa za odborníkov aspoň pasujú).

Preletel som si tu diskusiu a mne z toho vychadza, ze hlavny problem bude v tomto:
Pýtali ste sa a NDS odpovedala vyhýbavo. Nepovedala však, že značky neosadí. Dôvody tejto zvláštnej odpovede sú interné a nemôžem ich verejne rozoberať.

Takze podla mna Drahovsky len vyhodnotil informacie ktore mal k dispozicii... a ake informacie taky vysledok
4lien
diskutujúci
 
Príspevky: 91
Založený: 13. Máj 2019 19:09
Bydlisko: KE

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 18. Feb 2020 20:14

On si domyslel čo mu nepovedali. To, že to nejako NDS zabezpečí a je dosť možné, že nie v súľade s verejným obstarávaním, tak mu to nebude rozpisovať. Ak by mali spustiť obstarávanie presne na tieto nepredpokladané značky tak by nebolo ukončené ani v lete...
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 18. Feb 2020 20:57

Mark napísal:Nové dopravné značky v Nemecku https://youtu.be/0yqQffobYd8?t=610

Tak Bundesrat po predchádzajúcom decembrovom fiasku napokon odhlasoval novelu StVO so 42 zmenami a 5 požiadavkami na BMVI. Časť najväčších hlúpostí síce bola stadiaľ vyrazená, ale vo výsledku je to aj tak dosť príšerná novela - ako nakoniec zrejme väčšina toho, čoho sa v doprave chytí CSU. Oficiálny záver tu: https://www.bundesrat.de/drs.html?id=591-19%28B%29

Mimochodom, k tej značke zákazu predchádzania jednostopových vozidiel musím citovať stanovisko pána Korscha, je mimoriadne trefné:
Das Zeichen 277.1 bzw. dessen Aufhebungszeichen 281.1 sind hinsichtlich der grafischen Gestaltung ein neuer Tiefpunkt in der jüngsten Änderungshistorie der Verkehrszeichen in Deutschland. Elementare Anforderungen an die Erkennbarkeit, insbesondere der von Sinnbildern, wurden hier in schon bemerkenswerter Weise missachtet. Derartige Versuche kennt man sonst nur von nichtamtlichen Schildern z.B. auf Supermarktparkplätzen.

Značka 277.1 resp. k nej prináležiaca ukončovacia značka 281.1 sú, pokiaľ ide grafické prevedenie, nové dno v novodobej histórii zmien dopravného značenia v Nemecku. Až pozoruhodným spôsobom sa tu pohŕda elementárnymi požiadavkami na rozoznateľnosť (čitateľnosť), obzvlášť pokiaľ ide o významové symboly. Takéto pokusy možno inak nájsť len na neoficiálnych tabuliach, napríklad na parkovacích miestach pri supermarketoch.

No ale aspoň zase raz neprešiel chabý pokus globálne obmedziť rýchlosť na diaľniciach... To ale tiež nikto neočakával, napokon posledné takéto obmedzenie v 1973 dopadlo katastrofálne a vydržalo 4 mesiace.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 18. Feb 2020 21:03

Vlados napísal:On si domyslel čo mu nepovedali. To, že to nejako NDS zabezpečí a je dosť možné, že nie v súľade s verejným obstarávaním, tak mu to nebude rozpisovať. Ak by mali spustiť obstarávanie presne na tieto nepredpokladané značky tak by nebolo ukončené ani v lete...

Tak on si evidentne domyslel presný opak, sa mi vidí. Ale pokiaľ ide o obstaranie tých značiek, tak NDS má rámcovú zmluvu na dopravné značky, čiže podľa potreby môžu za ceny podľa tejto zmluvy kedykoľvek objednávať až dokiaľ sa neminie vysúťažená suma alebo nevyprší čas, na ktorý sa rámcová zmluva uzatvára. Keby mali kvôli každej značkárskej akcii vyhlasovať súťaž, tak by ich piclo a nikdy by nič neobstarali.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 18. Feb 2020 21:27

O tej zmluve viem(e), ale tú na pasovali +- na značky s ktorými počítali. (To je tá s tenkými plechmi, kde sa v zime dobre kondenzuje voda a potom na nich nič nie je vidieť.) V tomto prípade ide o malé značky, takže by sa to tam malo zmestiť. Doprava bude skôr drahšia ako značka. Ešte si to môžu osadiť vo vlastnej réžii.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 18. Feb 2020 21:35

Ike napísal:Niektorí pod frázou "cyklodoprava ako rovnocenný dopravný prostriedok" pochopili, že ich budeme stavať v estakádach, pluhovou metódou a pomaly budú žiadať ekvivalent značky začiatok a koniec diaľnice.

Toto si napísal v septembri. Nechcel som vtedy na to odpisovať, aby som to neprivolal, ale v tejto chvíli už je to jedno. Nemeckí aktivisti totiž takú značku vynašli a cez bavorského ehmehm si ju presadili do vyhlášky - volajú to Radschnellweg. Bundesrad im to ale zoškrtal tak, že značku síce nechal, ale nemá žiadny význam, iba taká ozdoba (btw, tí aktivisti si pôvodne vymysleli také šialenosti ako pokuta 150 euro pre chodca, ak tam vkročí a podobne). No a ako bonus, bude v rozmeroch 420x420 mm.
Naposledy upravil StVO dňa 18. Feb 2020 21:47, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 18. Feb 2020 21:39

Vlados napísal:O tej zmluve viem(e), ale tú na pasovali +- na značky s ktorými počítali. (To je tá s tenkými plechmi, kde sa v zime dobre kondenzuje voda a potom na nich nič nie je vidieť.) V tomto prípade ide o malé značky, takže by sa to tam malo zmestiť. Doprava bude skôr drahšia ako značka. Ešte si to môžu osadiť vo vlastnej réžii.

V tej zmluve majú aj malé značky a tam dokonca vyžadujú dodržanie normy :D Každopádne tieto značky sú za drobné peniaze a ako píšeš, doprava (a montáž) by bola drahšia ako samotné značky.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 18. Feb 2020 21:42

StVO napísal:
Ike napísal:Niektorí pod frázou "cyklodoprava ako rovnocenný dopravný prostriedok" pochopili, že ich budeme stavať v estakádach, pluhovou metódou a pomaly budú žiadať ekvivalent značky začiatok a koniec diaľnice.

Toto si napísal v septembri. Nechcel som vtedy na to odpisovať, aby som to neprivolal, ale v tejto chvíli už je to jedno. Nemeckí aktivisti totiž takú značku vynašli a cez bavorského ehmehm si ju presadili do vyhlášky - volajú to Radschnellweg. Bundesrad im to ale zoškrtal tak, že značku síce nechal, ale nemá žiadny význam, iba taká ozdoba.

Táto značka? https://nationaler-radverkehrsplan.de/en/node/21324
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 18. Feb 2020 21:50

Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 18. Feb 2020 21:58

na tej ceste chýba new jersey zvodidlo a odstavný pruh ;)
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Rio13.zm » 19. Feb 2020 15:16

Ta česká vymyselnost už nakazila aj chudákov nemcov.
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 19. Feb 2020 22:55

4lien napísal:Preletel som si tu diskusiu a mne z toho vychadza, ze hlavny problem bude v tomto:
Pýtali ste sa a NDS odpovedala vyhýbavo. Nepovedala však, že značky neosadí. Dôvody tejto zvláštnej odpovede sú interné a nemôžem ich verejne rozoberať.

Takze podla mna Drahovsky len vyhodnotil informacie ktore mal k dispozicii... a ake informacie taky vysledok


Asi tak.
Novela zakona bola v pripomienkovom konani (uz aj s touto zmenou) v januari 2019, predchadzali jej rokovania este v roku 2018 a 6 tyzdnov pred ucinnostou v aprili 2020 sa v NDS zobudili, a aj to az na zaklade otazky "odbornika".
Tak mi hlavou vrta otazka, ze kedy by sa chlapci asi tak zobudili, keby sa ich to Drahovsky vobec nespytal...
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 418
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 17 hostí.